Borusan Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan İçtenlikle Özür Dileriz - Son Dakika
Ekonomi

Borusan Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan İçtenlikle Özür Dileriz

Borusan Ceo\'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan İçtenlikle Özür Dileriz

Borusan Holding, bazı basın yayın organlarında BMW Türkiye temsilcisi Borusan'ın Ralli şampiyonu Burcu Çetinkaya'nın gazeteci Merve Sena Kılıç ile birlikte özel bir televizyon kanalında sundukları otomobil programının, Merve Kılıç'ın başörtülü olmasından dolayı sponsorluğuna son verdiği haberlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

02.01.2012 16:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Borusan Holding, bazı basın yayın organlarında BMW Türkiye temsilcisi Borusan'ın Ralli şampiyonu Burcu Çetinkaya'nın gazeteci Merve Sena Kılıç ile birlikte özel bir televizyon kanalında sundukları otomobil programının, Merve Kılıç'ın başörtülü olmasından dolayı sponsorluğuna son verdiği haberlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

ÖZÜR DİLERİZ

Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, "Hangi dil, din, ırk, inanç, giyim ve yaşam tarzında olursa olsun tüm vatandaşlarımızdan içtenlikle özür dileriz" dedi. "Sporcu arkadaşlarımızla yürütülen sponsorluk görüşmeleri kötü yönetilmiştir. Görüşmeler, çeşitli faktörlerin etkisiyle gereksiz yere uzamıştır" diyen Uğur, "Bu hatası nedeniyle (Marka müdürü) kendisi, iş akdini feshetmemize gerek kalmadan istifa etmiştir" dedi.

BORUSAN HAKKINDA AHLAK SINIRLARINI AŞAN MESAJLAR YER ALDI

Toplantıda konuşan Borusan CEO'su Agah Uğur, geçen Çarşamba günü, "Üzgün olduğumuzu, marka yöneticisi olan arkadaşımızın telefonda Yeni Şafak muhabirine söylediklerini tasvip etmemizin mümkün olmadığını ifade eden bir basın açıklaması yayınladık. Haberlerde, köşe yazılarında, okuyucu yorumlarında, sosyal medyada, Borusan hakkında birçok olumsuz, bazıları ise kelime oyunu ile ahlak sınırlarını aşan mesajlar yer aldı. Herkes fikirlerini beyan etti. Bazen insanların en doğal hakları olan ifade özgürlüklerini kullanırken adil ve doğru olmak görevlerini ihmal edebildiklerini de gözlemledik" dedi.

Ayrıntılı bir araştırma yürüttüklerini ifade eden Uğur, "Olayın haberleştirilme süreci hakkında bilgi sahibi olduk. Sponsorluk görüşme süreci hakkında bilgi aldık. Ama tabii ki en başta, şirketimiz Borusan Otomotiv bünyesinde, yazışmalara, tanıklıklara kadar ayrıntılı, titiz bir araştırma gerçekleştirdik" diye konuştu.

SPONSORLUK GÖRÜŞMELERİNİN SONLANDIRILDIĞI YAZIYLA BİLDİRİLMİŞTİR

Uğur, şunları söyledi:

"Borusan Otomotiv, Mini markası adına iki başarılı ralllici Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ile bir sponsorluk sözleşmesi imzalamıştır. Burcu hanım ayrıca kendisi başörtülü olan gazeteci Merve Sena Kılıç ile bir televizyon kanalında program yaptığı için ve bu durumda distribütörlüğünü yaptığımız Mini markasının imajı ile ters düştüğü için bu sözleşme, tarafımızdan iptal edilmiştir. İddiayı destekleyen hususlar ise özetle, Borusan'ın bir yöneticisinin sponsorluk görüşmelerinde ima ettiği bazı yargılarının bu düşünceye zemin oluşturduğu ve bunun teyidini almak isteyen bir gazeteciye Mini markasının nötr olması gerektiği, başka bir simge ile birleştirilse de aynı kararı alacağı yönünde bir açıklama yapmasıdır. Borusan açısından gerçekler ise, şu şekilde oluşmuştur. Bu iki başarılı sporcumuz ile sponsorluk görüşmeleri 2011'in ilkbahar aylarında başlatılmıştır. Ağustos 2011'de belirli bir meblağ ve 1 yıl süre ile şahsi kullanımlarına tahsis edilecek 2 araç üzerinde genel bir prensip mutabakatına varılmıştır. Ancak her iki tarafın da ilave bazı beklentilerinin ve sürecin tanımlanmasına yönelik ihtiyaçlarının daha net hale gelmesi Aralık ayına kadar sürmüştür. Sponsorluk görüşmeleri sırasında marka müdürü olan çalışanımızın, dini inançlar ve başörtüsünün trendy ve tarafsız olması gereken Mini markasının algısına olumsuz etkileri olabileceği yönünde ifadesi olmuştur. Aralık'ın ikinci yarısında Borusan Otomotiv yönetimi, sektörde gündeme gelen vergi artışlarından sonra mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı almıştır. Bunun neticesinde aynı gün bütçe nedenleriyle rallici sporcularımıza sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığı yazıyla bildirilmiştir. Bu kararın devamında marka müdürümüz, Yeni Şafak muhabirinin bu konudaki sorusuna cevap vermiştir. Markasının tarafsız ve trendy konumunu kendi açısından yanlış değerlendirerek, bizim için kesinlikle kabul edilemez bir yaklaşım içinde bulunmuştur. Açıklamasının özünde başörtüsü ile siyaset arasında bir paralellik kurmuş, sponsorluk sözleşmesinin gerçekleştirilmemesinin nedeni olarak bütçe kısıtlamasından ziyade bu paralelliği işaret eden bir ifadede bulunmuştur. Yeni Şafak gazetesi de haklı olarak bunu haber yapmıştır."

SÖZ KONUSU OLAN BİR TV PROGRAM SPONSORLUĞU DEĞİL

Yürütülen sponsorluk görüşmeleri ile Burcu Çetinkaya ve Merve Sena Kılıç'ın, Kanal 24 televizyonu için birlikte hazırladıkları Otomobil Sevdası adlı program arasında hiçbir ilişkinin bulunmadığını vurgulayan Uğur, "Altını çizerek belirteyim burada söz konusu olan bir TV program sponsorluğu değildir. Burcu Çetinkaya ve co-pilotu Çiçek Güney'in ralli sponsorluğudur. Otomobil Sevdası adlı TV programına, tüm diğer programlara olduğu gibi, Borusan Otomotiv tarafından hiç bir ayrımcılık yapılmadan düzenli olarak araç tahsisi yapılmıştır. Bundan sonra da yapılmaya devam edecektir" diye konuştu.

KENDİSİ İSTİFA ETTİ

Uğur, Borusan Marka Direktörü Hakan Bayülgen'in markasının tarafsız ve trendy konumunu kendi açısından yanlış değerlendirerek kendileri için kesinlikle kabul edilemez bir yaklaşım içinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Açıklamasının özünde başörtüsü ile siyaset arasında bir paralellik kurmuş, sponsorluk sözleşmesinin gerçekleştirilmemesinin nedeni olarak bütçe kısıtlamasından ziyade bu paralelliği işaret eden bir ifadede bulunmuştur. Sporcu arkadaşlarımızla yürütülen sponsorluk görüşmeleri kötü yönetilmiştir. Görüşmeler, çeşitli faktörlerin etkisiyle gereksiz yere uzamıştır. Nihai kararımızın zamanlamasının ve marka müdürünün bazı açıklamalarının da etkisi ile görüşmelerin sonlanması gerekçesi yoruma açık hale gelmiştir. Sonuçta milli ralli sporcuları zor durumda kalmışlardır.

Marka müdürü çalışanımız Borusan'ın çalışma ilkelerini hiçbir şekilde temsil etmeyen gerek informel ortamda kullandığı bazı ifadeler, gerekse Yeni Şafak Gazetesi'ne yetkisiz olarak verdiği beyanatın içeriğiyle net bir biçimde hata yapmıştır. Bu, mesleki bir hatadır. Bu hatası nedeniyle kendisi, iş akdini feshetmemize gerek kalmadan istifa etmiştir. Ancak herkes tarafından açıkça bilinmesini isteriz ki, onun bu hatası bizim kurumsal sorumluğumuzu hiçbir şekilde ortadan kaldırmamaktadır. Bu nedenle, siz değerli basın mensuplarının tanıklığında, hangi dil, din, ırk, inanç, giyim ve yaşam tarzında olursa olsun tüm vatandaşlarımızdan içtenlikle özür dileriz. Tersi bir yaklaşımın Borusan tarafından benimsenmesi, kurumumuzun geçmişine, etik değerlerine ve sosyal sorumluluk anlayışına aykırıdır."

YOL KAZASI

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Agah Uğur, olayın siparişlere yansıyıp yansımadığının sorulması üzerine, "Bu süreçte 1'i Adana'da ikisi de İstanbul İstinye'de olmak üzere 3 kesin BMW siparişi iptal oldu" dedi. Uğur, "Bunun bir yol kazası olduğunu düşünüyorum. Tabii ki burada kişilerin açıklamaları şirketleri bağlıyor. Bunun bir daha olmaması için gerekli tedbirleri alıp yolumuza devam edeceğiz. Yeni bir yıl kazası olmaması için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız" diye konuştu.

DG- YK (MK) - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Borusan Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan İçtenlikle Özür Dileriz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Türkiye, Mavi Ekonomi ile Karadeniz'de lider ülke olmayı hedefliyor
  09:11 Türkiye, Mavi Ekonomi ile Karadeniz'de lider ülke olmayı hedefliyor

  Türkiye, Avrupa Birliği projesi olan 4BIZ Projesi çerçevesinde 'Mavi Ekonomi' ile kıyı turizmi, gemi inşa, limanlar ve su ürünleri sektörü gibi önemli sektörleri içinde barındıran Karadeniz'de lider ülke olmayı hedefliyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan raporda, Mavi Ekonomi kavramının ortaya çıkışı, Karadeniz'e yansımaları ve bölgedeki su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün liderliği gibi konular ele alınıyor.

 • Erzincan Belediyesi'nden toplu taşıma indirimi
  09:08 Erzincan Belediyesi'nden toplu taşıma indirimi

  Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun'un başkanlığında alınan karar ile Erzincan Belediyesi sınırları içerisinde toplu taşıma yapılan tüm güzergahlarda ilk 35 dakika içerisinde yapılacak olan aktarmalı seyahatler ücretsiz olacak.

 • Afetzede Kadın Buğday Saplarından Tepsiler Yaparak Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyor
  08:44 Afetzede Kadın Buğday Saplarından Tepsiler Yaparak Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyor

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde yaşayan afetzede Neriman Şahan, renklendirdiği buğday saplarını örerek yaptığı tepsilerle aile ekonomisine katkı sağlıyor. Şahan'ın el emeği olan tepsiler, 150 TL ile 300 TL arasında alıcı buluyor. Ayrıca, Şahan evde doğal reçeller yaparak da aile geçimine katkıda bulunuyor.

 • Emeklilere Ramazan Bayramı öncesi 3 bin lira ikramiye
  01:39 Emeklilere Ramazan Bayramı öncesi 3 bin lira ikramiye

  Emekli bayram ikramiyelerini de içeren 42 maddelik Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre, milyonlarca emekli, gelecek Ramazan Bayramı'ndan önce belirlenen takvim çerçevesinde 3 bin lira bayram ikramiyesi alacak.

 • Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM'de kabul edildi
  00:57 Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM'de kabul edildi

  Emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin liraya çıkaran madde, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yılda 2 kez bayram ikramiyesi alan emekliler, 2024 yılında toplam 6 bin lira ikramiye almış olacak.

 • CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: 'Emekliye paran yoksa Anagold'un 7.2 milyon dolarlık vergi borcunu niye sildin?'
  00:23 CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: 'Emekliye paran yoksa Anagold'un 7.2 milyon dolarlık vergi borcunu niye sildin?'

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin emekli maaşları konusundaki açıklamalarını eleştirerek, Anagold'un vergi borcunu niye sildiklerini sordu. Günaydın ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin aynı şekilde Meclis'ten geçirilmeye çalışılmasını eleştirdi ve TBMM Genel Kurulu'nda yapılan yargı paketi görüşmelerine dair süreci aktardı.


Advertisement