ABD Savunma Bakanı: Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır - Son Dakika

ABD Savunma Bakanı: Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır

10.03.2023 13:05
ABD Savunma Bakanı: Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, Orta Doğu gezisinin dünkü durağı Israil'de mevkidaşı İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, Orta Doğu gezisinin dünkü durağı Israil'de mevkidaşı İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ortak basın toplantısı düzenledi. Austin "Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır ve böyle kalacaktır" dedi.

ÜRDÜN TEMASLARI

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin 5 Mart'ta başladığı Orta Doğu gezisi kapsamında ilk olarak Ürdün'ü ziyaret etti. ABD Savunma Bakanlığı, 6 Mart'ta Bakan Austin'in Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesine istinaden "Bakan Austin, Suriye'de adil bir siyasi çözüme ulaşmanın önemi, Irak'ta güvenlik ve istikrara odaklanmanın sürdürülmesi ve bölgedeki diğer istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerle mücadele edilmesi de dahil olmak üzere bir dizi ortak sorunla ilgili endişelerini paylaştı" açıklamasını yaptı. Açıklamada, Savunma Bakanı Austin'in yedi yıllık 10.15 milyar dolarlık ABD-Ürdün Mutabakat Muhtırası ile desteklenen iki ülke arasındaki ekonomik ve askeri işbirliğini derinleştirme niyetini bir kez daha teyit ettiği kaydedildi.IRAK TEMASLARISavunma Bakanı Austin, 7 Mart'ta Irak'ın Erbil kentine geçerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Görüşmeye dair yapılan açıklamada "Bakan Austin, ABD güçlerinin Irak hükümetinin daveti üzerine, DEAŞ'ın kalıcı bir şekilde yenilgiye uğratılmasını sağlamak üzere Peşmerge de dahil olmak üzere Irak güvenlik güçlerine danışmanlık yapmak, yardımcı olmak ve olanak sağlamak üzere Irak'ta kalmaya devam ettiğini vurguladı" ifadeleri yer aldı. Bakan Austin, ayrıca Kürdistan Demokrat Parti Başkanı Mesud Barzani'yi ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'yi de ziyaret etti.MISIR TEMASLARIABD Savunma Bakanı Austin, 8 Mart itibariyle Mısır'a geçerek başkent Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile Mısır Savunma Bakanı Mohamed Zaki ile görüştü. ABD Savunma Bakanlığı görüşmeye dair açıklamasında "Bakan ayrıca İran'ın nükleer programı, istikrarı bozucu bölgesel faaliyetleri ve Rusya'ya insansız hava sistemleri sağlaması da dahil olmak üzere İran'ın oluşturduğu geniş yelpazedeki tehditlere ilişkin endişelerini paylaştı" denildi.İSRAİL TEMASLARIBakan Austin dün itibariyle İsrail'e geçerek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüştü. Bakan Austin, İsrailli mevkidaşı Gallant ile ortak düzenledikleri basın toplantısında "Burada bulunarak bir şeyi açıklığa kavuşturmak istedim. Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır ve böyle kalacaktır" dedi.ABD ve İsrail'in Akdeniz'de ortak gerçekleştirdiği Ocak ayındaki 'Juniper Oak' askeri tatbikatına değinen Bakan Austin, yaklaşık 6 bin 400 ABD askeri ile 1.500 İsrail askerinin katıldığı ikili tatbikatın, iki ülkenin birlikte katıldığı en büyük ve en önemli tatbikat olduğunu vurguladı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Işid'in İstanbul'da Yakalanan Üst Düzey Yöneticisi Sumaidai: 'Lider Olabilecek Kimse Kalmadığı İçin Örgüt Beni Lider Olarak Açıklamış Olabilir' Işid'in İstanbul'da Yakalanan Üst Düzey Yöneticisi Sumaidai: 'Lider Olabilecek Kimse Kalmadığı İçin Örgüt Beni Lider Olarak Açıklamış Olabilir' ABD'li senatörden İsrail'e 4 yasa dışı yerleşim birimini yeniden açma yasası tepkisi ABD'li senatörden İsrail'e 4 yasa dışı yerleşim birimini yeniden açma yasası tepkisi ABD: Rusya'nın teröre destek veren ülkeler listesine alınması istenmeyen sonuçlar doğurabilir ABD: Rusya'nın teröre destek veren ülkeler listesine alınması istenmeyen sonuçlar doğurabilir

Son Dakika Dünya ABD Savunma Bakanı: Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır - Son Dakika


Advertisement