Bakan Şimşek: Vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye - Son Dakika
Ekonomi

Bakan Şimşek: Vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadan ''vergi ihbarı'' döneminin başladığını duyurdu. Bakan Şimşek, ihbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebileceğini açıkladı.

23.05.2024 19:17

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşların daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yeni kanalları devreye aldığını belirterek, "İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecek." ifadesini kullandı.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı X'ten, GİB'in yeni devreye aldığı kanallara ilişkin dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

"VERGİ KAYBI CEZASININ YÜZDE 10'U TUTARINDA İHBAR İKRAMİYESİ ÖDENECEK"

Vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadelelerinin devam ettiğini bildiren Şimşek, "Vatandaşlarımızın daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığımız yeni kanalları devreye aldı. İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecek." ifadelerini kullandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi İhbarı Kanallarını Güncelledi

WHATSAPP, BİP, X VE INSTAGRAMDAN İHBAR EDİLEBİLECEK

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Bakanlıkça yürütülen kayıt dışı ekonomi ile mücadele çalışmaları kapsamında, vatandaşların ihbar ve şikayetlerini kolay, hızlı ve istedikleri her an (7/24) yapabilmelerine imkan sağlamak amacıyla GİB'in internet sayfası, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) (189) hizmetleri güncellendi. Başkanlık, "BİP Vergi İhbarı Servisi", X ve Instagram ihbar hesapları ("gibihbar" üzerinden "DM-Direkt Mesaj" yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (05521890189) yollarını da hizmete açtı.

Bu yolları kullanan vatandaşlar, düşük KDV oranı uygulaması, IBAN/ PTT çeki yolu ile ödeme talep edilmesi, fiş/fatura verilmemesi, başka işletmenin POS cihazının kullanılması, mükellefiyet kaydının olmaması, sahte/yanıltıcı belge düzenlenmesi veya kullanılması, personel ücretinin elden ödenmesi, kira gelirinin beyan edilmemesi, tapu harcının eksik ödenmesi, kaçak ürün satışının yapılması gibi konu başlıklarında vergi ihbarında bulunabiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi İhbarı Kanallarını Güncelledi

Öte yandan, denetim işlemleri hakkında bilgi talep etmek isteyen vatandaşların ihbar ve şikayetlerini, VİMER ihbar hattını (189) arayarak ya da gib.gov.tr veya Dijital Vergi Dairesinde yer alan Vergi İhbarı bölümünden kayıt numarası alarak yapmaları gerekiyor.

Bakan Şimşek: Vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Bakan Şimşek: Vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (21)

 • Ahmet Ateş: Madem öyle ben şikayet ediyorum yüzde onumu isterim, Antalya ve ilçelerinde başta ev ve dükkan sahipleri 20metre kare dükkan yıllık kirasi 300 binden 3 milyona kadar çıkıyor ama stopaj vermemek için 3 - 5 bin gösteriliyor ve kurumsal dükkanlar hariç hepsinin günlük cirosu 60- 70 bin tl ama yıllık o kadar gösteriyorlar otelleri hiç saymıyorum kapıdan gelen kimseye fatura kesmiyorlar hadi buyurun bakalım görelim gelip çay yemek yiyip gidecekmisiniz? 58 3 Yanıtla
  İLKER GULER: kanıt varsa alırsın 13 4
 • sezai duran: İyi gayet güzelde şimdiye kadar vergi affı çıkaranlara ne yapmalı. 38 2 Yanıtla
  M P: Öyle deme kardaş zoorlarıne gidiyor 7 2
 • Uğur Yılmaz: Peki adam ihbar edeni bulursa millet birbirini kırar 35 4 Yanıtla
  Gökmen Karaçay: cinayetler artacak belliki 8 2
 • İbrahim Eğrek: Ölüyü , diriyi , beşli firmaları hallettiniz şimdi sıra millete geldi , buradan ihbar size sanayide bir motor contası değişimine 15 bin ödedim ibanla kabul etmedi ustamız elden nakit olacak dedi , Sadece sanayilere denetim yapsanız ihya olursunuz 34 2 Yanıtla
  Hakan Kurt: bu durum senin yararına o zaman 15 bin + KDV 18 bin senden alır 3 bin devlete öder 15 bin yine cebine kalır kafanı yorma olan yine sana bana olur. 9 7 veysel unlu: Harika yorum 1 0
 • Fuat Çelik: vergi borçları silinen şirketler ne olacak yine silmeye devammı 33 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement