Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Sivas'ta Düzenlendi - Son Dakika
Dünya

Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Sivas'ta Düzenlendi

Kur\'an-ı Kerim\'i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Sivas\'ta Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde Kur'an kurslarına katılımı artırmak ve Kur'an-ı Kerim'i yüzünden güzel okumayı teşvik etmek amacıyla öğrenciler arasında yarışmalar düzenleniyor. İç Anadolu bölge finali Sivas'ta gerçekleştirilen yarışmada, kız ve erkek öğrenciler arasında ayrı kategorilerde yarışmalar düzenlendi. Yarışmada birinci olan öğrenciler Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

16.08.2023 10:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde Kur'an kurslarına katılımı artırmak ve Kur'an-ı Kerim'i yüzünden güzel okumayı teşvik etmek amacıyla öğrenciler arasında yarışmalar düzenleniyor.

Bu kapsamda hafızlık eğitimi verilen Kur'an kurslarında okuyan öğrenciler arasında "Kur'an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma" yarışmasının İç Anadolu bölge finali Sivas'ta düzenlendi.

İl Müftülüğünün ev sahipliğinde erkek ve kız öğrenciler olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen organizasyonda kız öğrenciler arasında yapılan yarışma Sivas İl Müftülüğü Hafız Mehmet Altuntaş Yatılı Kur'an Kursu Konferans Salonunda, erkek öğrencilerin yarışması ise Merkez Meydan Camisinde yapıldı.

Yarışmaların komisyon başkanlığını Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Salih Akyüz yaparken komisyon üyeliğini ise Sivas İl Müftü Yardımcıları Muttalip Karataş ile Azime Betül Demirel Yiğit, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Abdussamed Arslan ve Din Hizmetleri Uzmanı Emine Kılıçaslan yaptı.

Yarışmaya Ankara, Çankırı, Yozgat, Kayseri, Konya, Nevşehir, Aksaray, Eskişehir, Niğde, Kırıkkale, Bolu, Kırşehir ve Sivas müftülüklerinin il birincileri katıldı.

Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde okumak için öğrenciler kıyasıya birbirleriyle yarıştı. Yarışma sonucunda kız öğrenciler kategorisinde Ankara'dan yarışmaya katılan Yenimahalle Merve Yatılı Hafızlık Kur'an Kursu öğrencisi Buğlem Naz Tunç, erkek öğrenci kategorisinde ise Sivas İl Müftülüğü Hafız Mehmet Altuntaş Yatılı Hafızlık Kur'an Kursu öğrencisi Bilal Hulusi Gülmez bölge birincisi olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Yarışma sonrası konuşan Komisyon Başkanı Akyüz; "Bugün burada Kur'an'ın lafzı ile kulaklarımız ve kalplerimiz nasiplendi. Yarışmaya katılan öğrencilerimizde az çok heyecan olmasına rağmen Kur'an-ı en güzel lafz da okumak için çaba gösterdiler. Yarışmaya katılan öğrencilerimize, hocalarına ve yarışmaya ev sahipliği yapan Sivas İl Müftülüğüne teşekkür ediyoruz." dedi.

Programda konuşan İl Müftüsü Ahmet Celaleddin Altunkaya ise "Bu yarışmada birinci değil bir inci seçiyoruz. Bizler için tüm öğrenciler birincidir. Hepsini yarışmaya katılma cesaretlerinden dolayı tebrik ederim" dedi.

Etkinlik sonrası yarışmaya katılan tüm öğrencilere hediye takdim edildi. - SİVAS

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Sivas'ta Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haiti'de silahlı çeteler hapishaneye saldırdı! 3 bin 600 mahkum firar etti, 12 kişi öldü
  06:55 Haiti'de silahlı çeteler hapishaneye saldırdı! 3 bin 600 mahkum firar etti, 12 kişi öldü

  Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'deki Croix des Bouquets Hapishanesine silahlı çetelerin baskını sonucu 3 bin 600 mahkum firar etti, 12 kişi hayatını kaybetti. Çatışma esnasında polis ile çeteler arasında çatışma yaşandı ve çeteler bölgeden kaçtı. Bir süredir Başbakan Ariel Henry'in istifası talebiyle protestolar düzenleyen binlerce kişi sıklıkla polisle karşı karşıya geliyor.

 • Haiti'de Silahlı Çeteler Hapishaneyi Basarak Binlerce Mahkumu Serbest Bıraktı
  01:45 Haiti'de Silahlı Çeteler Hapishaneyi Basarak Binlerce Mahkumu Serbest Bıraktı

  Haiti'nin başkenti Port-Au Prince'te silahlı çeteler, başlıca hapishaneyi basarak binlerce mahkumu serbest bıraktı. Firar eden mahkumlar arasında, Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise'nin öldürülmesiyle suçlanan çete üyeleri de bulunuyor. Haiti'deki şiddet olayları son yıllarda artış göstermiş olup, çeteler başkentin büyük bir kısmını kontrol altında tutuyor. Bu olaylar sonucunda dört polis memuru öldü, beş kişi yaralandı. Haiti'de çete şiddeti nedeniyle son bir yılda 8400'den fazla kişi hayatını kaybetti.

 • İzmir Selçuk'ta 3'ü çocuk 7 düzensiz göçmen yakalandı
  00:51 İzmir Selçuk'ta 3'ü çocuk 7 düzensiz göçmen yakalandı

  İzmir'in Selçuk ilçesinde Sahil Güvenlik Kolluk Destek Timi tarafından tespit edilen bir grup düzensiz göçmenin içinde 3'ü çocuk olan 7 kişi yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Türkiye Diyanet Vakfı 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştı
  23:13 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Türkiye Diyanet Vakfı 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştı

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfının 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaşan bir vakıf haline geldiğini belirtti. Erbaş, vakıf bağışçıları için düzenlenen 'Vakıf Buluşmaları' programında yaptığı konuşmada, vakfın Peygamber Efendimizin kurduğu temel üzerinde yükseldiğini ve Osmanlı Devleti döneminde her alanda vakıf açıldığını ifade etti.


Advertisement