Bahçesinde yetiştirdiği papaya meyvesinden sezonda 45 bin TL gelir elde ediyor - Son Dakika

Bahçesinde yetiştirdiği papaya meyvesinden sezonda 45 bin TL gelir elde ediyor

13.12.2020 09:40

Mersin'de gemi adamı olarak çalışan Hidayet Coşkun, 15 yıl önce İspanya'da tadına baktığı papaya meyvesini emekli olunca bahçesine kurduğu serada yetiştirmeye başladı. 100 ağacı bulunan Coşkun, sezonda ortalama 45 bin TL gelir elde ediyor.

Talepten memnun olan Coşkun, meyvenin aynı zamanda reçelini ve yemeğini de yapıp tüketiyor. Papaya üretimini geliştirerek üretimini artırmayı hedefleyen Coşkun, "Gemicilik yaptığım zamanlar yurt dışında bu meyveyi gördüm. Tadını beğendim, köyüme katkı olsun diye tohumunu getirerek bahçemde deneme amaçlı ektim. Diktiğim ağaçtan güzel bir randıman alınca ağaç sayısını çoğalttım. Şu an 100 ağacım var ama bunu 5 bin fideye kadar çıkartıp yaymayı düşünüyorum. Bir ağaçtan ilk sezon 50 meyve alıyorum, yılda toplam 100- 120 meyve veriyor. Papayayı hem meyve olarak hem de sebze olarak kullanıyoruz. İlk başlarda 1- 2 kilo ağırlığında meyve üretiyordum şu an 700- 800 gram ağırlığında meyve üretiyorum. Piyasa için ideal ağırlık. Tanesini 7- 8 TL'den veriyorum" dedi.

Bahçesinde yetiştirdiği papaya meyvesinden sezonda 45 bin TL gelir elde ediyor

KARACİĞER KANSERİNE KARŞI ETKİLİ BİR MEYVE

Ziraat mühendisi Deniz Gürbüz de C vitamini bakımından zengin olan meyvenin Avrupa ülkelerinde yoğun talep gördüğünü söyledi. Papayanın ülkemize yeni giren bir alternatif ürün olduğunu belirten Gürbüz, "Papayanın Anavatanı Güney Amerika ve Uzakdoğu. Soğuğu sevmeyen bir meyve. Ağacı 6 ayda meyve verecek olgunluğa erişiyor. Avrupa ülkeleri tarafından tercih ediliyor. Papaya, karaciğer kanserine karşı etkili bir meyvedir. Potasyum ve kalsiyum yönünden zengindir. A, B1, B2, B5 vitaminlerini barındırır. Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için Avrupa ülkelerinde yoğun şekilde talep görüyor. Ülkemizde de tüketiminin artacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Bahçesinde yetiştirdiği papaya meyvesinden sezonda 45 bin TL gelir elde ediyor
Bahçesinde yetiştirdiği papaya meyvesinden sezonda 45 bin TL gelir elde ediyor
YORUMLAR
500
Cadiz forması giyen Akapo, Real Madrid maçında ayağına ciddi darbeler aldı: Ezikler ve kan izleri dikkat çekti Cadiz forması giyen Akapo, Real Madrid maçında ayağına ciddi darbeler aldı: Ezikler ve kan izleri dikkat çekti Son dakika... Cansız bedeni 12 gün sonra bulunmuştu, cenazesi bugün defnedildi Son dakika... Cansız bedeni 12 gün sonra bulunmuştu, cenazesi bugün defnedildi Bozüyük Belediyesi Eğitim ve Spor Kulübü Midi Finalleri için hazır Bozüyük Belediyesi Eğitim ve Spor Kulübü Midi Finalleri için hazır

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Bahçesinde yetiştirdiği papaya meyvesinden sezonda 45 bin TL gelir elde ediyor - Son Dakika


Advertisement