Türk ve Yabancı Uzmanlar Doları Değerlendirdi - Son Dakika
Ekonomi

Türk ve Yabancı Uzmanlar Doları Değerlendirdi

Türk ve yabancı uzmanlar artan doların son durumunu değerlendirdi. "Yeni rekorlar olacak" diyen de var, "3.10 seviyesinde dengelenir diyen de... " İşte o analizler.

14.10.2016 12:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dolar/TL dün 3.1132 ile tarihi zirveyi test etmesinin ardından yeni günde 3.09 seviyelerinden işlem görüyor. Kurun rekor kırmasında yurtiçinde ve yurtdışında yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu ifade eden uzmanlar, bundan sonrasına ilişkin beklentilerini anlattı.

"YENİ REKORLARA AÇIĞIZ"

Ekspres Yatırım Yatırım Danışmanlığı Birim Müdürü Erdoğan Turan Bloomberg HT'ye kurdaki rekorun tek bir nedene dayanmadığını ve kurun yeni rekorlara açık olduğunu söyledi.

Turan konuya dair, "3.20'ler konuşulmaya başlandı. Dışarıda bizi destekleyen bir dayanak bulamıyoruz çünkü Fed faiz artıracak, gelişen ülke para birimleri değer kaybediyor, içeride OHAL'in uzatılması, Başkanlık sistemi tartışmaları var..Yani içeriye ve dışarıya bakılırsa kurun bu hareketi çok da sürpriz değil. Rekorlara doğru gidiş bitmiştir diyemem..." yorumunu yaptı.

"3.10'UN ÜZERİNİ BEKLEMİYORUM"

Yatırım Finansman Yatırım Danışmanlığı Müdürü Dr. Nuri Sevgen de Bloomberg HT'ye kurda kısa vadede 3.10'un üzerini beklemediğini söyledi. Sevgen "Burada asıl etken doların dünyada değer kazanıyor olması. Dolar endeksi 94'lerden 98'lere geldi...

Kurda 3.10 çok önemli bir seviye, önümüzdeki birkaç hafta yani Kasım başına kadar piyasaların dünyada olumlu moda gireceğini düşünüyorum o nedenle Kasım'a kadar 3.10'un üzerini beklemiyorum" diye konuştu.

MERKEZ FAİZ İNDİRİRSE KUR YÜKSELİR Mİ?

Turan, gelecek haftaki toplantısında faiz indirimlerini sürdürüp sürdürmeyeceğine dair soruya şu yanıtı verdi;

Merkez Bankası'nın atacağı adım kur üzerinde çok büyük etkiye sahip olamaz. Haftaya faiz indirimi ihtimali hala var. Faiz indirirse haftaya kurda anlık hareket yaşanabilir ama aşırı hareket olmayacaktır.Kurda kalıcı etki olmaz"yorumunu yaptı.

"PANİK ALIMLARDAN UZAK DURUN"

HSBC Portföy Yönetimi'nden İbrahim Aksoy yolladığı bir notta, Fed kaygılarının sürdüğü ortamda Merkez Bankası'nın lira baskı altındayken 20 Ekim'de yapacağı toplantıda gecelik borç verme faizinde indirim yapmasının liraya dair algıyı bir kademe daha bozabileceğini söyledi. Aksoy, "Yine de o noktaya kadar panik alımlarından uzak durmak iyi bir seçenek olabilir." ifadesini kullandı.

YABANCILAR NE DİYOR?

Aberdeen Asset Management'ta fon yöneticisi Viktor Szabo, Moody's'in not indiriminin ardından bireylerin ve banka-dışı şirketlerin döviz mevduatlarında yaşanan azalışın Türk lirasına desteğinin ortadan kalktığını söyledi.

Szabo, "Bu durum gösteriyor ki Türk lirası artık uluslararası risk algısının insafına kaldı ve bu hiç bir zaman iyi bir durum değildir" yorumunda bulundu. Szabo, TCMB'nin, Türk lirasındaki değer kaybının gerçekten hızlanması durumu haricinde müdahale etmesini beklemediğini söyledi.

"TÜRKİYE YETERLİ DEĞER SUNAMIYOR"

Aviva portföy yöneticisi Liam Spillane bir mülakatta, TL'nin, Türkiye'de temel dinamiklere ilişkin risklere karşılık yeterli değer sunamadığını ve bu sebeple Türk lirasında "nötr" konumda olduklarını söyledi.

"3.20'LERDE DENGELENİR"

Commerzbank'ın Perşembe günkü raporunda, Türkiye'nin icracı başkanlık sistemine geçmeye hazırlandığı ve siyasi gücün tek elde toplanmasının yabancı yatırımcılar açısından daha yüksek risk primi anlamına geldiği kaydedildi. Commerzbank stratejistleri yabancı yatırımcıların en azından başlarda sistem değişikliğine şüpheci yaklaşacaklarını düşünüyor ve Türk lirasının yıl sonunda 3.20 seviyelerinde dengeleneceğini tahmin ediyor.

Türk ve Yabancı Uzmanlar Doları Değerlendirdi
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Ekonomi Türk ve Yabancı Uzmanlar Doları Değerlendirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması
  00:12 AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, 'İlk Evim Arsa' projesinde gelinen son durumu açıkladı. Önsay, müstakil ve müşterek arsalar için yapılan kura çekimlerinin tamamlandığını ve sözleşmelerin imzalanmaya başlandığını belirtti. Müstakil arsalar için çalışmaların devam ettiğini ve 2 ay içinde sözleşme imzalama aşamasına gelinmesi için hızla çalışıldığını ifade etti.

 • Malazgirt'te doğal otlar tezgahlarda satışa sunuluyor
  21:44 Malazgirt'te doğal otlar tezgahlarda satışa sunuluyor

  Muş'un Malazgirt ilçesinde baharın gelişiyle dağlarda yeşeren uçkun, mantar, kenger ve sirmo gibi doğal otlar toplanarak tezgahlarda satılıyor. Vatandaşlar, bu işi yaparak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Karların erimesiyle dağlarda çıkan şifalı bitkilerin destesi 50, mantarın kilosu ise 350 liradan satılıyor.

 • Tarımsal Destekleme Ödemeleri Bugün Yapılacak
  21:26 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Bugün Yapılacak

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 694 milyon 461 bin liralık tarımsal destekleme ödemesini bugün çiftçilerin hesaplarına aktaracaklarını duyurdu. Ödemeler arasında hububat-baklagil ve dane mısır desteği, hayvan hastalıkları tazminat desteği, biyolojik/biyoteknik mücadele desteği, sertifikalı tohum üretim desteği, kırsal kalkınma yatırım desteği, bombus arısı kullanım desteği, büyükbaş damızlık (düve) hayvan alım desteği, küçük aile işletmesi desteği ve sertifikalı fidan kullanım desteği bulunuyor.

 • İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın CEO'su Selahattin Bilgen asaleten atandı
  21:23 İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın CEO'su Selahattin Bilgen asaleten atandı

  İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın Üst Yöneticiliği (CEO) görevini vekaleten yürüten Selahattin Bilgen, Eylül 2023'ten beri bu görevi sürdürüyordu. İGA, küresel rekabetin hızla değişen dinamiklerine uyum sağlayarak kurumsal güçlenmesini sürdürüyor. Bilgen'in kapsamlı tecrübesi, bilgi ve birikimiyle İstanbul Havalimanı'na önemli katkılar sunduğu belirtilerek, asaleten İGA İstanbul Havalimanı İşletmesi CEO'su olarak atandığı açıklandı.

 • DEİK Heyeti Güney Afrika'da İş Dünyası Temsilcileriyle Görüştü
  20:53 DEİK Heyeti Güney Afrika'da İş Dünyası Temsilcileriyle Görüştü

  CAPE Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) heyeti, Güney Afrikalı siyaset ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Türk iş insanları, Johannesburg, Pretorya ve Cape Town kentlerinde üst düzey hükümet yetkilileri ve Güney Afrika'nın önde gelen iş insanlarıyla görüşmeler yaptı. Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Ebrahim Patel'in de katıldığı etkinlikte, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ticaret bağları ve işbirliği potansiyeli vurgulandı. DEİK heyeti, ziyaret kapsamında yeni iş ilişkileri kurmayı ve ticaret ile yatırım fırsatlarını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

 • Nallıhan Belediyesi, çiftçilere silajlık mısır tohumu desteği verdi
  20:48 Nallıhan Belediyesi, çiftçilere silajlık mısır tohumu desteği verdi

  Ankara'nın Nallıhan ilçesinde belediye, çiftçilere girdi ve yem maliyetlerini azaltmaları amacıyla yüzde 75 hibe destekli silajlık mısır tohumu desteği verdi. Nallıhan Belediyesi, yerelden kalkınma ilkesi doğrultusunda tarım ve hayvancılığa hibe desteklerini artırarak, üreticilere mısır tohumu dağıttı. Belediye Başkanı Ertunç Güngör, üreticilere desteklerinin süreceğini belirterek, bereketli bir üretim diledi.


Advertisement