"Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü" kurulması istendi - Son Dakika
Ekonomi

"Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü" kurulması istendi

"Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü" kurulması istendi

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi-Zootekni Bölümünden Prof. Dr. Mahmut Keskin ve Prof. Dr. Şerafettin Kaya ve Kilis Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Cırnavuk, Kent Konseyi Başkanı Av.

30.11.2022 15:35  Güncelleme: 15:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi-Zootekni Bölümünden Prof. Dr. Mahmut Keskin ve Prof. Dr. Şerafettin Kaya ve Kilis Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Cırnavuk, Kent Konseyi Başkanı Av. Hayrı Muammer Fazlıağaoğlu bir araya gelerek 'Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü'nün kurulması hakkında görüşüldü.

Prof. Dr. Mahmut Keskin, Kilis'te, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ya Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı işletmesi Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde 'Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü'nün kurulmasında yarar olduğunu ifade ederek, " Türkiye'de yaklaşık olarak 11 milyon baş keçi bulunduğunu ifade ederek, Bu keçilerin yüzde 96-97'sini Kıl keçileri oluşturmaktadır. Kıl keçileri her sene genellikle bir oğlak doğurmakta ve yılda 50-70 kg süt vermektedir. Ülkemizde, Kilis, Gaziantep ve Hatay illerinde yaklaşık olarak 500 bin baş civarında Kilis keçisi olduğunu tahmin etmekteyiz. Yerli gen kaynağımız olan Kilis keçisi Türkiye için çok önemli bir genetik materyaldir. Yılda ortalama 350 -400 kilo süt verimi Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islah Projesi yürütüyoruz bazı Kilis keçisi Yılda ortalama 600- 700 kilo süt veren hayvan gördü bunda dolayı Kilis keçi yüzde 50 civarında ikizlik oranına sahiptir. Yani Kıl keçisinin 5-7 katı oranında daha fazla süt vermektedir. Kurak ve sıcak iklim koşullarına çok dayanıklı olması Küresel İklim Değişikliğinin tartışıldığı bu günlerde Kilis keçilerinin önemini daha da artırmaktadır. Keçilik Araştırma Enstitüsü Proje ile Fransa, Amerika, Hollanda ve Avusturya yaptığı kimi spermleri toplayıp tozları ayrı oluşturacak madde bulunmamalıdır. Suni yapay tohumlama gerek Türkiye'nin gerek orta doğuda kullanabiliriz özetleyecek olursak Kilis keçisi süt verimi çok yüksek 2'dan fazla yavru vermededir. Keçi sütü son dönemlerde toplum bilinçlenmesinin artmasına paralel olarak tercih edilebilirliği artan bir üründür. Keçi sütü, sahip olduğu aminoasit ve yağ asidi çeşitliliği ve laktoz miktarı gibi özellikler nedeni ile anne sütüne en yakın olan süttür. Özellikle Kalsiyum oranının fazla olması, bebeklerde diş oluşumu ve gelişimi, 40 yaş üzeri kadınlarda kemik erimesini önleme bakımından, keçi sütünün önemi daha da artmaktadır. Peynir, dondurma gibi ürünlere sağladığı değer de keçi sütünü avantajlı kılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kilis Kent Konseyi Başkanı Fazlıağaoğlu, "Bu konuda hazırlanan projelere destek vererek, Kilis keçisini tanıtmamız gerekiyor. Kilis Tarihini yeniden hazırlıyoruz. 7 Aralık üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Kilis'in tanıtım belgeseli hazırlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığına proje hazırlayacağız. Kent konseyi olarak, bir çok projemiz devam ediyor" diye konuştu. - KİLİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi 'Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü' kurulması istendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan:
  17:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "DEM ile demlendi"

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Görüldüğü gibi sandıkta hesap verecekleri günler yaklaştıkça bunların ayakları titremeye başladı.

 • Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 2028'de yeniden denk bütçe ile milli kaynak paketleriyle kaynak üreteceklerini açıkladı
  16:26 Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 2028'de yeniden denk bütçe ile milli kaynak paketleriyle kaynak üreteceklerini açıkladı

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Tekirdağ'da yaptığı açıklamada, 2028'de yeniden denk bütçe ile milli kaynak paketleriyle kaynak üreterek milletin yüzünü güldüreceklerini söyledi.

 • Gaziantep'ten Şubat Ayında Yüzde 71,1 Artışla 863 Milyon Dolarlık İhracat
  16:24 Gaziantep'ten Şubat Ayında Yüzde 71,1 Artışla 863 Milyon Dolarlık İhracat

  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Şubat ayında Gaziantep'ten yapılan ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,1 artışla 863 milyon 583 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Ünverdi, geçtiğimiz yıl 6 şubat depreminin etkisiyle Şubat ayı ihracatında sert bir düşüşle Gaziantep'ten 504 milyon 844 bin dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatarak, 'yüzyılın felaketi karşısında büyük bir özveriyle bir yıl sonra bugünkü rakamlara ulaşılmasını sağlayan tüm sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsinin yolu açık olsun' dedi.

 • Tunus'ta Binlerce Gösterici Hükümeti Protesto Etti
  16:06 Tunus'ta Binlerce Gösterici Hükümeti Protesto Etti

  Tunus'ta binlerce gösterici, mevcut siyasi durum ve kötüleşen ekonomi nedeniyle Kasbah Meydanı'nda toplanarak hükümeti protesto etti. Cumhurbaşkanı Kays Said'e karşı süren protestolarda göstericiler, yüksek fiyatlara hayır ve işe ihtiyaçları olduğunu belirten pankartlar taşıdı. Aktivistlerin ve gazetecilerin tutuklanması, muhalefete getirilen kısıtlamalar da endişeyle karşılandı.

 • Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Karpuzlu Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu
  15:48 Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Karpuzlu Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Karpuzlu Belediye Başkan adayı Tuğrul Ozan ile birlikte Karpuzlu Pazarı'nı ziyaret ederek, vatandaşlarla buluştu. Vatandaşlar, alım güçlerinin düşmesi nedeniyle daha uygun fiyatlı olan balığı tercih ettiklerini belirtti. Çerçioğlu ise yatırımların devam edeceğini ve üreticilere desteklerinin artacağını söyledi.

 • Denizli Büyükşehir Belediyesi Buldan İtfaiye Hizmet Binası Törenle Hizmete Girdi
  15:39 Denizli Büyükşehir Belediyesi Buldan İtfaiye Hizmet Binası Törenle Hizmete Girdi

  Denizli Büyükşehir Belediyesi, Buldan ilçesine modern itfaiye hizmet binası kazandırdı. Başkan Osman Zolan, itfaiye teşkilatının güçlü olması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Asya-Pasifik Bölgesel Mimarilerinin İnşası Tartışıldı
  15:29 Antalya Diplomasi Forumu'nda Asya-Pasifik Bölgesel Mimarilerinin İnşası Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen panelde, bölgesel ve küresel aktörlerin uyumlu ve çelişen çıkarlarının uzlaştırılması için etkili diplomasinin ve işbirliğinin gerekliliği vurgulandı. Panelde, Malezya, Bangladeş, Sri Lanka ve Vietnam'dan katılımcılar, bölgedeki güç dengeleri, ekonomik işbirliği, iklim değişikliği gibi konuları ele aldılar.

 • Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın:
  15:22 Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın: "Bizim Bir İstanbul Tasavvurumuz Var, Kalite Denince Akla İstanbul Gelecek"

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Ümraniye "Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Merkezinde insanın, ailenin ve mahallenin olduğu bir İstanbul. Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Kalite denince akla İstanbul gelecek. Taksisiyle, taksicisiyle, berberiyle, ayakkabıcısıyla, aşçısıyla, kaliteli bir İstanbul. İstanbul taksicisi, İstanbul müezzini, İstanbul ezanı, İstanbul sokağı, İstanbul caddesi, İstanbul binası, İstanbul mahallesi, İstanbul esnafı. Böyle bir tasavvuru gerçekleştirmek için de doğru işleri dosdoğru yapmamız gerekiyor. Yanlış işleri, doğru yapmak değil. Doğru işleri, dosdoğru yapmak lazım" dedi.

 • Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor
  15:19 Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor

  Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, teknoloji geliştirme ve yaratımının tüm ülkelere açık olması gerektiğini belirterek, 'Big Tech' olarak da bilinen büyük teknoloji şirketlerinin teknoloji odaklı küresel refahın geleceği için yapısal bir tehdit olma riski taşıdığını söyledi. Doğan, ayrıca teknolojide Çin ve ABD arasında bir bloğun oluştuğunu da vurguladı.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye'deki gelişme ve büyüme ülkelerin gördüğü bir gerçek
  15:10 Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye'deki gelişme ve büyüme ülkelerin gördüğü bir gerçek

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'deki gelişme ve büyümeyi ülkelerin gördüğünü, son 9 ayda 100'e yakın bakan ve meslektaşıyla görüştüğünü belirtti. Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibinin ülke için gece-gündüz çalıştığını vurgulayarak, ekonomideki iyileşmeleri ve seçimlerdeki başarıları anlattı.


Advertisement