Otizmli Gökay'ın hayali gerçek oldu - Son Dakika

Otizmli Gökay'ın hayali gerçek oldu

28.10.2022 11:41

Otizmli Gökay'ın hayali gerçek oldu Osmaniye'de 5 yaşındayken otizm teşhisi konulan Gökay Doğan Gök Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nü kazandı Osmaniye'de 5 yaşındayken otizm teşhisi konulan Gökay Doğan Gök, küçüklüğünde annesinin aldığı oyuncak...

Otizmli Gökay'ın hayali gerçek oldu

Osmaniye'de 5 yaşındayken otizm teşhisi konulan Gökay Doğan Gök Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nü kazandı

OSMANİYE - Osmaniye'de 5 yaşındayken otizm teşhisi konulan Gökay Doğan Gök, küçüklüğünde annesinin aldığı oyuncak mikroskoptan ilham alarak araştırma yapmaya yöneldi. Otizmli olmasına rağmen önündeki bütün engelleri yıkarak araştırma yapmaya daha da merak salan Gök, küçüklüğünde hayalini kurduğu biyoloji bölümü kazandı.

Osmaniye'de 5 yaşındayken doktorlar tarafından otizm teşhisi konulan 18 yaşındaki Gökay Doğan Gök, çocukluğunda annesinin aldığı oyuncak mikroskoptan ilham alarak araştırmaya merak saldı. Ailesinin de desteğiyle merakını derinleştiren Gök, çocukluk yıllarında biyoloji okumak istedi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi başarıyla tamamlayan otizmli Gökay Doğan Gök, lise eğitiminin ardından üniversite sınavına girdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla tercih döneminde birinci sıraya biyoloji bölümünü yazan Gök, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nü kazandı. İstediği bölümü kazanmanın mutluluğunu yaşayan otizmli genç biyoloji bölümünü seçmesindeki en büyük etkenin araştırmayı sevmesi olduğunu söyledi.

"Biyoloji bölümünü seçmemdeki en büyük etkende araştırmayı sevmem oldu"

Çocukken araştırmaya meraklı birisi olduğunu söyleyen Gökay Doğan Gök, "Çocukken araştırmaya meraklı birisiydim. Annem bana küçükken mikroskop almıştı. Orada çoğu şeyi inceliyordum. Buda bende bir ilgi uyandırdı. Biyoloji bölümünü seçmemdeki en büyük etkende araştırmayı sevmem oldu. Fakülte iyi, ilk başlarda biraz yabancılık çektim. Arkadaşlarımı tanıyınca rahatladım. Derslerim iyi öğretmenlerimde iyi. Arkadaşlarımda sağ olsunlar benimle iyi anlaşıyorlar" dedi.

"Çocuklar kabullenilmezse tedavi her zaman sekteye uğrar"

Otizmin korkulacak bir şey olamadığını ifade eden Gök, "Öncelikle şunu söyleyeyim. Otizm korkulacak bir şey değil hastalık falanda değil. Tamamen özel insanlarız. Hiç korkulacak bir şey değil. Çocuklara her zaman güven kabul edilmesi lazım. Çocuklar eğer kabullenilmezse tedavi her zaman sekteye uğrar. Aileler çocuklarını da hiçbir zaman kısıtlamamalıdır. Onları dışarda dolaştırmalı parka götürmelidirler. Çocuk kendisini mutlu hissetsin ve diğer insanlarla kaynaşsın. Bunlar olmazsa otizm tedavisi bir şeye yaramaz" diye konuştu.

"Bu çocuklar hayatın içerisinde olmalılar"

"Ailelere tavsiyem çocuklarına güvensinler yapamayacaklarına inanmasınlar" diyen anne Nuray Gök, "Gökay 2004 yılında doğdu. Otizm teşhisi 5 yaşında konuldu. İlkokul, ortaokul ve liseyi devlet okullarında okudu. Sadece doğru tanı ve doğru eğitimle biz bunu başardık. Bu şekilde doğru bir yol izledik. Bu güne kadar geldik. Sevdiği bölümde üniversiteyi kazandı. Üniversitede daha güzel günler olacağına inanıyorum. Ailelere tavsiyem çocuklarına güvensinler yapamayacaklarına inanmasınlar. Doğru tedavi, sevgi ve sabır. Çocuklarımızı sevelim ve bu çocuklar hayatın içerisinde olmalılar. Bilmediğimiz çok güzel özellikleri var. Bu özellikleri eğimle ortaya çıkıyor. Gökay'da özel bir çocuk ve çok başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
PENDİK'TEKİ YANGINDA ÖLEN DEPREMZEDE CAN, OSMANİYE'DE TOPRAĞA VERİLDİ PENDİK'TEKİ YANGINDA ÖLEN DEPREMZEDE CAN, OSMANİYE'DE TOPRAĞA VERİLDİ Sırt çantasından uyuşturucu çıkan şüpheli gözaltına alındı Sırt çantasından uyuşturucu çıkan şüpheli gözaltına alındı PENDİK'TEKİ YANGINDA ÖLEN DEPREMZEDE CAN, OSMANİYE'DE TOPRAĞA VERİLDİ PENDİK'TEKİ YANGINDA ÖLEN DEPREMZEDE CAN, OSMANİYE'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Son Dakika Yerel Otizmli Gökay'ın hayali gerçek oldu - Son Dakika


Advertisement