Avrupa Parlamentosu Ukrayna'nın başvurusunu kabul etti - Son Dakika

Avrupa Parlamentosu Ukrayna'nın başvurusunu kabul etti

01.03.2022 21:43

Rusya'nın Ukrayna'ya işgali sonrası Avrupa Birliği için resmi başvuruda bulunuldu. Avrupa Parlamentosu (AP), Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı konusunda düzenlenen olağanüstü oturumda Ukrayna'nın AB üyeliğine destek veren karar tasarısını kabul etti.

Avrupa Parlamentosu (AP), Rusya- Ukrayna savaşı konusunda düzenlenen olağanüstü oturumda Ukrayna'nın AB üyeliğine destek veren karar tasarısını kabul etti.

637 OYLA KABUL EDİLDİ

Bağlayıcılığı bulunmayan tasarı, oylamaya katılan 676 milletvekilinden 637'sinin oyuyla geçti. 13 milletvekili aleyhte oy kullandı, 26 milletvekili çekimser kaldı.

Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'ya aday ülke statüsü veren kararı onayladı
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülkesinin Avrupa Birliği'ne katılımı için başvuru dilekçesini imzalamıştı.

BELARUS DA TELİN EDİLDİ

Milletvekilleri, Rusya'nın Ukrayna'yı "tam teşekküllü işgalini" en güçlü şekilde kınayarak Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun saldırıdaki rolünü de telin etti. AB'nin Ukrayna'ya askeri ve insani yardımları artırması gerektiği belirtilen tasarıda, savaştan kaçan Ukraynalılara geçici koruma statüsü verilmesi ve istihbarat iş birliğinin önemine vurgu yapıldı.

Tasarıda Ukrayna'ya adaylık statüsü verilmesi için AB kurumlarına çağrı yapıldı, Ukrayna'nın AB ortak pazarına entegrasyonu yönünde çalışılması istendi. Milletvekilleri, Ukrayna'nın adaylık prosedürünün "liyakat" temelinde ilerletilmesini talep etti.

AP MİLLETVEKİLLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN TALEPLER

AP milletvekilleri, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların genişletilmesi, Belarus'a yaptırımların artırılması, Rusya'dan gaz ve petrol alımının sınırlandırılması, AB'nin Rusya'ya, Rusya'nın da AB'ye yatırımlarının yasaklanması, Rusya'daki tüm bankaların Avrupa mali sisteminden engellenmesi, Rusya ve Belarus'un SWIFT sisteminden çıkarılması, Rus gemilerinin AB limanlarına girişine izin verilmemesi gibi taleplerde bulundu. Tasarıda Batı Balkanlar'a da yer verildi. Milletvekilleri, Rusya'nın Batı Balkanlar'daki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinden duydukları endişe ile Ukrayna'ya ve AB politikalarına destek veren Batı Balkan ülkelerine takdirlerini metinde ifade etti.

Tasarıda, "Avrupa Parlamentosunun, Sırbistan'ın Rusya'ya yönelik AB yaptırımlarına uymamasından üzüntü duyulduğu, bu durumun Sırbistan'ın AB sürecine zarar verdiği" belirtildi. Metinde aday ülkelerin AB'nin sadece müktesebatıyla değil, ortak dış ve güvenlik politikalarıyla da uyum içinde olması beklentisi dile getirildi.

YORUMLAR
500
Bakan Çavuşoğlu: Bayrağımıza el uzatanların eli kırılır Bakan Çavuşoğlu: Bayrağımıza el uzatanların eli kırılır 'Avrupa, Rusya ile gaz ilişkisinde alternatif arıyor' 'Avrupa, Rusya ile gaz ilişkisinde alternatif arıyor'

Son Dakika Dünya Avrupa Parlamentosu Ukrayna'nın başvurusunu kabul etti - Son Dakika


Advertisement