Umem Beceri 10 Projesi Kapsamında Yeni Bir Kurs Daha Açıldı - Son Dakika

Umem Beceri 10 Projesi Kapsamında Yeni Bir Kurs Daha Açıldı

15.08.2013 14:47
Umem Beceri 10 Projesi Kapsamında Yeni Bir Kurs Daha Açıldı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, UMEM Beceri'10 "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)" projesi kapsamında "Doğalgaz İç Tesisat Boru Döşeyiciliği" kursu açıldığını bildirdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, UMEM Beceri'10 "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)" projesi kapsamında "Doğalgaz İç Tesisat Boru Döşeyiciliği" kursu açıldığını bildirdi.

Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde açılan ve genç işsizlerin yoğun katılımının olduğu "Doğalgaz İç Tesisat Boru Döşeyiciliği" kurslarında teorik ve işbaşı eğitimlerinin yaklaşık olarak 5 ay süreceğini belirten Budak, kursları başarı ile bitiren kursiyerlerin ATSO üyesi firmalar başta olmak üzere bu konuda hizmet veren firmalarda istihdam edileceğini söyledi. Budak, Antalya'da işsizliğe çözüm bulmak ve gençleri meslek sahibi yapmak için UMEM Beceri 10 Projesi kapsamında işbirliği protokolü imzaladıkları Antalya Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu belediyeleri ve ilgili kurumlarla çalışmaların güçlenerek devam ettiğini bildirerek ATSO, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü, Antalya Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından yürütülen UMEM Projesi'nde belediyelerin de yer alarak projenin tanıtımına destek vermelerinin, özellikle açılan kurslara işsizlerin yönlendirilmesi konusunda büyük destek sağlayacağını belirtti.

Projenin daha geniş kesimlere ulaşması için tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ve bu kapsamda belediyelerin desteği ile Antalya'nın birçok bölgesinde billboardları ilanlarla donattıklarını belirten Budak, "İşsizi Arıyor" sloganıyla hazırlanmış olan tanıtım afişleri ile işsizlere ulaşmaya çalıştıklarını kaydetti. UMEM Projesi'nin en önemli amaçlarından birinin illerdeki yerel işgücü piyasası ihtiyaçlarının tespit edilerek İŞKUR'a kayıtlı işsizler arasından sanayi, hizmet ve tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün tespit edilmesi, yetiştirilmesi ve istihdamlarının sağlanması ile işsizliğin azaltılması olduğunu vurgulayan Budak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje kapsamında kursiyerlere teorik eğitim döneminde günlük 20 TL, işbaşı eğitim döneminde ise 25 TL ücret ödenmekte olup, genel sağlık sigortaları İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca kursları başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanacak olup; 18-29 yaş arası erkekler ve yaştan bağımsız kadınlar için 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay (2,5 yıl) süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Bunu bir örnek vererek açıklayacak olursak; asgari ücret ile çalışan tek bir personel için bile 12 aylık bu rakam 1,860 TL ve 48 ay için ise 7,440 TL sigorta primi işveren payını İŞKUR ödeyecektir."

ATSO Başkanı Budak, önümüzdeki günlerde açılacak olan; gazaltı kaynakçılığı, pvc imalat montaj, çağrı merkezi, satış temsilcisi kursları ile ilgili olarak, ilgilenenlerin öncelikle www.iskur.gov.tr daha sonrada www.beceri10.org.tr adresinden TC kimlik numaraları ile giriş yaparak kursiyer kayıtlarını; işletmelerin ise www.beceri10.org.tr adresinden ticaret sicil ve oda sicil numaraları ile giriş yaparak yeni stajyer talep kayıtlarını gerçekleştirebileceklerini de sözlerine ekledi. - ANTALYA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Eriğin tanesi 10, kilo bin lira! Sadece hamileler ve yabancılar satın alıyor Eriğin tanesi 10, kilo bin lira! Sadece hamileler ve yabancılar satın alıyor Daha önce yazıları temizlenen tarihi köprüde yine aynı manzara oluştu Daha önce yazıları temizlenen tarihi köprüde yine aynı manzara oluştu Daha önce yazıları temizlenen tarihi köprüde yine aynı manzara oluştu Daha önce yazıları temizlenen tarihi köprüde yine aynı manzara oluştu

Son Dakika Yerel Umem Beceri 10 Projesi Kapsamında Yeni Bir Kurs Daha Açıldı - Son Dakika


Advertisement