Workup ve Workup Agri programlarından 8 girişim mezun oldu - Son Dakika
Ekonomi

Workup ve Workup Agri programlarından 8 girişim mezun oldu

Workup ve Workup Agri programlarından 8 girişim mezun oldu

Workup Girişimcilik Programı'nda 11'inci dönem ve Workup Agri'de 2'nci dönem girişimleri Demo Day etkinliği ile mezun oldu.

23.10.2023 12:16  Güncelleme: 13:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Workup Girişimcilik Programı'nda 11'inci dönem ve Workup Agri'de 2'nci dönem girişimleri Demo Day etkinliği ile mezun oldu. Bugüne kadar 15 bini aşkın başvuru alan programa kabul edilen girişim sayısı 156'ya, mezun sayısı 108'e ulaştı. Mezun girişimlerden 50'si bugüne kadar farklı yatırım turlarında 20 milyon dolar fon sağladı.

İş Bankası'nın ana destekçiliğinde 2017 yılından bu yana kesintisiz devam eden Workup Girişimcilik Programı'nın 11. dönem ve tarım teknolojileri odaklı hızlandırma programı Workup Agri'nin 2. dönem girişimlerinin mezuniyeti, ekosistem paydaşlarının bir araya geldiği Demo Day etkinliğiyle gerçekleşti.

İş Kuleleri Salonu'nda düzenlenen ve Workup YouTube kanalı üzerinden canlı yayımlanan etkinliğe, iş dünyası ve girişimcilik ekosisteminin önde gelen temsilcileri, melek yatırımcılar, girişim sermayesi şirketleri ile hızlandırma ve kuluçka programlarının yöneticilerinin yanı sıra İş Bankası ve iştiraklerinin yöneticileri katıldı.

Startuplara özel ilk kredi kartı

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Workup programının başladığı günden bu yana büyük bir gelişim gösterdiğini belirterek, programın süreç içinde tarım, yapay zeka, oyun, etki girişimciliği dikeylerinde geliştirildiğini; yurtdışına açılım konusunda yaşanan eksiklikleri gidermek üzere Tekmer ve KOSGEB iş birliği ile Workup Rise & Leap programını başlattıklarını ve gelecek ay 9 girişimin Londra'da dünyaya açılma denemesi yapacağını anlattı.

İlki İstanbul'da açılan daha sonra İzmir ve Ankara'da da hizmete sunulan girişimcilik şubeleri; startup'lara toplantı yapma ve çalışma imkanı sunan Nişantaşı'ndaki İş Mekan, İş Kule'deki Workup çalışma alanı gibi ekosisteme yönelik hizmetlere değinen Aran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Girişimcilik şubelerimiz aracılığıyla 3 bini aşkın girişime temas ettik. Bu, tüm girişimcilik ekosisteminin yüzde 15'ine karşılık geliyor. Onlara sadece bu tarz programlarla destek olmuyoruz. Girişimcilere bugüne kadar 171 milyon lira kredi kullandırdık. Önümüzdeki dönemde girişimcilere özel Maximiles Startup Business kartını çıkarıyoruz. Yalnızca puan kazandıran ve puanları alışverişte kullandıran bir kart olmayacak. Bu kartta yer alacak özellikler için Silikon Vadisi ziyaretimizde global teknoloji firmaları ile de görüşmeler gerçekleştirdik ve bugüne kadar sunulmamış özellikleri olan bir kartla girişimcilere destek olmak istiyoruz."

"İkinci yüzyılın hikayesini girişimciler yazacak"

Destek verdikleri girişimlere sadece dışarıdaki yatırımcılarla tanışma fırsatları sunmadıklarını, şu anda sayısı 4'e çıkan girişim sermayesi fonlarının büyüklüğünün 50 milyon dolara çıktığını, bugüne kadar 41 girişime yatırım yaptıklarını, yatırım miktarının 14,4 milyon dolar seviyesine ulaştığını söyleyen Aran, bu yatırımların karşılığının bir süre sonra ekonomimizde görülmeye başlanacağını düşündüğünü belirtti.

Aynı zamanda pek çok girişimcinin ürün ve hizmetlerini kullanarak, büyük müşteri deneyimi edinmelerini ve referans listelerini güçlendirmelerini sağladıklarını ifade eden Aran, "Cumhuriyetimizin ilk yüz yılında hayal edip başaramadığı ne varsa ikinci yüzyılda hep beraber bunu birlikte başarabilmeyi arzu ediyorum. İkinci yüzyılın hikayesi büyük olasılıkla tarım ya da sanayi değil; dijital ve teknoloji olacak. Yapay zekanın lokomotif olduğu bir ikinci yüzyıl göreceğiz. Tarım ve sanayi gibi geçmiş yüzyılın lokomotiflerini çok iyi kullanmak; onları bu yüzyılın lokomotifi olan yapay zeka ile birleştirmek gerekiyor. Geleneksel olan sanayi ve tarımla yapay zekanın birleştirilmesi konusunda girişimcilik ekosisteminin özellikle problem çözme ve yenilikçi yaklaşımıyla çok kilit bir sektör olacağına inanıyorum. İkinci yüzyılın hikayesini girişimciler, girişimciliğe gönül verenler yazacak. Biz de bu güzel yolculukta onlarla kol kola omuz omuza ilerlemek istiyoruz" diye konuştu.

Girişimlerin önemli bir kısmı İş Bankası ve grup şirketleri ile iş geliştirme fırsatı buldu

Açılış konuşmasının ardından İş Bankası Dijital Bankacılık Müdürü Emre Ölçer'in moderatörlüğünde "Workup ile Büyümek" paneli gerçekleştirildi. Panelde Workup'ın önceki dönem mezun girişimlerinden Onlayer'ın kurucusu Kıvanç Harputlu, Juphy'nin kurucu ortağı Alara Eren İplikçioğlu, Wastespresso kurucu ortağı Cavid Bayramlı ile Hackquarters kurucusu Kaan Akın, dünden bugüne Workup'ın gelişimini ve girişimlerin Workup sonrası yolculuklarını anlattı. Girişimlerin önemli bir kısmının İş Bankası ve grup şirketleri ile iş geliştirme fırsatı bulduğu, bir girişimin ise yatırım aldığı kaydedildi.

Panel sonrası Workup'ın 11'inci dönem ve WorkupAgri'nin 2'nci dönem mezun girişimleri, Yekta Kopan'ın moderatörlüğünde iş modellerini ve yol haritalarını katılımcılarla paylaştı.

50 Workup'lı girişim 20 milyon dolar yatırım aldı

6 yılı aşkın süredir kesintisiz devam eden ve bu yıl başlatılan eğitim odaklı oyun teknoloji girişimlerine özel Workup Gaming ile yakın zamanda başlayacağı duyurulan etki odaklı girişim hızlandırma programı Workup4Future ile dikey odaklı kapsayıcılığını artıran Workup Girişimcilik Programı'na toplam başvuru sayısı 15 bini aştı. Programda, Workup Agri de dahil olmak üzere kabul edilen girişim sayısı 156'ya, mezun sayısı 108'e ulaştı. Mezun girişimlerden 50'si bugüne kadar farklı yatırım turlarında 20 milyon dolar fon sağladı.

Workup 11'inci dönem mezunları

Getmobil: İkinci el elektronik cihaz satmak ve yenilenmiş cihaz almak isteyenlere hizmet sunarken, kayıt dışı ikinci el elektronik pazarını dijitalleştiren ve kayıt altına alan platform.

Homster: Ev alıcılarının gelecekteki evlerini kendi zevklerine göre görselleştirerek sanal tur destekli satın alma kararları verebilecekleri yapay zeka destekli ve bulut tabanlı bir iç mimari tasarım ve görüntüleme servisi.

Heybooster: E-ticaret şirketlerinin kullandığı pazarlama araçları ile bağlantı kuran, dijital pazarlama verilerini anlamlandırıp aksiyona yönelik iş planlarına dönüştüren ve şirketlerin bu verileri okunabilir şekilde analiz etmesini sağlayan platform.

Pivony: Pazarlama profesyonellerinin sürekli değişen tüketici beklentilerini birkaç klikle keşfetmelerini ve buna yönelik analizleri kolayca yapmalarını sağlayan omnichannel tüketici zekası analitik platformunu sunan yapay zeka girişimi.

Werover: Rüzgar türbin kanatları için geliştirdiği yapay zeka tabanlı erken hasar tespit sistemiyle yenilenebilir enerji varlıklarının 7/24 sağlık izlemesiyle önleyici bakımını sağlayan ve rüzgar enerjisi yatırım getirisini artıran IoT ve yapay zeka girişimi.

WorkupAgri 2. dönem mezunları

Move On: Yapay zeka bilgisayarlı görü ve sensör füzyonu teknolojileri ile traktörler için bulut bağlantılı otonom sürüş kitleri geliştirerek sürdürülebilir tarımın dijitalizasyonunu sağlayan IoT girişimi.

Nanomik: Tarım ve gıda ürünlerinin raf ömrünü artırmak ve farklı etkilere karşı korumak için tarımsal hastalık ve zararlılar ile mücadele eden mikroenkapsüle edilmiş biyopestisitler üreten biyoteknoloji girişim.

Kozalak: Orman yangınlarında erken tespit ve uyarı sağlayan, hava kalitesi ölçen, zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz tespiti yapan uydu iletişimi tabanlı bir sistem çözümü sunan girişim. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Workup ve Workup Agri programlarından 8 girişim mezun oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Trabzonspor Onuachu'da kırık tespit edildiğini açıkladı: VAR'da göremediğiniz pozisyonun röntgen görüntüsü
  15:37 Trabzonspor Onuachu'da kırık tespit edildiğini açıkladı: VAR'da göremediğiniz pozisyonun röntgen görüntüsü

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final karşılaşmasında Trabzonspor ile Başakşehir arasında oynanan maçta, Onuachu'nun kolunda ezilme ve kısmi kırık olduğu tespit edildi. Bordo-mavililer yayınladıkları bir videoyla hem sakatlığı açıkladı hem de gönderme yaptı.

 • Müge Anlı, Kazım Şehirali'ye yapılanları görünce mest oldu: Keşke benim de o ilçede evim olsa
  15:37 Müge Anlı, Kazım Şehirali'ye yapılanları görünce mest oldu: Keşke benim de o ilçede evim olsa

  2017 yılında Müge Anlı'nın programına konuk olan Kazım Şehirali'nin hayatı Tuzla Belediyesi'nin desteğiyle değişti. Bugün ekibini Tuzla'ya gönderen Anlı, Kazım'ın yaşadığı evi ve belediye ekiplerinin verdiği hizmetleri görünce mest oldu. Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya teşekkür eden Anlı, "Biz de Tuzla'ya taşınalım. Keşke bizim de orada evimiz olsa" dedi. Müge Anlı, 2017 yılında programına konuk olan Kazım Şehirali isimli gencin hayatını değiştirdi.

 • Erdoğan: Darbe hevesinde olanlar varsa karşılaşacakları en hafif gerçek 15 Temmuz olacaktır
  15:36 Erdoğan: Darbe hevesinde olanlar varsa karşılaşacakları en hafif gerçek 15 Temmuz olacaktır

  AK Parti Aydın mitinginde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbe hevesinde olanlar varsa karşılaşacakları en hafif gerçek 15 Temmuz olacaktır. Milletiyle, ordusuyla, duruşuyla artık bambaşka bir Türkiye var. Artık bu milletin, kendi iradesini hiçe sayanlara tahammülü kalmamıştır" dedi.

 • 34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti
  15:27 34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti

  Türkiye'nin dev süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt'ün iflas etmesinin ardından küresel kriz bir firmaya daha bayrak çektirdi. Bursa İnegöl'de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan tekstil devi Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti.

 • İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, polis memurlarına yaka kamerası takılacağını açıkladı
  15:25 İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, polis memurlarına yaka kamerası takılacağını açıkladı

  Türk Polis Teşkilatı'nın şeffaflığını artırmak için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 2025 yılında polis memurlarına yaka kamerası takılacağını duyurdu. Yaka kamerası, polis ile vatandaş arasındaki konuşmaları kayıt altına alacak ve görüntüler merkezden izlenebilecek. Ayrıca, yüz tanıma sistemi sayesinde şüpheliye anında müdahale edilebilecek. Bu uygulama ile asılsız iddialar ve iftiralar ortadan kalkacak.

 • Rekabet Kurumu'ndan 11 firmaya ağır ceza! Bir araya gelip et fiyatlarını artırdıkları tespit edildi
  15:10 Rekabet Kurumu'ndan 11 firmaya ağır ceza! Bir araya gelip et fiyatlarını artırdıkları tespit edildi

  Son dönemde Türkiye'de et fiyatlarında yaşanan artış hız kesmeden devam ederken, yaşanan fiyat artışları Rekabet Kurumu'nu da harekete geçirdi. 11 firmanın bir olup fiyatları artırdığını tespit eden Rekabet Kurumu, bu firmalara ulaşarak cezai işlem uyguladı. Gelişmeyle ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı, "Bunu öyle bir anda yaptılar ki sanki sistemi tıkamak için, 1 ay kaldı seçime. Et, piyasanın dengesini bozuyor" dedi.

 • Juventuslu Paul Pogba'ya 4 Yıl Futboldan Men Cezası
  14:46 Juventuslu Paul Pogba'ya 4 Yıl Futboldan Men Cezası

  Serie A'da Juventus forması giyen 30 yaşındaki Fransız futbolcu Paul Pogba'nın doping testi, 20 Ağustos'ta Udinese ile oynanan maç sonrası pozitif çıkmıştı. Ekim ayında yapılan ikinci testte de, numunenin pozitif çıktığı doğrulanmıştı. Yıldız futbolcu hakkında açılan soruşturma sona erdi ve İtalya Anti Doping Komitesi tarafından Paul Pogba'ya 4 yıl futboldan men cezası verildi.

 • Ankaragücü Icardi'den sonra Mert Hakan Yandaş'ı da şikayet edecek
  14:41 Ankaragücü Icardi'den sonra Mert Hakan Yandaş'ı da şikayet edecek

  Ziraat Türkiye Kupası'nda Eryaman Stadyumu'nda Fenerbahçe'yi ağırlayan MKE Ankaragücü, Fenerbahçe'nin kaptanı Mert Hakan Yandaş hakkında disiplin soruşturması başlatılması için Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunacak.

 • Yazar Vedat Özdemiroğlu'nun oğlu Can Ilgaz hayatını kaybetti
  14:37 Yazar Vedat Özdemiroğlu'nun oğlu Can Ilgaz hayatını kaybetti

  Ünlü yazar Vedat Özdemiroğlu'nun 26 yaşındaki oğlu Can Ilgaz, geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Evlat acısıyla yıkılan Özdemiroğlu "Allah'ın rahmeti, mağfireti üzerine olsun" ifadelerini kullandı.


Advertisement