Sıfır araçlardaki matrah düzenlemesi ikinci el piyasasını da hareketlendirdi! Ortalama 30 bin lira indirim oldu - Son Dakika

Sıfır araçlardaki matrah düzenlemesi ikinci el piyasasını da hareketlendirdi! Ortalama 30 bin lira indirim oldu

29.11.2022 16:22

Matrah düzenlemesiyle birlikte ikinci el araç piyasasında da hareketlilik başladı. İkinci el araç fiyatlarına ortalama 30 bin liralık indirim gelirken oto galerici Yavuz Çiftçi, "Bu düzenleme ikinci el araç piyasasını olumlu etkileyecek. Yıl sonuyla da bir hareketlilik bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Otomobillerde ÖTV matrahlarının düzenlenmesiyle ikinci el araç piyasası hareketlendi. Bilindiği üzere motor hacmi 1.600 santimetreküpe kadar olan otomobiller ve bazı hibrit otomobiller için ÖTV matrah limitleri artırılmıştı. Buna göre, en düşük ÖTV oranı için gerekli olan limit, 120 bin TL'den 184 bin TL'ye çıkarıldı. Yüzde 80 vergi uygulanan içten yanmalı motorlu araçlarda en yüksek sınır, 200 bin TL yerine 280 bin TL olarak belirlendi.

ARAÇLARDA 30 BİN LİRALIK GERİLİME YAŞANDI

Düzenlemeyle birlikte biniciler ikinci el araçlara yöneldi. İkinci el araç fiyatlarında 30 bin liralık bir gerileme yaşandı. Oto galericiler düzenlemeyle birlikte ikinci el araç piyasasının hareketlendiğini kaydetti. İkinci el araç fiyatlarında yüzde 15 civarında bir gerileme olduğunu söyleyen galericiler, hareketliliğin sene sonunda hız kazanacağını düşünüyor.

"İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINI OLUMLU ETKİLEYECEK"

Matrah düzenlemesiyle ikinci el araç piyasasında hareketliliğin başladığını söyleyen oto galerici Yavuz Çiftçi, "Bu düzenleme ikinci el araç piyasasını olumlu etkileyecek. Yıl sonuyla da bir hareketlilik bekliyoruz. Önümüzdeki ay itibariyle piyasada bir hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz. Bu düzenleme ile bazı sıfır araç fiyatlarında bir gerileme yaşandı" dedi.

"BAZI SIFIR ARAÇLARDA BİLE GERİLEME YAŞANDI"

Galerici Celal Aktaş, "Matrah düzenlemesiyle piyasada bir hareketlilik başladı. Bundan sonra da hareketlilik olacağını düşünüyorum. 4 aydır durgun bir piyasa vardı. Son zamanlarda telefonlar da çalmaya başladı. Bazı sıfır araçlarda bir gerileme yaşandı. İkinci el araçlarda da biraz gerileme yaşandı diyebiliriz. Yaklaşık araç başına 20-30 bin liralık bir gerileme yaşandı. Ortalama yüzde 15 bir gerileme yaşandı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (2)
  • günahkar kisi5: Çöp arabalara 20.000 DOLARDAN FAZLA PARALAR İSTENİYOR.BASKA ULKELERDE BU ARABALARA BİNEN AZ TOPLUMLAR VAR VE USTELİK 3-5 BİN DOLARA.20.000 DOLARLARA AUDİ MERCEDES BMW BİNİLİYOR Kİ.BEN YURTDIŞINDA YILLARCA YAŞADIM.BİZZAT ŞAHİDİM BUNA Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • Nevzat Yılmaz: Avrupa ile bizi kıyaslamak nasıl bir akıl tutulması..anlamadım 0 0 Yayından Kaldır
500
Enkaz altında kalmaktan dakikalarla kurtuldular...Yaşlı çiftin araçlarını park ettikleri bina çift ayrıldıktan dakikalar sonra yerle bir oldu Enkaz altında kalmaktan dakikalarla kurtuldular...Yaşlı çiftin araçlarını park ettikleri bina çift ayrıldıktan dakikalar sonra yerle bir oldu MER-EK'te üretilen tüm ekmekler deprem bölgesine gönderiliyor MER-EK'te üretilen tüm ekmekler deprem bölgesine gönderiliyor İGA 200 gönüllü personelini deprem bölgesine gönderdi İGA 200 gönüllü personelini deprem bölgesine gönderdi

Son Dakika Ekonomi Sıfır araçlardaki matrah düzenlemesi ikinci el piyasasını da hareketlendirdi! Ortalama 30 bin lira indirim oldu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement