Sanko Sanat Galeresinde Karma Resim Sergisi - Son Dakika
Yerel

Sanko Sanat Galeresinde Karma Resim Sergisi

Sanko Sanat Galeresinde Karma Resim Sergisi

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri Sanko Sanat Galerisi’nde karma resim sergisi açtı.

07.10.2016 10:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri Sanko Sanat Galerisi'nde karma resim sergisi açtı.

Gaziantep'te sanatın ve sanatçının buluşma noktası haline gelen Sanko Sanat Galerisi'ndeki serginin açılışına Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Sert, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyeleri Sevim Karakaş ve Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park AVM yöneticileri ile sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. İsa Eliri, açılışta yaptığı konuşmada, 1921 yılında Gazilik unvanı alan Gaziantep'te bulunmaktan ayrı bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Sanko Ailesi ve Onursal Başkan Sayın Abdulkadir Konukoğlu'nun sayesinde sanatçıların eserlerini sergileme imkanı bulduklarını belirten Doç. Dr. Eliri, "Özü estetik ve güzellik olan hiçbir şeyin altında kan, şiddet ve savaş, yoktur. Ticaret merkezi olan AVM'de sanatın bulunması çok güzel bir olay. İnsanın hayatından sanatı çıkarırsanız ne kalır ki" dedi.

Sanko Sanat Galerisi'ni yıllardır takip ettiklerine vurgu yapan Doç. Dr. Eliri, "Hemen her sanatçının sergi açmak istediği Sanko Sanat Galerisi, Sanko'nun sanata ve sanatçıya verdiği değerin ifadesidir. Birçok sanatçı arkadaşımıda da eserlerini Sanko Sanat Galersi'nde sergilemek isteğini duyuyoruz" şeklinde konuştu.

"RESİM YAPMAK BENİM İÇİN HER ŞEY"

Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin ilk defa lisans öğrencisi alımına başladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türe ise "Bu sergi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümü hocaları ile yüksek lisans öğrencilerinin karma sergisidir. Resim yapmak benim için herşey demektir. Resim yapmak bu toplumun içerisinde var olan gerçekleri ritm ve kompozisyon içerisinde renklendirmektir. Tuvaldeki renkler her ne kadar bana ait olsa da, toplumun bana yansıttığı renklerin yansımasıdır" ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türe, 36 yıldır sanatın içerisinde yer aldığına dikkati çekerek, "Sanatı icra etmemin ötesinde sanatı paylaşmak daha önemlidir. Sanat sadace İstanbul, Ankara ve İzmir'den ibaret değildir. Şu açmış olduğumuz karma sergi ile Anadolu'nun bir ilinde cereyan eden sanat çalışmalarının Gaziantep'te sergilenmesi ayrı bir önem teşkil ediyor" ifadelerine yer verdi.

"FARK ETMEYİ FARK ETTİRİYOR"

Yrd. Doç. Dr. Fatma Nurcan Sert ise kendisinin diş hekimi olduğunu ve tıp fakültesinde anatomi doktorası yaptığının altını çizdi. Resim yapmanın kendisine farkı fark ettirdiğini savunan Sert, "Şu anda artistik anatomi ve artistik desen dersleri veriyorum. Desen çizgiler bütünü olup resim insana bakmayı öğretir. Bakmak, görmek, fark etmek, çizgilerden faydalanmak, renklendirmek, insanın en büyük yeteneğidir. Eğer yoksa çalışarak elde edebilirsiniz. Resim yapmak benim için fark etmeyi fark ettiriyor. 20 yıldan bu yana sanat ile yakından uğraşıyorum. Sanko Sanat Galerisi'ne sanata ve sanatçıya verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların sonunda, Sanko Sanat Galerisi'nin kentte çok önemli bir eksikliği giderdiğini kaydeden Özel Sani Konukoğlu Hastanesi eski Başhekimi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Sert, SANKO Holding'in sponsorluğunda bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin bilimsel yayını olan 'Belkıs Zeugma ve Mozaikleri' isimli kitabı, tüm sanatçılar adına Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsa Eliri'ye verildi.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan karma sergide, Doç. Dr. İsa Eliri, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türe, Yrd. Doç. Dr. Fatma Nurcan Sert, Yrd. Doç. Dr. Ömer Tayfur Öztürk, Araştırma Görevlisi Mehmet Susuz, Oğuz Kaleli, Ayşegül Sutekin, Dilan Duymaz, Feyza Soydan, Nurhan Çamöz Açıkbaş ve Turan Vardar'ın eserleri yer alıyor.

Sanko Sanat Galerisi'nde 11 sanatçının 37 eserinin yer aldığı sergi, 20 Ekim'e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sanko Sanat Galeresinde Karma Resim Sergisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement