Hatay'da 3. Mobilya Fuarı Açıldı - Son Dakika
Ekonomi

Hatay'da 3. Mobilya Fuarı Açıldı

Hatay'ın Antakya ilçesinde 40 firmanın katıldığı 3. Mobilya Fuarı açıldı.

23.10.2018 18:38

Hatay'ın Antakya ilçesinde 40 firmanın katıldığı 3. Mobilya Fuarı açıldı.

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret Borsası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ile birçok ilgili kurum ve kuruluşun desteğiyle 5 bin metrekare alanda açılan fuarda 40 firma stant kurdu.

Oymacılık sanatı ile Hatay'ın tarihi motiflerinin mobilya üstüne işlendiği ürünlerin sergilendiği fuarda, yurt dışına yoğun talep gören modeller de yer aldı.

Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan fuar açılışında yaptığı konuşmada, mobilya üretiminin Hatay ekonomisine ciddi katkı sağladığını söyledi.

Hali hazırda inşası devam eden mobilya ihtisas sanayisinin tamamlanması ve 100 iş yerinin hizmete açılmasıyla Hatay mobilyacılık sektörünün ivme kazanacağını söyleyen Özkan, şöyle devam etti:

"Mobilya ihtisas sanayinin bitimi ile üretimin ve dolayısıyla ihracatın büyük oranda artacağını ümit ediyoruz. Bu yıl, 3'üncüsünü düzenlediğimiz mobilya fuarının, mobilya üreticilerimizin gerek dünyada gerekse ülkemizdeki yerini pekiştireceğini, mobilyacılık sektöründen aldıkları payı arttıracağını düşünüyorum. Ümit ediyorum ki bu yılki fuarımızda, geçen yılki 100 bin ziyaretçi hedefini aşarız."

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan da mobilya sektörünün Türkiye'deki ihracat şansı en yüksek sektörlerden bir tanesi olduğunu belirtti.

2017 yılında Türkiye'nin sabit ve metal mobilyaları dahil olmak üzere 2,8 milyar dolarlık ihracatı olduğunu ifade eden Ercan, "Biz, el imalatı mobilyada İtalya'nın çok çok önündeyiz. Bir iddiamız var, önümüz açılır, ihracat ve ithalat rejimindeki aksaklıklar giderilir, mobilya sektörüne hak ettiği değer verilir ve yaşadığımız ham madde sorunları aşılabilecek bir stabil bir duruma getirilebilirse, biz orta vadede 20 milyar dolar ihracatı gerçekleştirebilecek durumdayız." şeklinde konuştu.

Fuarın üçüncüsünü gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Hatay'ın çok önemli bir coğrafyada, çok değerli mesleklere sahip olan bir il olduğunu vurguladı.

28 Ekim'e kadar açık kalacak fuarın açılış törenine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, CHP İlçe Başkanı Halil İbrahim Özgün, MHP İl Başkanı Murat Adal ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Hatay\'da 3. Mobilya Fuarı Açıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Hatay'da 3. Mobilya Fuarı Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement