Taksim Olaylarında Sosyal Medya Yalanları - Son Dakika

Taksim Olaylarında Sosyal Medya Yalanları

03.06.2013 10:35

Taksimde olaylar yaşanırken bazıları sosyal medya üzerinden olayı provoke etme peşinde.

1
Taksim'de olaylar yaşanıp durum bir kaosa sürüklenirken, sosyal medyada bazı art niyetli kişi grup ve kurumlar sahte hesaplarla yalan yanlış haber yaparak mevcut olayı daha dramatik hale getirip olayları provoke ediyor. Günlerdir sosyal medya üzerinden paylaşılan ve insanları galeyana getiren haber ve fotoğraflardan bir kaç tanesi şöyle;
2
Sosyal medyada paylaşılan ve belkide en etik olmayan yalan fotoğraf gördüğünüz bu fotoğraf. Fotoğrafın altında Taksimde panzerin ezdiği çocuk olarak verilip binlerce yorum ve RT alan bu fotoğraf bir çok kişiyi de öfkelendirmişti.
3
Olayın aslı ise fotoğrafın bir kaç yıl önce motor kazasında yarlanan birine ait olduğu ve olayın Türkiye'de yaşanmadığı.
4
Bir diğer yalan fotoğraf ise 'Eylemcilere Türk askerinden destek' başlığıyla yayımlanan ve Hakkari'den çekilen fotoğraf. Fotoğrafın photoshop olduğu ortaya çıktı.
5
Fotoğrafın orjinal hali ise bu şekilde.
6
Yine çok skandal yaratan ve 'Türk polisi köpeğe biber gazı sıktı.' fotoğrafı. Bu fotoğrafı yapanların gözden kaçırdıkları ayrıntı ise Türkiye'de polislerin arkasında 'Policia' yazmadığını unutmaları.Fotoğraftaki kişiler ise İtalyan polisi.
7
Eylemcilerin köprüden geçiş fotoğrafı diye 2012 maraton fotoğrafının paylaşılması da bu fotoğrafları paylaşanların amacını açık ediyor.

Son Dakika Taksim Olaylarında Sosyal Medya Yalanları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement