Son dakika Hatay Valiliği haberleri, Hatay Valiliği son dakika, son dakika Hatay Valiliği

Son Dakika Hatay Valiliği Haberleri

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı, depremden etkilenen tarihi yapılardaki çalışmaları değerlendirdi
  14:58 Hatay Valisi Mustafa Masatlı, depremden etkilenen tarihi yapılardaki çalışmaları değerlendirdi

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen tarihi yapılarda sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Masatlı, depremden zarar gören tescilli taşınmazlara yönelik yapılan çalışmaları ve restorasyon sürecini anlattı. Ayrıca, Hatay Meclis Binası ve Adalı Konağı'ndaki çalışmaların ilerleyişi hakkında bilgi verdi. Uzun Çarşı ve Kurtuluş Caddesi'ndeki yenileme çalışmaları da devam ediyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  25 Şub Haftanın tarihine bakış

  Ermeni güçlerin, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin yaptığı katliamda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

 • Alevlere teslim olan konteynerden evladını kurtarmayı başaran anne: 'Ben orada öleceğimi bilsem bile çocuğumu çıkartmak istedim'
  25 Şub Alevlere teslim olan konteynerden evladını kurtarmayı başaran anne: 'Ben orada öleceğimi bilsem bile çocuğumu çıkartmak istedim'

  Hatay'da çıkan yangında alevlere teslim olan konteynera girerek 1 buçuk yaşındaki evladını kurtaran anne Çiğdem Çalar, canını hiçe sayarak yaptığı hareketle takdir topladı. Anne, evladını kurtarmak için alevlerin içine girdiğini ve çocuğunun yanmış olduğunu söyleyerek, 'Ben orada öleceğimi bilsem bile çocuğumu çıkartmak isterdim' dedi.

 • Hatay'da çıkan yangında evladını kurtaran anne takdir topladı
  25 Şub Hatay'da çıkan yangında evladını kurtaran anne takdir topladı

  Hatay'da geçici yaşam merkezinde çıkan yangında alevlere teslim olan konteynera girerek evladını kurtarmayı başaran anne Çiğdem Çalar, canını hiçe sayarak yaptığı hareketle takdir topladı. Yangında yaralanan anne ve çocuğu hastanede tedavi edildikten sonra geçici konaklama merkezine yerleştirildi.

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Samandağ ilçesinde Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldi
  24 Şub Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Samandağ ilçesinde Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldi

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Samandağ ilçesinde Alevi kanaat önderleriyle bir araya gelerek, ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Masatlı, Samandağ Kaymakamı Emre Dündar ile birlikte Alevi kanaat önderlerinden Ahmet Yazıcı'yı evinde ziyaret etti.

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Samandağ ilçesinde Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldi
  24 Şub Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Samandağ ilçesinde Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldi

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Samandağ ilçesinde Alevi kanaat önderleriyle bir araya gelerek, ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Masatlı, Samandağ Kaymakamı Emre Dündar ile birlikte Alevi kanaat önderlerinden Ahmet Yazıcı'yı evinde ziyaret etti.

 • Asrın felaketinde ailesini kaybeden Suriyeli kardeşler dedeleriyle buluştu
  22 Şub Asrın felaketinde ailesini kaybeden Suriyeli kardeşler dedeleriyle buluştu

  Suriyeli 3 kardeş, annesi ve babasını kaybettikleri depremden 10 yıl sonra dedeleriyle Hatay'ın Yayladağı ilçesinde buluştu. Buluşmada gözyaşlarına boğulan dede ve torunlar, Suriye'de hayatlarına devam edecekler.

 • Depremin vurduğu Hatay'da 256 konutun anahtarları afetzede vatandaşlara teslim edildi
  16 Şub Depremin vurduğu Hatay'da 256 konutun anahtarları afetzede vatandaşlara teslim edildi

  Hatay'ın Payas ilçesinde yapımı tamamlanan 256 afet konutunun anahtarları hak sahiplerine teslim edildi. Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda Hatay'da, binlerce konut yıkılmıştı. 6 Şubat depremleri sonrasında deprem bölgesinde TOKİ konutlarının yapımına başlanmıştı. Hatay'ın Payas ilçesinde 1 Mart 2023 yılında başlayan TOKİ konutlarının inşası 1 Kasım 2023 yılında tamamlanmıştı. Payas ilçesinde 1. etap afet konutlarında hak sahibi belirlenen 256 afetzede vatandaşa, Hatay Valiliği tarafından anahtar teslim töreni gerçekleştirildi.

 • Hatay'ın Payas ilçesinde depremzedelere TOKİ tarafından yapılan 256 konutun anahtarı teslim edildi
  16 Şub Hatay'ın Payas ilçesinde depremzedelere TOKİ tarafından yapılan 256 konutun anahtarı teslim edildi

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ın Payas ilçesinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan 256 konutun anahtarları, törenle hak sahiplerine verildi. Vali Mustafa Masatlı, törende yaptığı konuşmada, Hatay'ın 6 Şubat 2023'teki afette en fazla hasara uğrayan şehirlerden biri olduğunu belirtti. Hatay Valisi Masatlı, Payas ilçesinde TOKİ tarafından inşa edilen 1351 konuttan 698'inin hak sahiplerinin belirlendiğini ve bugün 256 konutun anahtar tesliminin gerçekleştirildiğini söyledi. Depremzedeler, evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, Vali Masatlı ve beraberindekiler de vatandaşların evlerini gezdi.

 • Hatay'ta afetzede kadınlara ayakkabıcılık kursu imzalandı
  14 Şub Hatay'ta afetzede kadınlara ayakkabıcılık kursu imzalandı

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı önderliğinde, konteyner kentlerde yaşamını sürdüren afetzede kadınların ayakkabıcılık sektöründe istihdama katılımını sağlamak için sayacılık kursu protokolü imzalandı. Kurs süresince kursiyerlere ücret ve genel sağlık sigortası sağlanacak, başarılı olanlara ise en az yüzde 30 istihdam sağlanacak.

 • Hataylı şehit son yolculuğuna uğurlandı
  14 Şub Hataylı şehit son yolculuğuna uğurlandı

  Şırnak'ta arızalanan askeri araca müdahale esnasında aracın aniden hareket etmesi ile şehit olan Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel, Hatay'ın Hassa ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin ailesi ve yakınlarının gözyaşı döktüğü cenaze törenine Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hassa Kaymakamı Osman Acar ve vatandaşlar katıldı.

 • Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel'in Cenazesi Hatay'da Defnedildi
  14 Şub Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel'in Cenazesi Hatay'da Defnedildi

  3. Komando Tugay Komutanlığınca personel ve malzeme sevki esnasında meydana gelen araç kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel'in cenazesi, memleketi Hatay'ın Hassa ilçesinde toprağa verildi.

 • Şırnak'ta arızalanan askeri araca müdahale ederken şehit olan Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel son yolculuğuna uğurlandı
  14 Şub Şırnak'ta arızalanan askeri araca müdahale ederken şehit olan Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel son yolculuğuna uğurlandı

  Şırnak'ta arızalanan askeri araca müdahale esnasında aracın aniden hareket etmesi sonucu şehit olan Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel, Hatay'ın Hassa ilçesinde düzenlenen askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin ailesi ve yakınları cenazede duygusal anlar yaşadı.

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı'nın önderliğinde 150 ton limon dalından toplandı
  13 Şub Hatay Valisi Mustafa Masatlı'nın önderliğinde 150 ton limon dalından toplandı

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı'nın girişimleriyle başlatılan proje kapsamında, Arsuz ilçesindeki limon bahçelerinden 150 ton ürün toplandı. Hasat edilen ürünler ulusal market zincirlerince satın alındı. Vali Masatlı, limon üretiminin devam ettiğini ve bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu belirtti. Proje kapsamında daha çok çiftçiye destek sağlanması hedefleniyor.

 • Hatay'da Narenciye Üreticilerine Destek Projesi Başlatıldı
  13 Şub Hatay'da Narenciye Üreticilerine Destek Projesi Başlatıldı

  Hatay Valiliği tarafından başlatılan projeyle, dalında kalan limonun satışı için üreticilere destek sağlanacak. Hatay'da narenciye üretimi önemli bir sektördür ve ürünlerin dalda kalması sorunu yaşanmaktadır. Proje kapsamında ürünler, zincir marketlere aracı olmadan pazarlanacak.

 • Hatay'da depremzedeler prefabrik alışveriş merkezinde ticari faaliyetlerine devam ediyor
  11 Şub Hatay'da depremzedeler prefabrik alışveriş merkezinde ticari faaliyetlerine devam ediyor

  Hatay'da 6 Şubat 2023'teki depremlerde iş yerleri yıkılan ya da hasar gören esnaf, Defne ilçesinde faaliyete geçen prefabrik Atatürk Alışveriş Merkezi ile ticari faaliyetlerine devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ın Armutlu Mahallesi'nde, Valilikçe 197 iş yerinin yer aldığı alışveriş merkezi yapıldı. Ticari faaliyetlerini çarşıda sürdüren esnaf, geleceğe umutla bakıyor.

 • Hatay Valiliği, Kıbrıs gazisi Cemil Köse'ye hasta yatağı desteği sağladı
  10 Şub Hatay Valiliği, Kıbrıs gazisi Cemil Köse'ye hasta yatağı desteği sağladı

  Hatay Valiliği, Defne ilçesinde yaşayan 71 yaşındaki Kıbrıs gazisi Cemil Köse'ye kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve kalp yetmezliği nedeniyle hasta yatağı desteğinde bulundu. Köse, bir yıldır yürüyemediğini ve yatağa bağımlı olduğunu belirterek, Defne Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla gelen hasta yatağı için Hatay Valiliği'ne ve kaymakamlığa teşekkür etti.

 • Kahramanmaraş'ta deprem sonrası kurulan lojistik kooperatif, Hatay'daki kadın kooperatiflerinin ürünlerini ekonomiye kazandırıyor
  08 Şub Kahramanmaraş'ta deprem sonrası kurulan lojistik kooperatif, Hatay'daki kadın kooperatiflerinin ürünlerini ekonomiye kazandırıyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gönüllü olarak yardım çalışmalarına katılan bir grup kadın, daha sonra kurdukları lojistik kooperatifiyle Hatay'daki 40 kadın kooperatifinin ürünlerinin ekonomiye kazandırılmasını sağladı. Kadınlar, ürettikleri ürünleri 'HayatHatay.com' platformu üzerinden satışa sunuyor.

 • Antakya Medeniyetler Korosu, depremin birinci yılında Hatay'da konser verdi
  06 Şub Antakya Medeniyetler Korosu, depremin birinci yılında Hatay'da konser verdi

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, depremin birinci yılında Hatay'da düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında konser verdi. Koro üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda seslendirdikleri şarkılarla afette hayatını kaybedenleri andı. Konser sırasında duygusal anlar yaşandı ve bazı koro üyeleri ile dinleyiciler gözyaşlarını tutamadı. Konserde, sanatçılar Karsu ve Uğur Aslan da performans sergiledi. Koro şefi Yılmaz Özfırat, depremin unutulmamasını ve yaşanan kayıpların hatırlanmasını istedi. Konser, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Leman Yenigün, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

 • BUSADER, depremde yıkılan ilkokulu yeniden inşa etti
  06 Şub BUSADER, depremde yıkılan ilkokulu yeniden inşa etti

  BUSADER Federasyonu, Hatay'ın Samandağ ilçesinde depremde yıkılan bir ilkokulu yeniden inşa ederek çocuklara armağan etti. BUSADER İlkokulu, 4 sınıf, 1 ana sınıfı ve 1 çok amaçlı salonuyla öğrencilere bilim ışığında eğitim verecek. BUSADER Federasyonu Başkanı Zerrin Özgüle, toplumda ihtiyaç sahibi olanlara destek vermeye davet ederek dayanışmanın önemini vurguladı.

 • Hatay'da depremde yaşamını yitirenler 'Sessiz Yürüyüş' programıyla anıldı
  06 Şub Hatay'da depremde yaşamını yitirenler 'Sessiz Yürüyüş' programıyla anıldı

  Hatay'da 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerde yaşamlarını yitirenler "Sessiz Yürüyüş" programıyla anıldı.

 • Hatay ve İskenderun'da depremin birinci yıl dönümü anıldı
  06 Şub Hatay ve İskenderun'da depremin birinci yıl dönümü anıldı

  KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay ve İskenderun'da saat 04.17'de depremin birinci yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle anıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her yıl 6 Şubat'ın matemin simgesi olacağını söyledi.

 • Hatay ve İskenderun'da depremin birinci yıl dönümü anıldı
  06 Şub Hatay ve İskenderun'da depremin birinci yıl dönümü anıldı

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay ve İskenderun'da, depremin birinci yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle anıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her yıl 6 Şubat'ın matemin simgesi olacağını belirtti. Etkinliklere CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı. Anma etkinliklerinde din adamları kardeşlik ve birlik vurgusu yaparken, vatandaşlar da sessiz yürüyüşler gerçekleştirdi.

 • Hatay ve İskenderun'da depremin birinci yıl dönümü anıldı
  06 Şub Hatay ve İskenderun'da depremin birinci yıl dönümü anıldı

  KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay ve İskenderun'da saat 04.17'de depremin birinci yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle anıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her yıl 6 Şubat'ın matemin simgesi olacağını söyledi. Hatay'ın Vali Göbeği Kavşağı'nda düzenlenen etkinliğe CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, depremde yakınlarını kaybedenler ve Hataylılar katıldı. İskenderun'da ise vatandaşlar sessiz yürüyüş gerçekleştirerek depremde hayatını kaybedenleri anarak dua etti.

 • Samandağ Karaçay Busader İlkokulu Açıldı
  06 Şub Samandağ Karaçay Busader İlkokulu Açıldı

  BUSADER tarafından Kahramanmaraş depremlerinin yıkıma neden olduğu Hatay'ın Samandağ ilçesinde yaptırılan Samandağ Karaçay Busader İlkokulu düzenlenen törenle açıldı. Okulda 135 depremzede öğrenci eğitim görecek.

 • Hatay Valiliği: Çevik kuvvet polislerini taşıyan midibüs devrildi
  06 Şub Hatay Valiliği: Çevik kuvvet polislerini taşıyan midibüs devrildi

  Hatay Valiliği, Dörtyol ilçesinde çevik kuvvet polislerini taşıyan midibüsün kaza yapmasıyla ilgili açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, kaza sonucunda yaralanan personellerin hayati tehlikelerinin olmadığı belirtildi.

 • Göreve giden polisleri taşıyan midibüs devrildi, 25 polis hafif şekilde yaralandı
  06 Şub Göreve giden polisleri taşıyan midibüs devrildi, 25 polis hafif şekilde yaralandı

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde göreve giden polis ekiplerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 25 polis hafif şekilde yaralandı. Kaza, Payas-Dörtyol arasında D91 karayolunda meydana geldi. Antakya ilçesine depremin yıl dönümü için göreve giden polis ekiplerini taşıyan midibüs, şarampole devrildi. Kazada ilk belirlemelere göre 10 polis memuru yaralanmıştı. Kazayla ilgili Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamada, yaralanan polislerin hayati tehlikelerinin olmadığı belirtildi.

 • Bakan Koca, Hatay'da sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi
  06 Şub Bakan Koca, Hatay'da sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapacağı ziyarette sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Bakan Koca, depremde hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve birlikte paylaşmak için sağlık çalışanlarıyla görüşme gerçekleştirdi.

 • Hatay'da Polisleri Taşıyan Midibüs Devrildi: 25 Yaralı
  06 Şub Hatay'da Polisleri Taşıyan Midibüs Devrildi: 25 Yaralı

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde göreve giden polis ekiplerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 25 polis hafif şekilde yaralandı. Kaza, Payas-Dörtyol arasında D91 karayolunda meydana geldi. Antakya ilçesine depremin yıl dönümü için göreve giden polis ekiplerini taşıyan midibüs, şarampole devrildi. Kazayla ilgili Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamada, personellerin hafif yaralandığı belirtildi.

 • Samandağ Karaçay BUSADER İlkokulu depremzede öğrencilere hizmet verecek
  05 Şub Samandağ Karaçay BUSADER İlkokulu depremzede öğrencilere hizmet verecek

  BUSADER tarafından yaptırılan Samandağ Karaçay BUSADER İlkokulu düzenlenen törenle açıldı. Okulda 135 depremzede öğrenci eğitim görecek. Açılışa Hatay Valisi Mustafa Masatlı'nın eşi Esra Masatlı, Samandağ Kaymakamı Emre Dündar, BUSADER Başkanı Zerrin Özgüle, dernek üyeleri ve ilçe protokolü katıldı. Okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür edildi.

 • Felaketin yıl dönümünd5 ilimizde eğitime 1 gün ara
  05 Şub Felaketin yıl dönümünd5 ilimizde eğitime 1 gün ara

  6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla yarın Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman ve Malatya'da eğitime 1 gün ara verildi.

 • Hatay'da deprem yıl dönümünde eğitime ara verildi
  05 Şub Hatay'da deprem yıl dönümünde eğitime ara verildi

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Hatay'da eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi. 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerin ardından binlerce insanın öldüğü Hatay'da, afetin birinci yıl dönümünde eğitime ara verilmesi kararı Hatay Valiliği tarafından duyuruldu.

 • Hatay'da Depremden Etkilenen Esnaf Prefabrik Çarşılarda Ticaretlerini Sürdürüyor
  05 Şub Hatay'da Depremden Etkilenen Esnaf Prefabrik Çarşılarda Ticaretlerini Sürdürüyor

  Hatay'da yaşanan depremler sonucunda iş yerleri yıkılan veya hasar gören esnaf, kentin farklı noktalarında oluşturulan prefabrik çarşılarda ticari faaliyetlerine devam ediyor. Şu ana kadar 5 bin 274 iş yerinde esnaf faaliyet gösterirken, 904 prefabrik iş yerinin de kısa sürede hizmete açılması planlanıyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, çarşıların belirli bir planlama dahilinde hizmete açıldığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'daki hastaneleri ziyaret etti
  04 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'daki hastaneleri ziyaret etti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesinde incelemelerde bulundu. Erdoğan, hastaları ziyaret ederek sağlık durumlarıyla ilgilendi. Ziyaretinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz da yer aldı.

 • Depremden etkilenen Hatay'da öğrenciler Türkiye'nin ilk astronotuyla görüştü
  02 Şub Depremden etkilenen Hatay'da öğrenciler Türkiye'nin ilk astronotuyla görüştü

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde depremden etkilenen öğrenciler, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile görüşme fırsatı buldu. Gezeravcı, öğrencilerin uzaya ilişkin sorularını yanıtladı ve depremzede vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Öğrenciler, bu deneyimi çok heyecan verici ve ilham verici olarak değerlendirdi.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Hatay'daki deprem bölgesine gazetecileri götürdü
  02 Şub Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Hatay'daki deprem bölgesine gazetecileri götürdü

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ulusal ve uluslararası 200 basın mensubuna yönelik, Hatay'daki deprem bölgesine gezi düzenledi. Gazeteciler, depremzedeleri ziyaret etti, gemileri gezdi, köy evlerinde çalışmaları yerinde gördü ve hastaneyi gezdi. Programa yetkililer de katıldı. Gazeteciler, program kapsamında sırasıyla Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ı ziyaret edecek.

 • Hatay Tanıtım Günleri Başladı
  01 Şub Hatay Tanıtım Günleri Başladı

  Hatay Tanıtım Günleri, Atatürk Havalimanı etkinlik alanında başladı. 6 Şubat depreminde zarar gören Hatay esnafına destek olmak amacıyla kültürel ve yöresel lezzetlerin tanıtılacağı etkinlik 1-4 Şubat tarihleri arasında devam edecek. Açılış töreninde Medeniyetler Orkestrası da mini bir konser verdi. Etkinlikte, Hatay'ın yöresel yemeklerinin satışından elde edilecek gelirle depremde zarar gören esnafa destek verilecek.

 • Hatay Tanıtım Günleri Atatürk Havalimanı'nda Başladı
  01 Şub Hatay Tanıtım Günleri Atatürk Havalimanı'nda Başladı

  Hatay Tanıtım Günleri, Atatürk Havalimanı etkinlik alanında başladı. 6 Şubat depreminde zarar gören Hatay esnafına destek olmak amacıyla kültürel ve yöresel lezzetlerin tanıtılacağı etkinlik 1-4 Şubat tarihleri arasında devam edecek. Hatay Valiliği ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen etkinlikte, Hatay'ın yöresel yemeklerinin satışından elde edilecek gelirle depremde zarar gören esnafa destek verilecek.

 • Hatay Tanıtım Günleri Atatürk Havalimanı'nda Başladı
  01 Şub Hatay Tanıtım Günleri Atatürk Havalimanı'nda Başladı

  Hatay Tanıtım Günleri, Atatürk Havalimanı etkinlik alanında başladı. 6 Şubat depreminde zarar gören Hatay esnafına destek olmak amacıyla kültürel ve yöresel lezzetlerin tanıtılacağı etkinlik 1-4 Şubat tarihleri arasında devam edecek. Hatay Valiliği ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen etkinlikte, Hatay'ın yöresel yemeklerinin satışından elde edilecek gelirle depremde zarar gören esnafa destek verilecek.

 • İçişleri Bakanı Yerlikaya, Hatay'da incelemelerde bulundu
  31 Oca İçişleri Bakanı Yerlikaya, Hatay'da incelemelerde bulundu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, deprem bölgesi Hatay'da çeşitli incelemelerde bulundu. Yerlikaya, devlet ve millet el birliği ile şehrin yeniden ayağa kaldırılması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirtti. Bakan Yerlikaya, Mustafa Kemal Üniversitesi Kapalı Spor Salonu, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve TOKİ konutlarını ziyaret etti.

 • Hatay Devleti Millet Meclisi ve Valilik Binasının Yeniden İnşası İçin Çalışmalar Devam Ediyor
  30 Oca Hatay Devleti Millet Meclisi ve Valilik Binasının Yeniden İnşası İçin Çalışmalar Devam Ediyor

  Depremlerde zarar gören Hatay Devleti Millet Meclisi'nin 1939'da Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma kararının oy birliğiyle alındığı tarihi valilik binası ile o dönemde meclis binası olarak kullanılan yapının yeniden inşası için çalışmalar devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde hasar gören 95 yıllık valilik binası ile Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927'de inşa edilen ve Hatay Devleti'nin Türkiye'ye katıldığı 29 Haziran 1939'a kadar bir yıl meclis binası olarak hizmet veren binanın yapımı için proje hazırlandı. Projenin kabulünün ardından uzman ekipler tarafından başlatılan çalışmalarda tarihi meclis binası ile yanındaki Adalı Konağı'nın yeniden inşası için ilk aşama olan kültür molozlarından ayrıştırma işlemleri yapıldı. Sağlam bir temel üzerine inşa edilecek tarihi meclis binasının mimari ve statik projeleri de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayına sunuldu. Meclis binası ve Adalı Konağı, fore kazık üzerine yeniden inşa edilerek 2025'te hizmete sunulacak.

 • Afetzede kadınlar 'Hayat Hatay' projesiyle yöresel ürünleri Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırabilecek
  27 Oca Afetzede kadınlar 'Hayat Hatay' projesiyle yöresel ürünleri Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırabilecek

  Depremin vurduğu Hatay'da afetzede kadınların bir araya gelmesiyle valilik öncülüğünde hayata geçirilen 'Hayat Hatay' projesiyle afetzede kadınlar ürettikleri ürünleri Türkiye'nin dört bir yana internet üzerinden satabilecek. Hatay Valisi Mustafa Masatlı'nın girişimleriyle kentte yaşayan kadınların ekonomiye olan katkılarını arttırmak amacıyla 'Hayat Hatay' projesi hayata geçirildi.

 • Hatay Kadın Kooperatifleri Destek Platformu'ndan Hayat Hatay Projesi Lojistik Merkezi'ne destek
  27 Oca Hatay Kadın Kooperatifleri Destek Platformu'ndan Hayat Hatay Projesi Lojistik Merkezi'ne destek

  Hatay Valiliği tarafından desteklenen Hatay Kadın Kooperatifleri Destek Platformu kapsamında tamamlanan Hayat Hatay Projesi Lojistik Merkezi hizmete girdi. Merkezde 40 kadın kooperatifinin bir araya gelerek üretim yapma ve ürünlerini pazarlama imkanı bulacağı belirtildi. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, açılışta yaptığı konuşmada kadın kooperatiflerinin kurulması ve geliştirilmesinin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı. Ayrıca, lojistik merkezinde şu anda 18 farklı kategoride toplamda 105 bin 987 ürünün stoklandığı ve bu sayının artacağı ifade edildi.

 • Depremin Vurduğu Hatay'da Afetzede Kadınlar Ürettikleri Ürünleri İnternetten Satacak
  27 Oca Depremin Vurduğu Hatay'da Afetzede Kadınlar Ürettikleri Ürünleri İnternetten Satacak

  Depremin vurduğu Hatay'da afetzede kadınların bir araya gelmesiyle valilik öncülüğünde hayata geçirilen 'Hayat Hatay' projesiyle afetzede kadınlar ürettikleri ürünleri Türkiye'nin dört bir yana internet üzerinden satabilecek.

 • BM Türkiye Heyeti Hatay'da Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma Çalışmalarını İnceledi
  26 Oca BM Türkiye Heyeti Hatay'da Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma Çalışmalarını İnceledi

  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Türkiye heyeti, BM kuruluşlarının 6 Şubat depremleriyle birlikte yürüttükleri faaliyetleri gözlemlemek üzere Hatay'ı ziyaret etti. Heyet, depremden etkilenen bölgelerde yapılan yardım çalışmalarını yerinde inceledi ve dayanışmanın önemini vurguladı.

 • Bakan Güler, Hatay Valiliği'ni ziyaret etti
  26 Oca Bakan Güler, Hatay Valiliği'ni ziyaret etti

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile birlikte Hatay'a giderek valilik ziyaretinde bulundu. Ardından 2'nci Hudut Alay Komutanlığına geçen Bakan Güler, inceleme ve denetleme yaparak çalışmaları değerlendirdi.

 • Bakan Güler, Hatay Valiliği'ni ziyaret etti
  26 Oca Bakan Güler, Hatay Valiliği'ni ziyaret etti

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile birlikte Hatay Valiliği'ni ziyaret etti. Bakan Güler, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel tarafından karşılandı ve kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Hatay Valiliği'ni ziyaret etti
  26 Oca Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Hatay Valiliği'ni ziyaret etti

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile birlikte Hatay Valiliği'ni ziyaret etti. Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel tarafından karşılanan Bakan Güler, valiliği ziyaret ederek kentteki çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

 • Milli Savunma Bakanı Hatay'da İncelemelerde Bulundu
  26 Oca Milli Savunma Bakanı Hatay'da İncelemelerde Bulundu

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile birlikte Hatay'a gelerek incelemelerde bulundu. Bakan Güler, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel tarafından karşılandı ve valilik ziyareti sırasında kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hatay'da Temaslarda Bulundu
  25 Oca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hatay'da Temaslarda Bulundu

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hatay'da çeşitli temaslarda bulundu. Meyer-Landrut, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Betül Kiminsu ile bir araya geldi. Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, depremler sonrası yapılan çalışmaları inceledi ve bölgeye yapılan yardımların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

 • Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hatay'a Geldi
  25 Oca Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hatay'a Geldi

  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hatay'a gelerek Vali Mustafa Masatlı ile bir araya geldi. Vali Masatlı, deprem çalışmaları hakkında bilgi verdi. Heyet, AFAD binasında yapılan toplantıda depremin etkisi ve çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

 • İçişleri Bakan Yardımcısı Hatay'da TOKİ konutlarını değerlendirdi
  24 Oca İçişleri Bakan Yardımcısı Hatay'da TOKİ konutlarını değerlendirdi

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Hatay'a gelerek TOKİ konutlarının son durumunu değerlendirdi. Karaloğlu, konutların yakın zamanda kuraları gerçekleştirilecek olan hak sahiplerine teslim edilmesini istedi.

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı
  18 Oca Hatay Valisi Mustafa Masatlı, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Anadolu Ajansı'nın (AA) 'Yılın Kareleri' oylamasına katılarak, 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğrafları inceledi. Masatlı, 5 kategoride oylamaya sunulan 147 fotoğraftan seçim yaparken, deprem ve Gazze saldırılarına dikkat çekti ve bu olayların fotoğraflandırılmasının önemine vurgu yaptı.

 • Vali Masatlı, Demirköprü'deki çalışmaları inceledi
  17 Oca Vali Masatlı, Demirköprü'deki çalışmaları inceledi

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Demirköprü mevkisinde devam eden köprü yapımı nedeniyle kullanılan alternatif güzergah yolunda yaşanan yoğun yağışta nehrin debisinin yükseldiği alanda incelemelerde bulundu. Vali Masatlı, Antakya-Reyhanlı D-420 karayolunda yapılan çalışmaları ve alınan tedbirleri yerinde inceledi.

 • Samandağ'da meydana gelen deprem sonrası 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar gelmedi
  10 Oca Samandağ'da meydana gelen deprem sonrası 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar gelmedi

  Hatay Valiliği, Samandağ ilçesinde meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem sonrası 112 Acil Çağrı Merkezi'ne herhangi bir olumsuz ihbar gelmediğini duyurdu. AFAD'ın açıkladığı bilgilere göre, Hatay'ın Samandağ ilçesinde saat 22.38'de 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, AFAD Arama Kurtarma Ekipleri keşif ve tedbir amaçlı bölgeye yönlendirildiği belirtildi.

 • Hatay'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  10 Oca Hatay'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşen sarsıntı Hatay'ın yanı sıra çevre illerde de hissedildi.

 • YSK Üyeleri Hatay'ı Ziyaret Etti
  09 Oca YSK Üyeleri Hatay'ı Ziyaret Etti

  YSK üyeleri, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi Hatay'ı ziyaret etti. Depremlerden etkilenen Hatay'da incelemelerde bulunan heyet, kurum binaları, sandıkların konulduğu yapılar ve seçim teknik altyapısı hakkında detaylı tespitlerde bulundu.

 • Hatay, 2023'te 52 ürünün daha coğrafi işaret alması için başvuruda bulundu
  09 Oca Hatay, 2023'te 52 ürünün daha coğrafi işaret alması için başvuruda bulundu

  Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuruda, Hatay'dan 52 ürünün daha coğrafi işaret alması için başvuruda bulunuldu. Hatay, 2023'te Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret için en çok başvuru yapan il oldu.

 • Hatay'da afetzede vatandaşlar geleceğe umutla bakıyor
  07 Oca Hatay'da afetzede vatandaşlar geleceğe umutla bakıyor

  Asrın felaketinde Hatay yerle bir olmuş ve yaklaşık 25 bin insan hayatını kaybetmişti. Depremin 11'inci ayı geride kalırken afetzede vatandaşların birçoğu yeniden memleketine döndü. İl genelinde devam eden 32 bin 314 konutun teslimine yılbaşı itibarıyla başlanacak ve Şubat ayı sonuna kadar 6 bin 416 konut teslim edilecek. Hatay'da 2 bin 650 köy evinin inşaatı devam ediyor ve 37 köy evi hak sahiplerine teslim edildi. Hatay'da devam eden inşaat çalışmaları ve enkazın neredeyse tamamen kaldırılmış olması, afetzede vatandaşların geleceğe umutla bakmasını sağlıyor.

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Riders Robotik Ligi Dünya Kupası'nda derece alan öğrencileri kabul etti
  03 Oca Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Riders Robotik Ligi Dünya Kupası'nda derece alan öğrencileri kabul etti

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Riders Robotik Ligi Dünya Kupası'nda 3'üncü olan Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi öğrencilerini makamında kabul etti. Masatlı, 23 ülkeden 24 okulun katılımıyla çevrim içi yapılan yarışmada derece alan Ahmet Furkan Selimli, Furkan Tayyar Çetin ve Ömer Ziya Ulusoy'u kutlayarak başarılarının devamını diledi.

 • Hatay'da deprem sonrası enkaz kaldırma çalışmaları yüzde 95 tamamlandı
  02 Oca Hatay'da deprem sonrası enkaz kaldırma çalışmaları yüzde 95 tamamlandı

  Hatay'da geçen yıl meydana gelen depremler sonucunda yıkılan veya ağır hasar gören 83 bin yapının yüzde 95'inin enkazı kaldırıldı. Antakya ve Defne ilçelerindeki kültür varlıkları ve mahkeme kararı bekleyen binalar haricinde tüm yapıların enkazı temizlendi. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, imar ve inşa çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti ve şubata kadar 7 bin deprem konutunun tamamlanarak vatandaşların kullanımına sunulacağını açıkladı.

 • Kocaeli'deki muhtarlar, Hatay'da yapılacak okul için 151 bin 550 lira bağış yaptı
  02 Oca Kocaeli'deki muhtarlar, Hatay'da yapılacak okul için 151 bin 550 lira bağış yaptı

  Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformu tarafından başlatılan kampanyaya katılan muhtarlar, Hatay'da yapılacak okul için 151 bin 550 lira bağış topladı. Okulun arsası Hatay Valiliği tarafından verilirken, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında hizmete başlaması planlanıyor.

 • Hatay'da 1489 Kalıcı Deprem Konutu İnşa Ediliyor
  31 Ara Hatay'da 1489 Kalıcı Deprem Konutu İnşa Ediliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ın Kumlu ve Arsuz ilçelerinde toplam 1489 kalıcı deprem konutunun inşası devam ediyor. Hatay'da yıkılan veya hasar gören 80 bin 323 binanın bulunduğu 33 farklı noktada konutlar yapılıyor. TOKİ tarafından Kumlu ilçesinde 303, Arsuz'da ise 1186 deprem konutu yapılıyor. Tamamlanan inşaat çalışmalarının ardından 1489 dairenin anahtarı hak sahiplerine teslim edilecek.

 • Depremin vurduğu Hatay'da evleri teslim edilen sakinler yeni yıla sıcak yuvalarında giriyor
  31 Ara Depremin vurduğu Hatay'da evleri teslim edilen sakinler yeni yıla sıcak yuvalarında giriyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Hatay'da, depremin yaraları sarılmaya devam ediyor. Babatorun Mahallesi sakinlerine teslim edilen 25 köy eviyle birlikte afetzede vatandaşlar yeni yıla bacası tüten sıcak yuvalarında girecekler. Depremde yuvalarını ve yakınlarını kaybeden vatandaşlar, yeni evlerinde heyecan ve mutluluk yaşıyor. Evlerin bu kadar erken yapılabilmesi, afet konutlarına yerleşen vatandaşları memnun ediyor.

 • Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan depremzede üreticilere büyükbaş desteği
  29 Ara Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan depremzede üreticilere büyükbaş desteği

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kırıkhan ilçesinde barajlar arası su aktarımı sağlayacak Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaatında incelemelerde bulundu. Bakan Yumaklı, deprem bölgesinde tarımsal üretimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için çalıştıklarını anlattı. Yumaklı, bereketli toprakların daha iyi üretim yapabilmesi için son derece önemli bir yatırım olduğunu belirtti.

 • Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaatını inceledi
  29 Ara Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaatını inceledi

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Hatay'da bulunan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaatında incelemelerde bulundu. Yumaklı, bu projenin tarımsal üretimi desteklemek ve daha verimli ürünler elde etmek için önemli bir yatırım olduğunu belirtti.

 • Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Depremde kaybedilen hayvanlar karşılanacak
  29 Ara Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Depremde kaybedilen hayvanlar karşılanacak

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, deprem bölgesinde kaybedilen hayvanların karşılanacağını belirterek, küçükbaş hayvanların dağıtımının tamamlandığını, büyükbaş hayvanların ise pazar gününe kadar tamamlanacağını açıkladı. Yumaklı, üreticilerin üretimlerini sürdürebilmeleri için çeşitli desteklerin sağlandığını ve gelir koruma sigortası gibi uygulamaların hayata geçirildiğini söyledi.

 • Hatay'daki bağış depolarından depremzedelerin her türlü ihtiyacı karşılanıyor
  29 Ara Hatay'daki bağış depolarından depremzedelerin her türlü ihtiyacı karşılanıyor

  Hatay'da, 6 Şubat depremlerinden sonra oluşturulan 12 depodan, devletin ve bağışçıların yolladığı kıyafetten gıdaya, hijyen paketlerinden su ve teknolojik ürünlere kadar depremzedelerin her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Merkez Antakya ilçesindeki 40 dönüm araziye kurulu kentteki en büyük depoda, Hatay Valiliği ekiplerince, gelen yardım malzemeleri kategorilere ayrılıp paketleniyor.

 • Hatay Valisi Mustafa Masatlı, mandalina üreticilerine destek oldu
  29 Ara Hatay Valisi Mustafa Masatlı, mandalina üreticilerine destek oldu

  Hatay'ın bereketli topraklarında yetişen mandalinada tarla fiyatının düşmesi üzerine Hatay Valisi Mustafa Masatlı, üretici ve zincir marketler arasındaki komisyoncuları ortadan kaldırdı. Vali Masatlı'nın girişimiyle mandalina üreticileri, ürünlerini direkt olarak zincir marketlere ulaştırabiliyor ve yüksek fiyatlar nedeniyle dalda kalan mandalinayı satışa çıkarabiliyorlar.

 • Bakanlar Hatay'da incelemelerde bulunmak üzere geldi
  28 Ara Bakanlar Hatay'da incelemelerde bulunmak üzere geldi

  ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay'a incelemelerde bulunmak üzere geldi. Bakanlar, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, milletvekilleri, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri tarafından karşılandı. İl Koordinasyon Toplantısı'na katılan bakanlar, daha sonra farklı bölgelerde incelemeler yapacaklar.

 • Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu yıkılan evler için Hatay'ın Hassa ilçesinde afet konutları inşa ediliyor
  28 Ara Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu yıkılan evler için Hatay'ın Hassa ilçesinde afet konutları inşa ediliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Hatay'ın Hassa ilçesinde, 6 Şubat depremlerinden etkilenen hak sahipleri için TOKİ tarafından yapılan 3 bin 878 konutun inşası devam ediyor. Konutların martta teslim edilmesi planlanıyor.

 • Hatay'da depremzedeler için yapılan konutların inşası devam ediyor
  26 Ara Hatay'da depremzedeler için yapılan konutların inşası devam ediyor

  Hatay'ın 13 ilçesinde ihalesi yapılan 5 bin 584 köy tipi afet konutundan 2 bin 355'inin inşası devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde evleri yıkılan veya ağır hasar gören vatandaşların barınma ihtiyacının karşılanması için çalışmalar yapılıyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Arsuz ilçesindeki konutları inceleyerek, inşaatların hızla sürdüğünü belirtti.

 • Hatay Valisi: AFAD İl Müdürlüğünün yönetiminde çadır kent yok
  23 Ara Hatay Valisi: AFAD İl Müdürlüğünün yönetiminde çadır kent yok

  Hatay Valisi Mustafa Masatlı, kentte AFAD İl Müdürlüğünün yönetiminde olan herhangi bir çadır kentin bulunmadığını belirtti. Vali Masatlı, çıkan haberin yanıltıcı olduğunu ve çadırın mutfak ve depo olarak kullanıldığını açıkladı.

 • Hatay'ın Payas ilçesinde deprem konutları inşaatı yüzde 71 tamamlandı
  23 Ara Hatay'ın Payas ilçesinde deprem konutları inşaatı yüzde 71 tamamlandı

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ın Payas ilçesinde, 1351 konut ile 36 dükkan inşaatında çalışmaların yüzde 71'i tamamlandı. Payas'taki deprem konutlarının şubat ayında hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

 • Hatay Valiliği'nden Resime Bıyıklı açıklaması
  20 Ara Hatay Valiliği'nden Resime Bıyıklı açıklaması

  Hatay Valiliği, Resime Bıyıklı'nın ölümüyle ilgili açıklama yaparak, vatandaşın yüksek tansiyon sebebiyle beyin kanaması geçirdiğini ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini duyurdu. Ayrıca, vatandaşların kira yardımı almak istemediği ve konteyner kentte ikamet etmek istemedikleri de belirtildi.

 • Hatay'da 400 Yataklı Hastane Tamamlanma Aşamasında
  20 Ara Hatay'da 400 Yataklı Hastane Tamamlanma Aşamasında

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da yapımına başlanan 400 yataklı Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi'nin inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Hastanenin tüm branşlarda hizmet vereceği ve gelecek ay hizmete başlaması planlandığı belirtildi.

 • İskenderun'da deprem konutları inşaatı devam ediyor
  19 Ara İskenderun'da deprem konutları inşaatı devam ediyor

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, 6 Şubat depremlerinin yıkıma neden olduğu bölgelerde temeli atılan 3 bin 986 deprem konutunun inşaat çalışmaları sürüyor. Kaba inşaatı tamamlanan 4 binada dış cephe işlemleri ve iç donanım çalışmaları devam ederken, ocak ayı itibarıyla dairelerin hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, il genelinde toplamda 32 bin 314 kalıcı konutun inşaatının devam ettiğini belirtti.

 • Hatay'da Kadın Kooperatiflerinin Ürünleri İnternet Üzerinden Satılacak
  16 Ara Hatay'da Kadın Kooperatiflerinin Ürünleri İnternet Üzerinden Satılacak

  Hatay Valiliği'nin çalışmalarıyla kurulan 'Hayat Hatay' platformuyla, Hatay'da faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünler Belen'de internet üzerinden satışa sunulacak. Ürünlerin toplanması, satılması ve değerlendirilmesi Belen Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü'ne ait kapalı spor salonu kompleksinde yapılacak.

 • Hatay'ın tarihi Uzun Çarşı'sı eski günlerine dönmeyi bekliyor
  15 Ara Hatay'ın tarihi Uzun Çarşı'sı eski günlerine dönmeyi bekliyor

  Hatay'ın Antakya ilçesindeki tarihi Uzun Çarşı esnafı, çarşının eski günlerine dönmesini bekliyor. Kahramanmaraş'ta yaşanan depremlerin ardından büyük yıkımın yaşandığı Hatay'da yaralar sarılmaya devam ediyor. Antakya ilçesinin en önemli tarihi mekanlarından olan Uzun Çarşı'da esnaf her şeye rağmen ticaret yapmaya devam ediyor. Hatay'ın simgelerinden çarşıda 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde 2 bin 500 iş yerinden 600'ü yıkılmıştı. Hatay Valiliği ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte tarihi çarşıda onarım ve restorasyon çalışmaları devam ederken esnaf, eski günleri yad ediyor. Dünya medeniyetinin toplandığı çarşı, eski günlerine dönmek istiyor. Tarihi çarşının eski esnafından olan Kazım Siper, 'Eski Uzun Çarşı'da arkadaşlarımız ve canlarımız vardı. Hepimiz burada kardeş gibiydik. Kardeş gibi yaşayıp ve geçiniyorduk. Çarşının eski sıcaklığını özlüyorum' dedi. Uzun Çarşı'nın tekrar eski canlılığına dönmesini isteyen Mustafa Akıncı ise, 'Zaman geçtikçe eski canlılığına kavuşacaktır. Çarşının bu halini görünce içim kararıyor ve üzülüyoruz. Çocukluğumuz buralarda geçti. Antakya'dan ve dünyadan gelen insanların alışveriş yapmak için uğradıkları ilk yer burası olurdu' diye konuştu.

 • Çevre Bakan Yardımcısı: Rezerv alanlarında hak sahipleri başka yerlere gönderilmeyecek
  14 Ara Çevre Bakan Yardımcısı: Rezerv alanlarında hak sahipleri başka yerlere gönderilmeyecek

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen, rezerv alanlarında hak sahiplerinin başka bir yerlere gönderileceğine dair çıkan yalan haberlere dikkat çekerek, doğru bilgi almanın işleri daha kolay hale getireceğini belirtti. Hatay Valisi Mustafa Masatlı ise depremle ilgili istatistik bilgiler paylaştı.

Advertisement