ABD ile yaşanan F-16 gerilimine Türkiye'den sert yanıt: Kullanamayacağımız ürünü niye alalım? - Son Dakika

ABD ile yaşanan F-16 gerilimine Türkiye'den sert yanıt: Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?

23.09.2022 17:10

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'den alınması planlanan F-16 savaş uçaklarıyla ilgili kısıtlamalara karşı çıkarak, "F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız. Bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?" şeklinde konuştu.

Türkiye ve ABD arasındaki F-16 gerginliği devam ederken, gözlerin çevrildiği Türkiye tarafından konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul Görüşmeleri kapsamında ABD'de diplomasi trafiği yürüttü.

"ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLAYAN ANLAŞMANIN İÇİNDE OLMAYIZ"

Çavuşoğlu New York'ta ABD temaslarını değerlendirdiği ve canlı yayınlanan konuşmasında bir soru üzerine, "F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız... bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?" dedi.

Türkiye, ABD'ye F-16 konusunda resti çekti: Bizi kısıtlayan anlaşmaya imza atmayız

NELER YAŞANMIŞTI?

Reuters'ın haberine göre, Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma füzeleri nedeniyle yeni nesil F-35 savaş uçağı ortak üretim ve satın alma programından çıkarılan Türkiye, bunun üzerine ABD'den 40 yeni F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti almak istediğini ABD'ye iletmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "GÖRÜŞLERİ OLUMLU" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu hafta ABD'li senatörlerle yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin F-16 savaş uçakları satın alma talebi hakkında "olumlu" izlenim edindiğini söyledi. Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarını satın alabilmesi için Senato'nun fikirleri önem taşıyor.

YORUMLAR
500
AB Dış İlişkiler Servisi'nden Türkiye-Libya Mutabakat Muhtırası Açıklaması: Bölgesel İstikrara Zarar Verebilecek Eylemlerden Sakınılmalı AB Dış İlişkiler Servisi'nden Türkiye-Libya Mutabakat Muhtırası Açıklaması: Bölgesel İstikrara Zarar Verebilecek Eylemlerden Sakınılmalı Çavuşoğlu: '(Türkiye-Libya anlaşmaları) Üçüncü ülkelerin müdahale etmeye hakkı yoktur' Çavuşoğlu: '(Türkiye-Libya anlaşmaları) Üçüncü ülkelerin müdahale etmeye hakkı yoktur' Çavuşoğlu: 'Biz bundan sonraki süreçte de Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz' Çavuşoğlu: 'Biz bundan sonraki süreçte de Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz'

Son Dakika Dünya ABD ile yaşanan F-16 gerilimine Türkiye'den sert yanıt: Kullanamayacağımız ürünü niye alalım? - Son Dakika


Advertisement