Kılıçdaroğlu'nun 10 gıda maddesine zam istememesinin ardından Bahçeli de aynı öneri de bulundu - Son Dakika

Kılıçdaroğlu'nun 10 gıda maddesine zam istememesinin ardından Bahçeli de aynı öneri de bulundu

30.11.2021 11:52

Geçtiğimiz günlerde ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu Partisinin grup toplantısında, "10 gıda ürünü; un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay bir çeşit sebze. Bu ürünlere zam yapmayın." açıklamalarında bulundu.

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında ekonomiye dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ekonomide yeni bir hikayeye ihtiyaç olduğunu belirten Bahçeli, hayat pahalılığı konusunda da bir çağrıda bulundu. Bahçeli, temel ihtiyaç ürünleri için yüzde 2 ile yüzde 5 arasında indirim yapılmasını istedi.

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları:

Cumhurun kaderi Cumhuriyet'in kaderidir. Cumhur İttifakı, Türkiye'yi kem gözlerden, karanlık emellerden fedakarca koruyacak, geleceği inşa edecektir. Türkiye'nin çıkmaz sokağa girmesini isteyen çevreler var. Geleceğin mimarı Cumhur İttifakı'dır.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ

Merkez Bankası rezervlerinin eridiği yalanına bel bağlayan zillet ittifakı 128 milyar dolar nerede sorusunu soracaklarına adamlıklarının nerede olduğunu açıklamak mecburiyetindedir.

''EKONOMİDE YENİ BİR HİKAYEYE İHTİYAÇ VARDIR''

Ekonomi, rakam ve grafikten çok daha öte bir alandır. Ekonomide yeni bir hikayeye ihtiyaç vardır. Ne ekonomi eski ekonomidir, ne dünya eski dünyadır. Türkiye ekonomisinin yapısal zaafları vardır ve bellidir ancak hiçbiri çözümsüz görülmemelidir.

"TEMEL İHTİYAÇ ÜRÜNLERİ İÇİN İNDİRİM ÇAĞRISI"

Enflasyonla mücadelede gönül birliğine gitmeliyiz. Temelsiz fiyat artışlarının frenlenmesi, hayat pahalılığının engellenmesi hususunda herkesin yapacağı fedakarlıklar vardır. Firmalarımızın, şirketlerimizin, kurumlarımızın temel ihtiyaç ürünlerinde yüzde 2 ile yüzde 5 arasında indirime gitmeleri milli birlik ve dayanışmamızın manevi harcıdır.

Kılıçdaroğlu'nun 10 gıda maddesine zam istememesinin ardından Bahçeli de aynı öneri de bulundu

KILIÇDAROĞLU'NUN 6 MADDELİK ÖNERİSİ VE 10 GIDA ÜRÜNÜNE ZAM YAPILMAMASI TALEBİ

1. Ziraat bankası kuruluş amacına uygun hareket ederek çiftçiye derhal 3 ay geri ödemesiz ve faizsiz kredi vermeli.

2. Çiftçimizin su ve elektrik borçların faizi silinmeli ve geliri oranında yapılandırılmalı. Çiftçinin kullandığı elektrikte KDV ve TRT payı gibi ek kalemler derhal kaldırılmalı.

3. Bankalarda ve Tarım Kredi Koparatiflerinde takibe düşmüş çiftçilerimizin borçlarına gelen faizler derhal silinmeli. Kredilerin geri ödemeleri 6 ay ertelenmeli.

4. Tarımsal üretimde kullanılan mazottan KDV önümüzdeki 6 ay boyunca kaldırılmalı. En son açıklanan Tarımsal girdi destekleri en az 2 karına çıkarılmalı.

5. Bu esnada tüketiciye nefes aldırabilecek için gıda ürünlerinin çoğunda kullanılan yüzde 8'lik KDV önümüzdeki 6 ay boyunca sıfırlanmalı.

6. CHP'li belediyelerimizin pek çoğu kooperatiflerle işbirliği yaparak ucuz ve kaliteli gıdaya erişim sağlayan imkanlar sunuyor. Kara kışta bunu hızla yaygınlaştıracağız. Hangi partili olursa olsun tüm belediyelerde de bu uygulamaya hayata geçirilmeli.

10 GIDA ÜRÜNÜNE ENFLASYON ZAMLARINI YANSITMAYIN

CHP lideri Kılıçdaroğlu, marketlere de seslendi ve 10 temel gıda ürününe enflasyon zamlarının yansıtılmamasını istedi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Saraydan derhal bu talimatları vermesini istiyorum. Bu milleti kaderine terk etme ve bu aşımları at. Marketlerden de sayacağım 10 gıda ürünlerine kış boyunca oluşacak enflasyon zamlarını yansıtmayın. Mecbur kalırsanız da enflasyonun altında yansıtın. Bazı ürünlerde zarar etmeyi göze alın. İktidara geldiğimizde bu zararlarınızı tazmin edeceğiz. Zamdan mat tutmanızı istediğim 10 gıda ürünü; un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay bir çeşit sebze. Bu ürünlere zam yapmayın. İktidara gelir gelmez bu süreçte oluşan zararlarınızı hızla telafi edeceğiz."

YORUMLAR (1)
  • m.yener arıkan: sayın bahçeli siz kılıçdaroğluna destek vermezdiniz hayırdır millet ittifakınamı geçiyorsunuz yoksa Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Ekonomi Kılıçdaroğlu'nun 10 gıda maddesine zam istememesinin ardından Bahçeli de aynı öneri de bulundu - Son Dakika Ekonomi


Advertisement