Zelenski, Viktor Medvedchuk dahil 4 kişiyi Ukrayna vatandaşlığından çıkardı - Son Dakika

Zelenski, Viktor Medvedchuk dahil 4 kişiyi Ukrayna vatandaşlığından çıkardı

11.01.2023 12:04
Zelenski, Viktor Medvedchuk dahil 4 kişiyi Ukrayna vatandaşlığından çıkardı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün akşam ulusa sesleniş konuşmasında Viktor Medvedchuk dahil 4 kişiyi Ukrayna vatandaşlığından çıkardığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün akşam ulusa sesleniş konuşmasında Viktor Medvedchuk dahil 4 kişiyi Ukrayna vatandaşlığından çıkardığını duyurdu. Ukraynalı eski Milletvekili Medvedchuk geçen yıl vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alınmış ve Türkiye'nin yürüttüğü müzakereler sonucunda, iki ülke arasındaki esir takası ile Rusya'ya gönderilmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski dün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında "Ukrayna Güvenlik Servisi ve Ukrayna Devlet Göçmen Servisi tarafından hazırlanan belgelere dayanarak ve devletimizin Anayasasına uygun olarak dört kişinin vatandaşlığına son vermeye karar verdim: Andriy Leonidovych Derkach, Taras Romanovych Kozak, Renat Raveliyovych Kuzmin ve Viktor Volodymyrovych Medvedchuk" ifadelerini kullandı. Zelenski istihbarat servislerinin çalışmaya devam ettiğini ve bu tür kararların devamının geleceğini vurguladı.

VİKTOR MEDVEDCHUK TAKAS EDİLMİŞTİRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinen Ukrayna ana muhalefet partisi 'Yaşam İçin Muhalefet Platformu'nun milletvekili Viktor Medvedchuk, 2021 yılında vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alınmış ve ev hapsi hükmü giymişti. Geçen yıl 24 Şubat'ta Rusya'nın işgalinin başlamasıyla ev hapsinden kaçtığı iddia edilmiş, Nisan ayında tekrar gözaltına alındığı açıklanmıştı. Eylül 2022'de Türkiye'nin iki devlet ile yürüttüğü müzakereler sonucunda Medvedchuk ve 55 Rus askeri, 5 Azov komutanı ve 10'u yabancı olmak üzere 215 Ukrayna askeri karşılığında Rusya'ya gönderilmişti.BÜYÜKELÇİ BODNAR TAKAS DETAYLARINI DHA'YA AÇIKLAMIŞTIUkrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, takasla ilgili 23 Eylül'de Demirören Haber Ajansı'na  açıklama yaparak "Ukrayna, Belarus ve Rusya sınır kapısında 200 askerimiz, Viktor Medvedchuk karşılığında takas edildi. Türkiye'de ise biz 5 Azov komutanımızı aldık, karşılığında ise Rusya'ya 55 Rus askeri verdik. Onun dışında Ukrayna için savaşan 10 yabancı uyruklu asker, Suudi Arabistan üzerinden takas edildi" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Japonya Başbakanı Kişida, Ukrayna'yı ziyaret ederek Zelenskiy ile görüşecek Japonya Başbakanı Kişida, Ukrayna'yı ziyaret ederek Zelenskiy ile görüşecek Wagner'in kurucusu Prigojin'den, Şoygu'ya Bahmut mektubu Wagner'in kurucusu Prigojin'den, Şoygu'ya Bahmut mektubu ABD: Dünya, Rusya'nın Ukrayna'da barış için adil olmayan 'taktik hamlesine' aldanmamalı ABD: Dünya, Rusya'nın Ukrayna'da barış için adil olmayan 'taktik hamlesine' aldanmamalı

Son Dakika Dünya Zelenski, Viktor Medvedchuk dahil 4 kişiyi Ukrayna vatandaşlığından çıkardı - Son Dakika


Advertisement