Taliban'dan ABD'ye mesaj gibi atama! Eski Guantanamo mahkumu Savunma Bakanı Vekili olarak görevlendirildi - Son Dakika

Taliban'dan ABD'ye mesaj gibi atama! Eski Guantanamo mahkumu Savunma Bakanı Vekili olarak görevlendirildi

24.08.2021 19:34

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, son atamasında ABD'ye mesaj verdi. Taliban, ABD'nin işkencelerle gündeme gelen Guantanamo hapishanesinde yatan eski mahkumu molla Abdul Kayyum Zakir'i Savunma Bakanı Vekili olarak atadı.

ABD'nin çekilmesiyle birlikte Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, ülke yönetimine atamalar yapmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Katar merkezli Al Jazeera haber kanalının Taliban'dan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre örgüt, eski Guantanamo mahkumu molla Abdul Kayyum Zakir'i Savunma Bakanı Vekili olarak atadı. Taliban'ın son ataması ABD'ye mesaj olarak algılandı.

DİĞER BAKANLIKLARA DA ATAMALAR YAPILMIŞTI

Taliban geçtiğimiz saatlerde de Maliye Bakanı olarak Gul Agha'nın, vekaleten İçişleri Bakanlığına ise Sadr İbrahim'in olarak atandığı ifade edildi. İstihbarat daire başkanlığına Najibullah atanırken Mullah Shirin Kabil valiliğine getirildi. Hamdullah Nomani ise Kabil'in belediye başkanı oldu.

GUANTANAMO HAPİSHANESİ'NİN ÖNEMİ

Guantanamo Kampı, 2002 yılından itibaren askeri hapishane olarak kullanılmakta olan, Küba'daki Guantanamo körfezi askeri üssünün bir bölümüne verilen isim. Burada, başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerde ele geçirilen, El-Kaide ve Taliban ile ilgisi olduğundan şüphelenen kişiler tutuluyor.

YORUMLAR
500
Afganistan'da patlama Afganistan'da patlama Taliban kendisiyle savaşan siyasilere Afganistan'a dönme çağrısı yaptı Taliban kendisiyle savaşan siyasilere Afganistan'a dönme çağrısı yaptı Pakistan, Afganistan konusunda ABD ile geçmişte yaşadığı gerilimleri aşmak istiyor Pakistan, Afganistan konusunda ABD ile geçmişte yaşadığı gerilimleri aşmak istiyor

Son Dakika Dünya Taliban'dan ABD'ye mesaj gibi atama! Eski Guantanamo mahkumu Savunma Bakanı Vekili olarak görevlendirildi - Son Dakika


Advertisement