"Bandırma Füze Kulübü" filminin galası yapıldı - Son Dakika
Genel

"Bandırma Füze Kulübü" filminin galası yapıldı

"Bandırma Füze Kulübü" filminin galası yapıldı Türkiye'nin uzay yarışına başlangıcını sinemaya taşıyan TRT ortak yapımı "Bandırma Füze Kulübü" filminin galası gerçekleştirildi.

20.10.2022 23:04  Güncelleme: 23:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Bandırma Füze Kulübü" filminin galası yapıldı

İSTANBUL - Türkiye'nin uzay yarışına başlangıcını sinemaya taşıyan TRT ortak yapımı "Bandırma Füze Kulübü" filminin galası gerçekleştirildi. Gala öncesi filmin yönetmeni Ömer Faruk Sorak ve başrol oyuncuları, Deniz Can Aktaş, Atay Yıldız ve çocuk oyuncular Kayra Orta, Mustafa Konak duygu ve düşüncelerini paylaştı.

TRT Sinema işbirliğiyle 21 Ekim'de vizyona girecek "Bandırma Füze Kulübü" filminin galası yapıldı. Galaya, filmin oyuncuları ve çok sayıda davetli katıldı. TRT Sinema işbirliğiyle, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla tüm Türkiye'de izleyiciyle buluşacak. Usta yönetmen Ömer Faruk Sorak'ın çektiği filmin senaryosunu Mert Dikmen, Ayberk Olgay, Mustafa Uslu kaleme aldı. Filmin müzik direktörlüğünü ise Yıldıray Gürgen yaptı.

Bandırma Füze Kulübü'nde, Alina Boz ve Deniz Can Aktaş'la birlikte Atay Yıldız, Erkan Kolçak Köstendil, Aslı Bekiroğlu, Görkem Sevindik, Öykü Gürman, Tolga Canbeyli, Gökhan Yıkılkan, Bahtiyar Engin, Ahmet Saraçoğlu ve Altan Erkekli gibi birbirinden değerli oyuncular rol alıyor.

"Umarım genç arkadaşlara ilham veren ve bizde yaparız bizde inandığımız yolda gideriz diyecekleri bir özgüveni verir"

Gala gösterimi öncesi konuşan yönetmen Ömer Faruk Sorak, "Aslında dünyanın her yerinde konusu gerçek hikayeden esinlenilmiş ya da gerçi hikayeden alınmış sinema eserlerinin hepsi çok ilgi görüyor. Bizim ülkemizde de ben eminim benzeri ilgiyi ve alakayı görecek bu projede de çünkü zaten kendi başına 1940-1950'lili bir grup lise öğrencisinin bu füze sevdası. Aslında bizim o günde bugüne teknoloji alanında birçok kez denenmiş ama bir şekilde önü tıkanmış gençlerinde ilk örneği bir proje olduğu için çok değerli olacak zannediyorum. Umarım seyirciyle buluştuğunda özellikle genç arkadaşlara ilham veren ve bizde yaparız bizde inandığımız yolda gideriz diyecekleri bir özgüveni verir. Bu film onlara da ben böyle bir filmin içinde bulunduğum için çalıştığım için filmografimde böyle bir filmin var olduğu için çok mutlu hissediyorum. Ben zaten oyunculuk performansı oyunculuk gücü çok yüksek oyuncularla çalışmayı her zaman tercih ediyorum. Popüler oyuncular ya da sansasyonel oyuncular ya da sansasyonel isimlerle çalışmak yerine gerçekten üstlendiği rolü hakkıyla yerine geçirecek oyuncularla çalışmayı hep önemsedim geçmişten günümüze. Burada da öyle oldu. Gerçekten oyuncu arkadaşlarımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her biri o dönemin gerçekliğini yansıtma konusunda ellerinden gelenin en iyisini yaptı" dedi.

"Kendi topraklarımızdan çıkan hala benim inanamadığım ciddi bir noktaya varan bir hikaye"

Kendi evlatlarımızın NASA'ya uzanan başarı hikayesini anlatmaktan gurur duyduğunu belirten oyuncu Deniz Can Aktaş, "Film genel olarak anlatacak olursam Bandırma'da 2 liseli gencin başarı hikayesini anlatıyor. Gerçek hayat hikayelerinden esinlenilmiş bir hikaye ve ilk başta ben okuduğum da çok şaşırdım ve eminim ki izleyenlerinde çok şaşıracağı kendi topraklarımızdan çıkan hala benim inanamadığım ciddi bir noktaya varan bir hikaye. Benim karakterimin adı Umut Göktepe. Umut ve onun çok yakın arkadaşı Hasan ikisi birlikte 1950'lelerde bir radyo haberinde etkilenip Umut'un babasına verdiği sözden etkilenip bir füze yapma girişimine başlıyorlar ve bu girişim bir süre sonra orada bulunan insanlarında köy halkının da kasaba halkının da desteği ile NASA'da finallenen büyük bir destansı hikayeye dönüşüyor. Ben çok heyecanlıyım. Öncelikle gerçek hikayelerden esinlenilmiş olması ve bunun dışında kendi evlatlarımızın NASA'ya uzanan başarı hikayesini anlatmaktan gurur duyuyorum. Öncelikle senaryoyu okudum tabi ki ve okuduğumda gerçekten böyle bir şey var mıymış dedim ve şaşırdım. Ondan sonra araştırmaya başladım. Araştırdığımda o gençlerin fotoğraflarını, plaketlerini çalışma sırasında ki o azimlerini o fotoğraflara da yansımıştı. Heyecanlarını gördüm ve senaryoyu da okuduğum da öncelikle çok duygulandım. Çok gururlandım ve hemen okunduktan sonra işe koyulduk" ifade etti.

"İlk okuduğumda da çok duygulanmıştım, gözlerim dolmuştu"

Filmde Umut'un arkadaşı Hasan'ı canlandıran Atay Yıldız, "Çok mutluyum. Çok güzel bir filmle vizyona giriyoruz 21 Ekim yarın Cuma günü. Çok heyecanlıyız. Güzel bir iş çıktığına inanıyorum canı gönülden. Gerçek yaşanmış başarı öyküsü bir grup gencin Bandırma Füze Kulübünü kurduktan sonra kız arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle beraber aslında bir nevi Hasan ile Umut'un yolculuğuna dönüşen kısmını izleyeceğiz beyaz perdede. Güzel duygular içerisindeyim. İlk filmim. Önemli bir rol üstlendim. Üstesinden geldiğime inanıyorum. Hasan karakterini canlandırıyorum ben. Hasan mahallenin delikanlı çocuğu. Umut'un en yakın arkadaşı Zehra'nın sevgilisi. Kardeşiyle güzel ilişkileri olan işte sevgilisiyle arkadaşlarıyla çok güzel anlaşan efendi bir yandan da hırslı bir çocuk. Umut'la yol arkadaşlığı yapan bir karakter. Aynı zamanda Hasan grubun mekanik kolu gibi düşünüyorum ben. Umut daha çok grubun zihni Hasan mekanik kolu gibi. Amerika'ya uzanan bir grup gencin çok güzel bir hikayesi Bandırma Füze Kulübü. Beni filmde en çok etkileyen şey bu insanların bir dönem bu kadar büyük başarılara imza atmış olması ve herkesin onların karşına bir sürü engel çıkarmasına rağmen bunları yapmış olmaları. Beni en çok etkileyen şey oldu. Çünkü o içteki o dönem ki saf milliyetçilik duygusu ve bir şeyleri başarma arzusu çok önemli çok kıymetli. O dönem her şey daha saf daha temizdi. Bu insanlar da bir şeylere gönül verip bunu sürdürüp sebat edip bir şeyleri başarması beni çok etkiledi. İlk okuduğumda da çok duygulanmıştım, gözlerim dolmuştu" dedi.

"Eski dönemde yaşayan birini canlandırmak benim için garip ve tuhaf bir duyguydu"

Filmde Deniz Can Aktaş'ın çocukluğunu canlandıran Mustafa Konak, "Öncelikle ilk defa bir döner dilde yer aldım. Eski dönemde yaşayan birini canlandırmak benim için garip ve tuhaf bir duyguydu. Eski dönemlerde çocuklar panayır denen yerlerde rahat ve özgür bir şekilde eğlenebiliyorlarmış. Fakat günümüzde daha rahat ve özgür şekilde çocuklar eğlenemiyorlar. Keşke panayır denen yerler tekrardan olsa da çocuklar eğlenebilse. Mesela biz Kayra ile birlikte panayır sahnelerinde çok eğlenmiştik" diye konuştu.

"Ben gerçekten böyle bir ekiple çalıştığım için çok mutluyum"

Filmde Alina Boz'un çocukluğunu Kayra Orta, " Ben gerçekten böyle bir ekiple çalıştığım için çok mutluyum. Buradan bütün ekibimizin eline sağlık. Bütün ekip çok iyi çalıştı. Bu filmden gerçekten çok güzel şeyler çıkacak. Bende Mustafa ile çalıştığım için çok mutluyum. Panayır sahneleri çok güzel geçti" şeklinde konuştu.

"Kendisiyle gurur duyuyorum"

Çocuk oyuncu Mustafa Konak'ın menajeri Ece Aytulun, "Çok güzel bir film oldu. Mustafa zaten benim en genç oyuncum. İnanılmaz başarılı. Her zaman çok disiplinli çalışıyor. Kendisiyle gurur duyuyorum. O yüzden şimdi çok heyecanlıyız. Galaya geldiğimiz için. Başarılarının devamını diliyorum" diye konuştu.

"Bandırma Füze Kulübü" filminin galası yapıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel 'Bandırma Füze Kulübü' filminin galası yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Nikaragua Büyükelçisi, İsrail'e silah gönderen ülkelerin uyarılması ve askeri yardımların kesilmesini istiyor
  11 Nis Nikaragua Büyükelçisi, İsrail'e silah gönderen ülkelerin uyarılması ve askeri yardımların kesilmesini istiyor

  Nikaragua'nın Lahey Büyükelçisi Carlos Jose Argüello Gomez, Almanya'ya karşı Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açtıkları davayla, İsrail'e silah gönderen üçüncü ülkelerin uyarılması ve İsrail'e giden bütün askeri yardımların kesilmesini amaçladıklarını söyledi.

 • Ümraniye'de yasa dışı silah ticareti yapan şüpheli tutuklandı, 10 ruhsatsız tabanca ele geçirildi
  11 Nis Ümraniye'de yasa dışı silah ticareti yapan şüpheli tutuklandı, 10 ruhsatsız tabanca ele geçirildi

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Ümraniye'de suç organizasyonlarının ve suçların önlenmesi için çalışma yürüttü. Huzur Mahallesi'nde bulunan bir iş yerinde yapılan operasyonda B.A. adlı şüpheli yakalandı. İş yerinde yapılan aramada, 10 ruhsatsız tabanca ve çeşitli silah parçaları ele geçirildi. B.A., 'Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet' suçundan tutuklandı.

 • AK Parti Terme İlçe Başkanlığında Bayramlaşma Programı Düzenlendi
  11 Nis AK Parti Terme İlçe Başkanlığında Bayramlaşma Programı Düzenlendi

  AK Parti Terme İlçe Başkanlığı binasında düzenlenen bayramlaşma programına Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, AK Parti İlçe Başkanı İsa Baş, MHP İlçe Başkanı Ercan Kaya ile partililer katıldı. Köse, bayramın birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını güçlendirmesi temennisinde bulundu. Belediye Başkanı Kul da Terme'deki çalışmaların ilçeye yeni bir ivme kazandıracağını kaydetti.

 • Kayseri'de Uyuşturucu Operasyonunda 13 Şüpheli Tutuklandı
  11 Nis Kayseri'de Uyuşturucu Operasyonunda 13 Şüpheli Tutuklandı

  Kayseri'de polisin uyuşturucuyla mücadele kapsamında bir haftada düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan 64 şüpheliden 13'ü tutuklandı. Operasyonlarda 2 tabanca, 2 tüfek, 26 fişek, hassas terazi ve 670 lira ele geçirildi. Ayrıca, abartı egzoz, drift ve yüksek ses müzik gibi kamu huzurunu bozan sürücülere yönelik yapılan çalışmalarda 47 bin 761 araç denetlendi ve 202 araç trafikten men edildi.

 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çiftçilere Hibeli Sera Desteği Sağlıyor
  11 Nis Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çiftçilere Hibeli Sera Desteği Sağlıyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere yüzde 50 hibeli modern sera kurulumu desteği sağlayarak üreticilerin gelirlerini artırmayı hedefliyor.

 • İzmir Kitap Fuarı Baharın Coşkusuyla Kültürpark'ta
  11 Nis İzmir Kitap Fuarı Baharın Coşkusuyla Kültürpark'ta

  İZKİTAP-İzmir Kitap Fuarı, 19-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Kültürpark'ta ziyaretçilerine ev sahipliği yapacak. Fuarın ana teması 'Çocuk Edebiyatı' olacak ve Ahmet Ümit onur konuğu olarak katılacak. İzkitapfest, kitapseverlere kitap alışverişi, söyleşiler, dinletiler, yarışmalar, konserler ve imza günleri gibi birçok etkinlik sunacak. Ayrıca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel etkinlikler de düzenlenecek.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi Babil Su Sporları Merkezi'ni Hizmete Açtı
  11 Nis Mersin Büyükşehir Belediyesi Babil Su Sporları Merkezi'ni Hizmete Açtı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli ilçesinde yapımını tamamladığı Babil Su Sporları Merkezi'ni hizmete açtı. Merkezde sörf, su kayağı, yelken, kano, kürek sporları yapılabiliyor.

 • Aydın'da Jandarma Ekipleri Trafik Denetimlerinde Sürücülere Şeker İkram Etti
  11 Nis Aydın'da Jandarma Ekipleri Trafik Denetimlerinde Sürücülere Şeker İkram Etti

  Ramazan Bayramı tatili ile birlikte trafik yoğunluğu da yaşanmaya başlarken Aydın'da jandarma ekipleri karayolları üzerinde yaptıkları denetimlerde sürücülere bayram şekeri ikram ederek, trafik kurallarına uymaları konusunda hatırlatmalarda bulundu. Aydın İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı jandarma trafik ekipleri, sürücülere ve yolculara bayram şekeri ikram ederek, trafik kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca, araç içerisinde bulunan çocuklara da boyama kitabı verildi. Aydın genelinde trafik güvenliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların bayram süresince de aralıksız olarak devam edeceği belirtildi.

 • Adana'da Narkotik Dedektör Köpeği Hulk'un 7. Yaş Günü Kutlandı
  11 Nis Adana'da Narkotik Dedektör Köpeği Hulk'un 7. Yaş Günü Kutlandı

  Adana'da narkotik dedektör köpeği Hulk'un 7'nci yaş günü pasta kesilerek kutlandı. Hulk, 6 yıldır polis memuru Ali Çetin ile birlikte görev yapmaktadır. Hulk, Adana'da son 3 yılda katıldığı uyuşturucu operasyonlarında büyük başarılar elde etmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü'nde eğitim gören narkotik dedektör köpekleri, Türkiye'nin dört bir yanında polis ekiplerine yardımcı olmaktadır.

 • TESK Genel Başkanı: Prim günü dolduran esnaf sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanabilmeli
  11 Nis TESK Genel Başkanı: Prim günü dolduran esnaf sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanabilmeli

  TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, prim gününü dolduran esnafın emeklilik yaşını beklerken sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanması gerektiğini belirtti. Palandöken ayrıca, esnafın prim gün sayısının 7 bin 200'e düşürülmesi müjdesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Bağ-Kur ve SSK arasındaki prim günü farkının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Palandöken, esnafın prim ödemelerinde destek ve ödeme kolaylığı sağlanması talebinde bulundu.

 • Kars'ta Ramazan Bayramı Trafik Uygulamaları Devam Ediyor
  11 Nis Kars'ta Ramazan Bayramı Trafik Uygulamaları Devam Ediyor

  Kars'ta Ramazan Bayramı dolayısıyla trafik uygulamaları aralıksız devam ediyor. Vali Ziya Polat, yol kontrolüne katıldı. Sürücülerin ve yolcuların bayramını kutladı. Kars'ta bayram tedbirleri kapsamında emniyet ve jandarmanın yol kontrol ve uygulamaları sürüyor. Kent genelinde trafik noktalarında yürütülen uygulamalarda ekipler, sürücülere şeker ikram ediyor, bayramını kutluyor, sürücülerden dikkatli olmalarını istiyor. Kars Valisi Ziya Polat, emniyet ve jandarma ekiplerince yürütülen yol kontrollerini yerinde gördü, ekiplerin bayramını kutlayarak yürütülen uygulamalar hakkında bilgi aldı. Polat, yol kontrol noktalarında durdurulan araç sürücüleri ile bir süre sohbet etti. Sürücülere bayram şekeri ikram ederek, hayırlı yolculuklar dileklerinde bulundu. Bayram uygulamalarının süreceğini ifade eden Vali Ziya Polat, 'Tabi 9 günlük bayram tatilinde Kars ilimizde her türlü tedbiri aldık. Özellikle trafik yoğunluğu ile ilgili vatandaşlarımızın huzur içerisinde, güven içerisinde yolculuk yapmaları için emniyetimizde, jandarmamızda tüm tedbirleri aldı. Vatandaşlarımızdan ricamız arkadaşlarımızın aldığı tedbirlere uysunlar. Bayram sevincini hüzne dönüştürmeyelim' dedi. Öte yandan Kars Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Komutanlığı trafik ekiplerince Ramazan Bayramı trafik tedbirleri kapsamında tüm yol kullanıcılarında 'Algılanan Yakalanma Riski Duygusunu' daha etkin şekilde hissettirmek ve meydana gelebilecek trafik kazaların önlenebilmesi amacıyla uygulama esnasında geçen araçlara ve yayalara seyahat esnasında uyulması gereken kurallar, emniyet kemerinin önemi, hız kurallarına uyulması konularda bilgilendirme yapıldı. - KARS

 • Samsun'da Müşteriler Kendi Çileklerini Topluyor
  11 Nis Samsun'da Müşteriler Kendi Çileklerini Topluyor

  Samsun'un Bafra İlçesinde çilek tarlasına gelen müşteriler, alacakları çilekleri seçerek kendileri topluyor. Çilek üreticiliği yapan Necla Çetin, müşterilerin kendi topladıkları çilekleri satın aldıklarını belirtti.


Advertisement