AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Gazze'deki durumu istişare etmek üzere Ortadoğu'ya gidiyor - Son Dakika
Dünya

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Gazze'deki durumu istişare etmek üzere Ortadoğu'ya gidiyor

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Gazze\'deki durumu istişare etmek üzere Ortadoğu\'ya gidiyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Gazze'deki çatışmalara yönelik istişarelerde bulunmak üzere Ortadoğu'ya gidiyor. Borrell, Gazze Şeridi için insani yardımları ve krizin siyasi çözümünü ele alacak. AB'den çatışmalara insani ara çağrısı yapılırken, ateşkes çağrısı yapılmadı.

13.11.2023 19:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Gazze'deki durumu istişare etmek üzere bu hafta bir Ortadoğu turuna çıkacağını açıkladı. AB'den Gazze'deki çatışmalara insani ara çağrısı gelirken, ateşkes çağrısı yapılmadı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Gazze'de devam eden çatışmalara yönelik istişarelerde bulunmak üzere Ortadoğu'ya gidiyor. Borrell, "bu hafta İsrail, Filistin, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün'e gideceğini" açıkladı. AB Yüksek Temsilcisi, söz konusu ülkelerin siyasileriyle gerçekleştireceği istişarelerde öncelikli olarak Gazze Şeridi için insani yardımları ve krizin siyasi çözümünü ele alacağını ifade etti. "İki devletli çözüme yönelik bir siyasi vizyona ihtiyacımız var" diyen Borrell, bunun da "yalnızca diyalog yoluyla gerçekleştirilebileceğini" savundu.

Söz konusu ziyaret Borrell'in 7 Ekim'deki Hamas saldırılarından bu yana İsrail'e gerçekleştireceği ilk ziyaret olacak. Borrell, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki eylemlerine yönelik yaptığı eleştiriler ve Gazze'de sivil halk için daha güçlü bir koruma talep etmesi nedeniyle AB içinde olduğu kadar İsrail'de de eleştiri konusu oluyor.

AB'den "çatışmalara insani ara" çağrısı

Diğer yandan AB Dışişleri Bakanları toplantısında Gazze'de giderek derinleşen insani kriz ele alındı. Pazar akşamı yapılan ortak açıklamada, Hamas'ın bölgede hastaneleri ve sivilleri kalkan olarak kullanmasının kınandığı ifade edilerek, sivillerin savaş bölgesinden ayrılmasına olanak tanınması gerektiği belirtildi. Borrell'in imzasıyla yayımlanan ortak açıklamada, Gazzelilere yardımların ulaştırılabilmesi için "çatışmalara insani ara" çağrısı da yapıldı.

Borrell, Birliğin sivil kayıpların önüne geçmek adına İsrail'den hedef alma konusunda "azami itidal talep ettiklerini" kaydetti. AB Yüksek Temsilcisi, Birliğe üye ülkelerin 28 Ekim'de BM Güvenlik Kurulu'nda Gazze'de insani ateşkes çağrısına yönelik yapılan oylamada bölünmüş bir görüntü verdiğine işaret ederken, bu kez ortak açıklamada üyelerin bölgede çatışmalara derhal ara verilmesi ve insani yardımların güvenli bir biçimde Gazze halkına ulaştırılması içim insani koridorlar oluşturulması konusunda mutabık olduğu görüldü. Açıklamada Hamas'ın elindeki rehineleri de derhal ve koşulsuz biçimde serbest bırakması çağrısı da yapılarak, "Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin rehinelere erişiminin sağlanması elzemdir" denildi.

Baerbock: Ateşkese yönelik dürtüler İsrail'in güvenliği için yeterli değil

Diğer yandan AB ülkelerinden bölgede ortak bir ateşkes çağrısı yine gelmedi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "derhal ateşkes" çağrısında bulunan Fransa ve BM'nin bu yöndeki dürtülerini anladığını ifade ederek, "Ancak dürtüler, insanlara yardım etmek için, onların güvenliğini ve barışı garantilemek için yeterli değil" diye konuştu. İsrail'in sürekli bir güvenlik tehdidi altında olduğunu savunan Baerbock, Hamas'ın elindeki rehinelere de işaret ederek, "200 rehineye ne olacak ve müzakerelerin neredeyse imkansız göründüğü bu durumda kim müzakere yürütecek?" ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da çatışmalara uzun soluklu bir ara verilmesine ve ateşkese karşı olduğunu açıklamıştı.

AP,dpa,AFP/SÖ,TY

DW Türkçe'ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Kaynak: Deutsche Welle

Son Dakika Dünya AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Gazze'deki durumu istişare etmek üzere Ortadoğu'ya gidiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.

 • Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı
  16:36 Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi ve eşi Wanda Nara, haklarına yapılan ihanet haberlerine acımadı. Çift yıllar önce açtıkları davadan, tazminat kazandı.


Advertisement