Vodafone Kadınların Güçlendirilmesine Yönelik İki Programın Duyurusunu Yaptı - Son Dakika
Ekonomi

Vodafone Kadınların Güçlendirilmesine Yönelik İki Programın Duyurusunu Yaptı

Vodafone Kadınların Güçlendirilmesine Yönelik İki Programın Duyurusunu Yaptı

Vodafone, hem çalışan kadınların hem de gelişmekte olan pazarlarda yaşayan kadınların güçlendirilmesine yönelik olarak ’Vodafone ReConnect’ ve ’Vodafone Connect’ adı altında iki ayrı programın duyurusunu yaptı.

03.03.2017 10:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Vodafone, hem çalışan kadınların hem de gelişmekte olan pazarlarda yaşayan kadınların güçlendirilmesine yönelik olarak 'Vodafone ReConnect' ve 'Vodafone Connect' adı altında iki ayrı programın duyurusunu yaptı.

Tüm dünyada kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımını destekleme amacıyla faaliyet gösteren Vodafone,hem çalışan kadınların hem de gelişmekte olan pazarlarda yaşayan kadınların güçlendirilmesine yönelik olarak 'Vodafone ReConnect' ve 'Vodafone Connect' adı altında iki ayrı programın duyurusunu yaptı.

26 ülkede bin kadına ulaşılacak

Yapılan açıklamaya göre ağırlıklı olarak ailevi nedenlerle uzun yıllar iş hayatından uzak kalan ve tekrar çalışmak isteyen kadınlar için geliştirilen 'Vodafone ReConnect' programı ile 3 yıl içinde 26 ülkede bin kadına ulaşılması hedefleniyor. Vodafone'un 2 yıl önce tüm dünyada kadın çalışanları için geliştirdiği zorunlu minimum doğum izni uygulamasının tamamlayıcısı olarak gösterilen 'Vodafone ReConnect' programı, Vodafone'da yönetim ve liderlik rollerini üstlenen kadın çalışan oranının artırılmasına yardımcı olacak. Program kapsamında, kariyerine ara vermiş 500'e yakın kadın 3 yıl içinde yönetici pozisyonunda işe alınarak, Vodafone'un bu dönemde dışarıdan yapacağı tüm yönetici işe alımlarının yaklaşık yüzde 10'unu oluşturacak. Vodafone, kariyerine ara vermiş 500'e yakın kadını da diğer pozisyonlar için istihdam edecek.

Vodafone Grubu CEO'su Vittorio Colao, yeni işe alım programı 'Vodafone ReConnect' hakkında "Çalışanlarımızın farklı topluluk ve toplumlardan gelmiş olmasına özen gösteriyoruz. Tüm dünyada kadınlar için en iyi işverenlerden biri olmak istiyoruz. Şirketler, genellikle kadınları yönetim ve liderlik rollerinde istihdam etmek için çabalıyor. Yenilikçi bir yaklaşımın ürünü olan global doğum izni uygulamamız ve şimdi de ReConnect programımız, bizim için hem bugün çalışan hem de gelecekte çalışacak olan kadınlar için gerçek anlamda fark oluşturacak" dedi.

Vodafone'un KPMG işbirliğiyle yürüttüğü araştırmaya göre, tüm dünyada kariyerine ara vermiş ve yaşları 30-54 arasında değişen 96 milyon kalifiye kadın çalışan bulunuyor. Bu kadınların yaklaşık 55 milyonunun orta ve daha üst düzey yöneticilik deneyimine sahip olduğu görülüyor. KPMG araştırması, bu kadınların iş hayatına dönmesinin ekonomik boyutunu da ortaya koyuyor. Buna göre, kariyerine ara verdikten sonra yönetici olarak iş hayatına dönen kadınların ekonomik faaliyete sağlayacağı ek katkının yılda 151 milyar sterlin, hane gelirine sağlayacağı kümülatif katkının ise yılda 419 milyar sterlin olacağı tahmin ediliyor.

Vodafone'un GfK ile yürüttüğü bir başka araştırmaya göre ise halihazırda ya da geçmişte kariyerine ara vermiş,5 ülkeden yaklaşık 500 kadının yüzde 80'inden fazlası, kariyer molasının ardından iş hayatına dönmek isteyen ya da ailesine bakmak gibi yükümlülükleri olan çalışan kadınların daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Diğer yandan çoğu kadın,esnek (yüzde 61) ya da yarı zamanlı (yüzde 51) çalışma imkanı tanınmasını istediğini belirtiyor.

Kadınların işe dönüşünü kolaylaştırıyor

'Vodafone ReConnect' programı kapsamında, kariyerine ara vermiş kadınlar arasında farkındalığı artırmak ya da bu kadınlarla temas kurmak için işe alım destek faaliyetleri; profesyonel becerilerin tazelenmesi ve geliştirilmesi, kadınların iş hayatına dönüş konusunda hazırlanması için eğitim ve işe intibak programları; yöneticilerin işe alınması için bilinçaltı önyargı eğitimi gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Diğer yandan, çalışan kadınların yaşadığı baskıları azaltmak üzere tasarlanan çalışma süreleri doğrultusunda, esnek çalışma seçenekleri ve işe aşamalı geri dönüş (örneğin ilk 6 ay haftada 4 gün) gibi imkanlar da yer alacak.

Gelişmekte olan pazarlarda kadınların hayatı dönüşüyor

Vodafone ayrıca, özellikle Hindistan ve Afrika gibi gelişmekte olan pazarlarda düşük gelirli ve ücra bölgelerde yaşayan kadınların mobil teknolojilerden yararlanması için 'VodafoneConnect'adı altında bazı yeni ticari girişimlere de imza attı. Düşük maliyetli 2G mobil telefonlarla temel ses ve SMS servislerini kullanarak bile olsa mobil teknolojilere erişim imkanı, halihazırda yüz milyonlarca insanın hayatını dönüştürdü. Mobil bağlantı, eğitimden sağlığa, iş geliştirmeden finansal erişime kadar günlük hayatın pek çok alanında önemli rol oynuyor. Bununla birlikte, gelişmekte olan pazarlarda yaşayan kadınların mobil telefon sahipliği oranının erkeklere kıyasla ortalama yüzde 14 daha az olduğu görülüyor. Bu durum, gelişmiş ülkelere göre çok daha büyük bir "mobil cinsiyet uçurumu"na işaret ediyor.

2025 yılına kadar 50 milyon kadını mobil teknolojilerle tanıştıracak

Söz konusu cinsiyet uçurumunun nedenlerini ülke bazında analiz eden Vodafone, kadınların hayat standartlarını yükseltmek için mobil teknolojilerden yararlanmasını önleyen ekonomik ve kültürel engelleri ortadan kaldıracak yeni ticari programlar geliştirdi. Vodafone Grubu,2025 yılına kadar 50 milyon kadını daha mobil teknolojilerle tanıştırmayı hedefliyor. Bu programlar, Vodafone Türkiye'nin"Önce Kadın"programı ya da Vodafone Grubu'nun M-Pesamobil para servisi gibi mevcut girişimlerinin üzerine inşa edilecek. Bugün 700 bini aşkın üyesi olan Vodafone Önce Kadın programı, kadın girişimcileri yeni pazarlar ile buluşturuyor. Yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sunulan Vodafone M-Pesa mobil para servisi ise çeşitli banka işlemleri, mikro krediler, tasarruflar ve sigorta ürünleri için 11 milyonu aşkın kadın tarafından kullanılıyor.

Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı Serpil Timuray, yeni 'Vodafone Connect' programı hakkında "Bir kadının eline ilk kez mobil telefon verdiğinizde, hayatını sonsuza dek olumlu yönde değiştirirsiniz. Mobil teknolojiler kadınlara çevrelerindeki dünyayı öğrenme, iş kurma, kendilerini ve çocuklarını eğitme, sağlık danışmanlığı ve desteği alma, geleneksel bankacılık hizmetlerinin sınırlı olduğu ülkelerde finansal güvenceye sahip olma gibi imkanlar sunuyor. Vodafone olarak, dünyanın dört bir yanında kadınlara potansiyellerini tam kullandırma konusunda önemli bir rol üstlenmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Vodafone Kadınların Güçlendirilmesine Yönelik İki Programın Duyurusunu Yaptı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, OYAK'ın 63. kuruluş yıl dönümünü kutladı
  17:36 Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, OYAK'ın 63. kuruluş yıl dönümünü kutladı

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, OYAK'ın 63. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kutlama mektubu gönderdi. Güler, OYAK'ın TSK personeline sağladığı destek ve ülke ekonomisine katkılarından bahsederek, kurumun başarıyla çalışmalarını sürdüreceğine inancını dile getirdi.

 • Ticaret Bakanı Bolat: Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatiflerini Destekliyoruz
  17:32 Ticaret Bakanı Bolat: Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatiflerini Destekliyoruz

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Avrupa Birliği ve ABD'ye yönelik ihracatta çevre dostu üretimin önemini vurgulayarak, yenilenebilir enerji üretim kooperatiflerinin kurulmasını desteklediklerini belirtti. Bolat, İOSB'nin Türkiye'nin en büyük organize bölgesi olduğunu ve yenilenebilir enerji alanını dikkate almalarını tavsiye ettiklerini söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin ihracatının arttığını ve ithalatında ciddi bir azalış trendi olduğunu da belirtti.

 • Hac ve Umre Fonu Çalıştayı Gerçekleştirildi
  17:31 Hac ve Umre Fonu Çalıştayı Gerçekleştirildi

  Bugün gerçekleştirilen Hac ve Umre Fonu Çalıştayı'na kamu, özel sektör ve akademik çevreden çok sayıda isim katıldı. Çalıştay, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İbn Haldun Üniversitesi işbirliği ile düzenlendi. Çalıştayda, Hac ve Umre Fonu'nun hayata geçirilmesi amacıyla yapılan öneri modeli ve fıkhi, uygulama, teknik ve hukuki boyutları ele alındı. İlgili kurumlar açısından yol gösterici bir belge oluşturmak amacıyla çalıştayın sonuçları rapor haline getirilecek.

 • Ticaret Bakanı: Esnafa finansman desteği 750 bin liraya yükseltildi, kadın kooperatiflerine destek artırıldı
  17:15 Ticaret Bakanı: Esnafa finansman desteği 750 bin liraya yükseltildi, kadın kooperatiflerine destek artırıldı

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İOSB Kooperatif Başkanları ve İş Adamları Buluşması'nda yaptığı konuşmada, esnafa sağlanan finansman desteğinin 750 bin liraya yükseltildiğini ve kadın kooperatiflerine verilen desteğin artırıldığını açıkladı. Bakan Bolat, ayrıca Türkiye'nin büyüme oranının 37 gelişmiş ülke arasında 2. sıraya yükseldiğini belirtti.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: 'İstikrarın Yakalandığı Bir Süreci Hep Beraber Yaşayacağız'
  17:14 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: 'İstikrarın Yakalandığı Bir Süreci Hep Beraber Yaşayacağız'

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek yaptığı konuşmada, Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde büyüme ve kalkınma sürecini sürdürdüğünü ve halkın alım gücünün artarak devam ettiğini belirtti. Tunç, ülkenin zorlu bir dönemden geçtiğini ancak pandemi ve depremler gibi olumsuz etkenlere rağmen toparlanma sürecinde olduklarını ifade etti. Ayrıca, iş dünyasının ülkenin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Tunç, Kastamonu'nun İstinaf Mahkemesi talebini değerlendireceklerini söyledi.

 • Van'da Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı Açıldı
  17:06 Van'da Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı Açıldı

  Van'da düzenlenen 8. Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı, ziyaretçilere kapılarını açtı. Fuarda 81 ilden farklı tat ve renklerin sergilendiği belirtildi.

 • Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde marangozlar ve mobilyacılar kooperatifin aktif hale getirilmesi için destek istedi
  16:53 Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde marangozlar ve mobilyacılar kooperatifin aktif hale getirilmesi için destek istedi

  Gölbaşı Mavi Göl Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Ramazan Efşi ve diğer kooperatif üyeleri, ilçe merkezinde konvoy yaparak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, kooperatifin ilerlememesi ve deprem sonrası yaşanan sıkıntılar dile getirilerek, yetkililerden destek istendi.

 • Hakkari'de Arıcılar Kooperatifi Kuruldu
  16:50 Hakkari'de Arıcılar Kooperatifi Kuruldu

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde arıcılıkla uğraşan çiftçileri bir araya getirmek amacıyla 'Hakkari Yüksekova Arıcılar Kooperatifi' kuruldu. Kooperatif, üreticilerin haklarını savunacak ve Hakkari balını tanıtmayı hedefliyor. Üye sayısı hızla artan kooperatif, ürettiği balları doğrudan tüketiciye ulaştıracak ve üyelerinden aidat almayacak. Kooperatifin kuruluşunda destek olan Hakkari Valisi ve diğer yetkililere teşekkür edildi.

 • Limak Doğu Anadolu Çimento, Ergani Çimento Fabrikası'nı satın aldı
  16:47 Limak Doğu Anadolu Çimento, Ergani Çimento Fabrikası'nı satın aldı

  Limak Doğu Anadolu Çimento, halka arz gelirlerini kullanarak Ergani Çimento Fabrikası'nı 2 milyar 472 milyon lira bedel karşılığında satın aldı. Bu satın alma ile şirketin çimento üretim kapasitesi 3,5 milyon tona ulaştı ve Diyarbakır ve Şanlıurfa'da faaliyet göstermeye başladı.

 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Esnaf Duasına Katıldı
  16:46 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Esnaf Duasına Katıldı

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, tarihi hanlar bölgesinde düzenlenen esnaf duasına katıldı. Osmanlı döneminden kalma iş hanları ve çarşıların yoğunlukta bulunduğu Şanlıurfa'daki tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi yakınlarındaki esnaflar, asırlardır süren gelenek kapsamında sabah saatlerinde hayırlı ve bereketli kazanç için dua ediyor. Esnaf duasının ardından Beyazgül, işyerlerini açan esnaflara bol ve bereketli kazançlar diledi. Beyazgül, tarihi Bakırcılar Çarşısı'nda da esnafla bir araya geldi. Çarşıda gezen yerli turistler de Beyazgül'e teşekkür ederek Şanlıurfa'nın geçmiş yıllara oranla daha da modern hale geldiğini anlattı.


Advertisement