Ulu Önder Atatürk, KKTC'de Törenlerle Anıldı - Son Dakika
Dünya

Ulu Önder Atatürk, KKTC'de Törenlerle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 78’inci ölüm yıl dönümünde KKTC’de törenlerle anıldı.

10.11.2016 12:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 78'inci ölüm yıl dönümünde KKTC'de törenlerle anıldı.

Lefkoşa'da Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi adına Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, bazı bakan ve milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, siyasi parti, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri, diğer askeri erkan ile bazı yetkililer katıldı. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve yarıya indirilmesi ile devam etti. Ardından Siber, Kanbay ve Paç, Anıt Özel Defteri'ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Anıt Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, özgürlük mücadeleniz, gerçekleştirdiğini devrimler, sömürgeciliğe karşı verdiğiniz savaş, dünya barışına, uluslararası anlayışa ve insan haklarına verdiğiniz değer tüm dünya uluslarına örnek olmuş, sizi ölümsüz kılmıştır. Günümüzde gittikçe daha da büyük anlam kazanan değerli özdeyişiniz 'Yurtta barış, cihanda barış' ilkesinin tüm dünya devletleri tarafından benimsenmesi ile daha güzel bir dünyaya ulaşabileceğiz. Arzumuz dünyadaki savaşların, göçlerin, şiddetin sona ermesi, tüm uyuşmazlıklara barışçıl çözüm bulunabilmesidir. Ülkemizde de yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorunun iki halk tarafından kabul gören, karşılıklı haklara saygılı, yaşayabilir adil bir çözüme ulaşması en büyük dileğimizdir. Yüce Atatürk, ilkeleriniz ve devrimleriniz, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de yolumuza ışık tutmaya devam edecektir. Ebediyete intikalinizin 78. yılında aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliriz."

"Atatürk, devlet adamına ilham kaynağı olmuştur"

Büyükelçi Kanbay da deftere şunları yazdı:

"Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve devrimleriniz sadece Türk milletine ve yavru vatanda yaşayan soydaşlarımıza değil, ezilen bütün uluslara yol göstermiş, pek çok devlet adamına ilham kaynağı olmuştur. Türk ulusunun iradesi, yüksek zekası ve yeteneğinden aldığınız güçle kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti, bugün de içeriden ve dışarıdan gelen her türlü tehditlere karşı birbirine sımsıkı kenetlenen bir ülkenin evlatlarıyla varlığını sürdürmektedir. Emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti'ni, sahip olduğumuz birlik ve beraberlik ruhuyla çağdaş medeniyet seviyesine taşıyarak, sonsuza dek yaşatmaya kararlıyız. Eşsiz bir devlet adamı, Türk ve dünya tarihinin ölümsüzleşmiş en önemli liderlerinden biri olarak sizi, ebediyete intikalinizin 78. yılında büyük bir saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç ise deftere şunları kaydetti:

"Eşsiz komutan, büyük devlet adamı, yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çağdaş ve uygar bir topluma yakışır değerlere sahip olmanın büyük gururu ve cumhuriyetimizin yılmaz savunucusu olarak, ebediyete intikalinizin 78. yıl dönümünde mücahit Kıbrıs Türk halkı ile birlikte büyük bir heyecan ve özlemle huzurunuzdayız. Türk ulusunun engin sevgi ve güvenine sahip, onun bağrından çıkan ve ulusun övünç ve kıvanç kaynağı Türk ordusunun bir parçası olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, yüksek disiplin ve üstün donanımı ile bölgesel barışa önemli katkılar sağlamak adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde görevini milli şuur ve sorumluluk duygusu ilke sarsılmaz bir azim ve coşkuyla yerine getirmekte, mücahit Kıbrıs Türk halkı ile birlikte tarihi misyonuna devam etmektedir. Evrensel değerlerden oluşan yapısıyla, sadece Türk milleti için değil, insanlık için de bağımsızlığın, ilerlemenin ve medenice yaşamanın öğretisi olan düşünce sisteminiz, milletçe birlik, beraberlik, varış ve güven içinde, uygarlık yolunda emin adımlarla ilerleyişimizde değişmez rehberimiz olacaktır. Milletin refah ve mutluluğu için verdiğiniz mücadelenin ölmez bir eser olan Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar yol gösteren ilke ve inkılaplarının ışığında ilelebet yaşayacaktır. Yüce Atatürk, yoktan var ettiğin Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatma ve çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırma kararlılığıyla, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun."

10 Kasım nedeniyle diğer kentlerde ve üniversite, okul, bazı dernek ve kuruluşlarda da anma etkinlikleri yapıldı. - LEFKOŞA

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Ulu Önder Atatürk, KKTC'de Törenlerle Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • BM, Avrupa Komisyonu'nun UNRWA'ya 50 milyon euro tahsisini memnuniyetle karşıladı
  12:01 BM, Avrupa Komisyonu'nun UNRWA'ya 50 milyon euro tahsisini memnuniyetle karşıladı

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Komisyonu'nun Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) tahsis edeceği 50 milyon euroyu en kısa zamanda serbest bırakma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Bu karar, UNRWA'nın bölgedeki Filistinli mültecilere sağladığı hayati hizmetleri destekleyecektir.

 • Kentucky'de köprüde asılı kalan kamyon sürücüsü kurtarıldı
  11:46 Kentucky'de köprüde asılı kalan kamyon sürücüsü kurtarıldı

  ABD'nin Kentucky eyaletine bağlı Louisville kentinde Ohio Nehri üzerinde yer alan George Rogers Clark Memorial Köprüsü'nde seyir halindeki bir kamyon, bariyere çarptı. Köprüde asılı kalan kamyon şoförünün kurtarılması için bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi gönderildi. Köprü, her iki yönde de trafiğe kapatıldı. Kaza yerine gelen ekip, kamyon şoförünü 40 dakika süren operasyonla kurtarmayı başardı. Kazada 2 araç daha karışırken, 1 kişi hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Bangladeş Dışişleri Bakanı: Gazze'deki Durum Soykırımdır, İnsanlığa Karşı Suçtur
  11:09 Bangladeş Dışişleri Bakanı: Gazze'deki Durum Soykırımdır, İnsanlığa Karşı Suçtur

  Bangladeş Dışişleri Bakanı Muhammad Hasan Mahmud, Gazze'de bugüne kadar başta kadın ve çocuk olmak üzere 30 binden fazla kişinin öldürüldüğünü belirterek, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını 'soykırım ve insanlığa karşı suç' olarak değerlendirdi. Mahmud, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı açıklamada, İsrail'in insanlık suçu işlediğini ve etnik temizlik yaptığını vurguladı. Ayrıca, Türkiye ve Bangladeş arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.


Advertisement