Rize Üniversitesi Rektörü Yılmaz: "Üniversite Olarak Amacımız Eğitim, Araştırma ve Bölgeye Hizmet Getirmek" - Son Dakika
Yerel

Rize Üniversitesi Rektörü Yılmaz: "Üniversite Olarak Amacımız Eğitim, Araştırma ve Bölgeye Hizmet Getirmek"

Rize Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Arif Yılmaz, üniversite olarak amaçlarının eğitim, araştırma ve bölgeye hizmet getirmek olduğunu söyledi.

13.01.2012 10:10

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, üniversite olarak amaçlarının eğitim, araştırma ve bölgeye hizmet getirmek olduğunu söyledi.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, özverili çalışmalar sonucunda üniversitenin çok kısa zamanda hızla mesafe kaydettiğini ve kaydetmeye devam edeceğini belirtti.

Kuruluşundan önce Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne (KTÜ) bağlı birimlerinin olmasının üniversiteye ciddi katkı sağladığını dile getiren Yılmaz, "Bazı fakültelerimizin içinde bulunduğu olumsuz fiziki şartları ve yetersiz akademik kadrodan doğan sıkıntıları düzenli bir şekilde ortadan kaldırmaya gayret ediyoruz. Üniversite olarak amacımız eğitim, araştırma ve bölgeye hizmet getirmek" dedi.

Üniversitenin bünyesine kazandırılacak eğitim kompleksleri, tesis ve binalarla Rize'nin çehresinin değişeceğini ve kentte sosyal canlılığın artacağını ifade eden Yılmaz, "Bünyesinde 8 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksek okul, 6 meslek yüksek okulu bulunan Rize Üniversitesi, 549 öğretim elemanıyla 12 bin öğrenciye eğitim ve öğretim imkanı sağlamaktadır. Üniversite bünyesinde hukuk fakültesi, güzel sanatlar, tasarım ve mimarlık fakültesi, turizm yüksekokulu, ziraat ve doğa bilimleri fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, beden eğitimi ve spor yüksekokulu gibi bazı fakülte ve yüksekokulların kurulması konusu, üniversite senatosunca kabul edildi. Alınan kararlar en kısa sürede YÖK Başkanlığı'na sunulacak" diye konuştu.

Zihni Derin kampüsünde kamulaştırma çalışmaları tamamlandığında 37 dönüm alan üzerinde mühendislik fakültesi, güzel sanatlar, tasarım ve mimarlık fakültesi, hukuk fakültesi ve iktisadi ve idari bilimler fakültesinin eğitim hizmeti sunacağını anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Gelecek eğitim yılında mühendislik fakültesi, 4 bölümde öğrenci alacak. Sağlık kampüsünde ise diş hekimliği fakültesi, tıbbi biyoteknoloji araştırma merkezi ve rektörlük binası kurulacak. Ayrıca mevcut lojmanlarında kullanımına devam edilecek. Isırlık mevkiinde beden eğitimi ve spor yüksekokulunun yapılması için öncelikle Güney Çevre Yolu'nun hayata geçmesi gerekiyor. Pazar Meslek Yüksekokulu da Pazar Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesine dönüştürülecek. Öğrencilerin yaşadığı yurt sorununu ortadan kaldırmak için üniversitenin kendi arazisinden 4 bin metrekare alanı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne tahsis ettik. Güneysu Fizik Tedavi Hizmet Binası, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokuluna dönüştürülecek. Öğrenci kapasitesi en yoğun olan Rize Meslek Yüksekokulunu'nun yükünü hafifletmek amacıyla Dosma kampüsündeki binayı Rize Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'na dönüştürmeyi, Kavaklı kampüsündeki binayı ise sosyal bilimler meslek yüksekokulu açmayı planlıyoruz."

Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 74 öğretim üyesi, 72 uzmanlık öğrencisi ve 48 Sağlık Bakanlığı'na bağlı doktor ile toplam bin 200 çalışan bulunduğunu anlatan Yılmaz, bilimsel araştırma projeleri konusunda Rize Üniversitesi'nin geçen yıl 270 in lira olan ödeneğinin bu yıl 1 milyon 500 bin liraya çıkarıldığını kaydetti.

- RİZE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Rize Üniversitesi Rektörü Yılmaz: 'Üniversite Olarak Amacımız Eğitim, Araştırma ve Bölgeye Hizmet Getirmek' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement