Gururlandıran başarı! 'Ekmek Şehri Balıkesir' kitabı Suudi Arabistan'da birinci seçildi - Son Dakika
Gastronomi

Gururlandıran başarı! 'Ekmek Şehri Balıkesir' kitabı Suudi Arabistan'da birinci seçildi

Gururlandıran başarı! \'Ekmek Şehri Balıkesir\' kitabı Suudi Arabistan\'da birinci seçildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu yıl Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen ve dünyanın uluslararası tek yemek kitapları yarışması olan ''Gourmand Ödülleri'nde ''Ekmek Şehri Balıkesir'' kitabıyla 1'inci seçilerek ülkemizi gururlandırdı. Kitap, ''Best in the World'' (dünyanın en iyisi) etiketiyle basılma hakkı kazandı.

28.11.2023 14:34  Güncelleme: 14:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Her yöresinde; ayrı bir kültürü, geleneği taşıyan Balıkesir'in ürün çeşitliğini, köklü geçmişini kayıt altına almak ve bu değerli mirası gelecek nesillere aktarabilmek için Başkan Yücel Yılmaz'ın vizyonuyla kitap çalışmalarına ağırlık veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi "Zeytin Ülkesi Balıkesir" ile "Ekmek Şehri Balıkesir" kitaplarıyla yemek kültürüne yönelik tek uluslararası yarışma olan "Gourmand Ödülleri'nde dünya sahnesine çıktı. Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleşen uluslararası etkinlik bu yıl 27-29 Kasım günlerinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenleniyor.

"BEST İN THE WORLD" ETİKETİYLE BASILACAK

Yarışmanın ilk gününde Ekmek Kitapları Kategorisi'nde birinciliği elde eden "Ekmek Şehri Balıkesir" kitabı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türk mutfağının zenginliğini ve kadim geçmişini dünyaya duyurarak ülkesini gururlandırdı. Böylelikle "Ekmek Şehri Balıkesir" kitabı, "Best in the World" (dünyanın en iyisi) etiketiyle basılma hakkı kazandı. "50 Peynirli Şehir Balıkesir" kitabının ardından ikinci kez bu başarıyı elde eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yarışmaya katıldığı bir diğer kitabı olan 'Zeytin Ülkesi Balıkesir'in de sonuçları bu gece belli olacak.

Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir

YAZARLAR BAŞKAN YILMAZ'A TEŞEKKÜR ETTİ

Kitapların yazarları; Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber yaptıkları açıklamalarda ülkemize bu gururu yaşatmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyerek kendilerine bu imkânı sunan, kitapların her aşamasında emeği ve katkısı olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a ve ekibine teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi'nin bu işi çok iyi sahiplenerek kendilerine her konuda destek olduğunu söyleyen yazarlar, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir
Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir
Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir

Son Dakika Gastronomi Gururlandıran başarı! 'Ekmek Şehri Balıkesir' kitabı Suudi Arabistan'da birinci seçildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Samsun Gastronomisi Tanıtım ve Tadım Etkinliği
  12:29 Samsun Gastronomisi Tanıtım ve Tadım Etkinliği

  Samsun Gastronomisi Tanıtın ve Tadım Ekinliği'nde şehrin lezzetleri protokol ve davetlilere sunuldu. Samsun'un yöresel lezzetleri ve coğrafi işaret tescilli tatları tanıtıldı.

 • MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması Doğu Anadolu Bölge Yarışması Malatya'da düzenlendi
  11:47 MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması Doğu Anadolu Bölge Yarışması Malatya'da düzenlendi

  "MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması" Doğu Anadolu Bölge Yarışması Malatya'da düzenlendi.

 • Eskişehir Liseli Öğrenciler Gastronomi ve Yemek Yarışması Festivalinde Parladı
  17:16 Eskişehir Liseli Öğrenciler Gastronomi ve Yemek Yarışması Festivalinde Parladı

  Eskişehir'den katılan liseli öğrenciler, Gastronomi ve Yemek Yarışması Festivali'nde mutfaklarda hünerlerini sergileyerek jüri üyelerine lezzet şöleni yaşattı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinliğe Eskişehir'den 5 lise daha katılım sağladı. Yarışmada en yüksek puanı alan okul İstanbul finaline gönderilecek.

 • Samsun'da Turizm Sektörü Toplantısı Gerçekleştirildi
  15:20 Samsun'da Turizm Sektörü Toplantısı Gerçekleştirildi

  Samsun'da düzenlenen turizm sektörü toplantısında Samsun'un spor, deniz, kültür, tarih, gastronomi ve sağlık turizminden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla yürütülen, yürütülecek çalışmalar görüşüldü.

 • Eskişehir'e özgü sifon limonata ve portakal suyu turistlerin ilgisini çekti
  14:26 Eskişehir'e özgü sifon limonata ve portakal suyu turistlerin ilgisini çekti

  Eskişehir'e özgü lezzetlerden olan sifon limonata ve portakal suyu, Ramazan Bayramı tatili döneminde kente akın eden turistlerin ilgisiyle yaklaşık 3-4 kat arttı. Eskişehir'de uzun yıllardır üretilen sifon limonata, turistler tarafından da çok sevildi ve talep gördü. Satışların artması ve turistlerin ilgisi, sifon limonata ve portakal suyu satışlarını olumlu etkiledi.

 • Tatili fırsat bilen vatandaşlar Gaziantep lezzetlerine akın etti
  14 Nis Tatili fırsat bilen vatandaşlar Gaziantep lezzetlerine akın etti

  Bayram tatilini fırsat bilen yerli ve yabancı turistler, UNESCO'nun Gastronomi Şehri olarak tescillediği Gaziantep'in ünlü tarihi restoranlarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Gaziantep'e ilk kez gelen ve lezzet turizmi için şehri tercih eden birçok yerli turist, tatillerini şehrin tarihi ve kültürel güzellikleriyle birleştirerek geçirdi. Gaziantep yemeklerinin eşsiz lezzetlerine hayran kaldıklarını belirten turistler, 'Her fırsatta Gaziantep'e gelmeyi planlıyoruz. Yemekleri kadar misafirperverliğiyle de bizi etkiledi' dedi. Tarihi restoran işletmecisi Taner Olca, yoğunluktan memnun kaldıklarını belirterek, 'Bölgeye çok fazla turlar var. Bu durum nedeniyle bizim restoranımızda da yoğunluk oluyor. Biz de bu yoğunluktan çok memnunuz. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, tarihiyle ve mutfağıyla tanınmış bir şehir olduğu için yoğunluk elbette oluyor' dedi. Ailesiyle birlikte yöresel yemekleri yemek için şehir dışından Gaziantep'e gelen Uğur Cerayir isimli vatandaş, 'Ailecek Elazığ'dan geliyoruz. Gaziantep çok güzel bir şehir. Özellikle de yemekleriyle hepimizi mutlu eden bir yer. Bugün buraya 2. kez geliyoruz. Arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine geldik. Özellikle yöresel lezzetler olan beyran ve yuvalamayı tercih ettik. Gerçekten bahsedildiği gibi çok güzel yemekler' diye konuştu.

 • Edirne'de Bayram Tatili Hareketliliği Devam Ediyor
  13 Nis Edirne'de Bayram Tatili Hareketliliği Devam Ediyor

  Edirne, tarihi ve kültürel yapılarıyla ilgi çeken bir şehir olup, bayram tatili süresince ziyaretçi yoğunluğu yaşanmaktadır. Selimiye Camisi ve diğer turistik yerler ziyaretçiler tarafından ilgi görmekte, bu da şehir içi trafiğinde sıkışmalara neden olmaktadır. Ayrıca, Edirne'nin yöresel lezzeti olan tava ciğeri de büyük ilgi görmektedir. Edirne Yediyol Ağzı Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Necat Yavuz, esnafın bereketli bir bayram tatili geçirdiğini belirtmiştir. Ziyaretçiler ise Edirne'nin tarihi yapılarını ve lezzetlerini beğendiklerini ifade etmişlerdir.

 • Denizli Kebabı Bayramda Yoğun İlgi Gördü
  13 Nis Denizli Kebabı Bayramda Yoğun İlgi Gördü

  Denizli'nin tescilli lezzeti Denizli Kebabını yemek için yurt dışı ve içinden kebapçılara akın eden yerli ve yabancı ziyaretçiler, her yıl olduğu gibi bu bayramda da kebaba yoğun ilgi gösterdi. Denizli Kebabının coğrafi işaret tesciliyle dünya lezzet haritasına adını yazdırdığına işaret eden işletme sahibi Dursun Göçenoğlu, bu özel lezzetin hayranlarına her bayramda olduğu gibi bu yıl da unutulmaz deneyimler sunmaya devam ettiklerini söyledi.

 • Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu
  12 Nis Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu

  Edirne'de, kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Tarihi ve turistik bir kent olan Edirne, bayram tatilinde binlerce turisti ağırladı. Restoranların önünde saatlerce bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Ziyaretçiler, tava ciğerin tadına bakmadan kentten ayrılmamak için uzun süre beklemeye razı olduklarını belirtti.

 • Ramazan Bayramı'nda Tekirdağ Köftesi'ne Yoğun İlgi
  10 Nis Ramazan Bayramı'nda Tekirdağ Köftesi'ne Yoğun İlgi

  Ramazan Bayramı tatilinde Tekirdağ'ı gezmeye gelen vatandaşlar, kentin coğrafi işaretli lezzeti Tekirdağ köftesini tatmak için sıraya giriyor. Kentin müzelerini, tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden tatilciler, ardından köftecilerin yolunu tutuyor. Köftecilerdeki yoğunluk nedeniyle dükkanların önünde zaman zaman kalabalık oluşuyor. Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sami Kayın, AA muhabirine kentin gastronomisiyle ünlü bir şehir olduğunu söyledi. Bayram tatilini Tekirdağ'da geçirmek için gelen yerli ve yabancı turistlerin köftecilerde yoğunluk oluşturduğunu aktaran Kayın, bayram tatili süresince yoğunluğun devam etmesini beklediklerini belirtti. İşletmeci Volkan Altuğ ise bayramın ilk günü itibariyle yoğunluk yaşadıklarını ifade etti. Altuğ, Tekirdağ köftesinin tadı ve lezzetiyle Türkiye'ye ün saldığını anlatarak, 'Yüzde 100 doluluğa ulaştık. Bayram süresince yoğunluğun devam edeceğini düşünüyoruz. İstanbul'dan ve çevre illerden Tekirdağ köftesi için gelen misafirleri ağırlıyoruz.' diye konuştu. İstanbul'dan günübirlik Tekirdağ'a geldiğini söyleyen Hakan Arın da yemekte ilk tercihinin Tekirdağ köftesi olduğunu kaydetti.

 • Erzurum, bayram tatilinde turistlerin ilgi odağı oldu
  10 Nis Erzurum, bayram tatilinde turistlerin ilgi odağı oldu

  Erzurum, tarihi yapıları, kış ve termal turizmi, doğal güzellikleri ve gastronomisiyle Ramazan Bayramı'nda turistlerin ziyaret rotası oluyor. Turistik Doğu Ekspresi'nin de katkısıyla kent, kış turizmi yanında kültür ve tarih turizminde de büyük ilgi görüyor. Turistler, tarihi ve kültürel mekanları gezip Erzurum'un zengin gastronomisini deneyimliyor.

 • Bayram Namazı Sonrası Simit Fırınlarında Uzun Kuyruklar Oluştu
  10 Nis Bayram Namazı Sonrası Simit Fırınlarında Uzun Kuyruklar Oluştu

  Eskişehir'de bayram sabahı yapılan kahvaltıların vazgeçilmezi olan simit için Bayram Namazı sonrasında fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu. Sabahın erken saatlerinde birçok vatandaş simit fırınlarının yolunu tuttu.


Advertisement