Artvin Hopa?da Sular Çekildi, Çamur ve Balçıkla Mücadele Sürüyor - Son Dakika
Güncel

Artvin Hopa?da Sular Çekildi, Çamur ve Balçıkla Mücadele Sürüyor

Artvin Hopa?da Sular Çekildi, Çamur ve Balçıkla Mücadele Sürüyor

Hopa'da sular çekildi, çamur ve balçıkla mücadele sürüyor ARTVİN'in Hopa İlçesi'nde 5 gün önce yaşanan ve 8 kişinin hayatını kaybettiği 3 kişinin de kaybolduğu sel felaketi sonrası sular çekildi, ortada çamur ve balçık kaldı.

28.08.2015 14:25

Hopa'da sular çekildi, çamur ve balçıkla mücadele sürüyor

ARTVİN'in Hopa İlçesi'nde 5 gün önce yaşanan ve 8 kişinin hayatını kaybettiği 3 kişinin de kaybolduğu sel felaketi sonrası sular çekildi, ortada çamur ve balçık kaldı. Balçıkla kaplanan mahallelerde temizlik çalışması sürerken vatandaşlar köylerine ulaşmakta büyük güçlük geçiyor. Bu arada sel sularının ortaya çıkardığı kaçak çöp dağı için harekete geçen Karayolları ekipleri yaklaşık 500 kamyon çöpü kaldırma çalışması başlattı.

Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki sel felaketi sonrası suların çekilmesiyle balçık ve çamur ortada kaldı. Yaklaşık bir metreye ulaşan balçıkla kaplanan Karadeniz Sahil Yolu Hopa geçişinde yol temizleme çalışması başlatıldı. Balçıkla kaplı mahalle ve köylerde çok sayıda otomobil ve kamyon kısmen toprak altında bulunuyor. Vatandaşlar, hasarlı ve çamurla kaplı yollardan araçları ile ilerleyerek köy ve mahallelerine ulaşmaya çalışıyor. Onlarca evin yıkıldığı, yüzlerce evin sel baskını sonrası hasar gördüğü ve balçıkla kaplandığı Sundura Mahallesi'nde vatandaşlar evlerini ve selden kurtarabildikleri eşyalarını temizliyor.

HATALI DERE ISLAHLARINA TEPKİ

Sundura Mahallesi'nde 3 yıl önce Kotila deresinde yapılan dere ıslah çalışmalarındaki hatalı uygulamaların seldeki hasarı artırdığını öne süren vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Kanala alınan dere tabanından bir metre yüksekten geçirilen ve elektrik hatları için yapılan bağlantı, sel sularının getirdiği ağaçlar nedeniyle menfezin tıkınmasına neden oldu. Yine aynı bölgede 4 metre yüksekliğe sahip dere ıslah kanalının ortasından geçen mahalle köprüsünün dere tabanı ile arasında bir metre boşluk olduğu görülüyor. Köprünün dere yatağını tıkaması nedeniyle sel suları çevredeki evlerin bodrum ve zemin katlarını bastı. Siel mağdurlarından Aysel Kara, 'Bu ıslah çalışması yapılırken uyardık ama bizi dinleyen olmadı. Kendi bildiklerini yapıp gittiler, şimdi zararını biz çekiyoruzö ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.

SELE KAPILAN ODUNLARINI TOPLUYOR

Sundura Mahallesi'ndeki tek katlı evi selde hasar gören ve deposundaki odunları sele kapılan 62 yaşındaki Asliye Topaloğlu adlı kadın da çamur ve balçığın içerisinde kalan odunlarını toplamaya çalışıyor. Selde tavuklarını kurtarmaya çalıştığı sırada ölümden döndüğünü anlatan Asiye Topaloğlu, odunlarının da suya kapıldığını belirterek 'Kış yaklaşıyor, toplayabildiğim kadar odunu toplamaya çalışıyorumö dedi.

EVLERİ BALÇIKLA DOLAN AİLE ORTADA KALDI

Hurdacılık yaparak geçimlerini sağlayan Hasan ile eşi Zübeyda Keklik'in, 4 çocuğu ile yaşadığı ev balçıkla kaplandı. Selden kurtarabildikleri eşyaları temizlemeye çalışan aile çocukları ile sığınabilecekleri bir ev istedi. Zübeyda Keklik, 'Kirada oturuyoruz. Bu evimiz de perişan oldu. Hiçbir eşyamız kalmadı. Eşim hurda toplayabilirse geçinebiliyoruz. Devletimiz bize yardım etsinö dedi.

TOPRAK ALTINDA CESET ARIYORLAR

Artvin'in Hopa ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 5 yaşındaki Taha Su, Melike Kakşi ile yeğeni 18 yaşındaki milli atlet Nejla Kakşi'yi arama çalışmaları günün ilk ışıkları ile birlikte yeniden başladı. Sugören Köyü'nde sel sularına kapılan Melike ve Nejla Kakşi iç Jandarma Özel Arama Kurtarma (JÖAK) su altı timleri dere boyunca, AFAD ekipleri ise karada arama çalışmasını sürdürüyor. AFAD ekipleri iş makinelerinin yardımı ile toprak ve balçık altında olabileceği düşünülen iki kişiye ait cesetleri arıyor. Büyük bir felaket yaşadıklarını anlatan kayıp iki kişinin akrabası Murat Aslantürk, 'Kayıplarımızın bu bölgede olduğu sanılıyor. Ancak çamurdan dolayı zemine ulaşamadık, bekliyoruzö diye konuştu.

HELİKOPTERLER GIDA VE SU TAŞIYOR

Bu arada Hopa limanından kalkan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı helikopterler karadan ulaşılamayan köylere su ve gıda maddesi taşıyor. Kızılay ekipleri de mahallelerde vatandaşlara su dağıtımına devam ediyor. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinden özel araçlarla gelen ekipler mahallelerde temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

ÇÖP DAĞI KALDIRILIYOR

Artvin'in Hopa ve Arhavi İlçeleri'nde meydana gelen sel ve heyelan afetinin ortaya çıkardığı çöp dağı için harekete geçildi. Hopa İlçesi Çamlıkköy ve Fener Mevkisi arasındaki dağın arka yamacındaki alanda oluşturulan vahşi depolama alanına Hopa ve Arhavi belediyeleri yıllarca çöp döktü. Bölgede yaşanan son sel afeti sonrası taşan yan dereler, çöpleri yamaçtan sahile taşıdı, Karadeniz Sahil Yolu'nda adeta çöp dağları oluştu. Sel sularının sürüklediği çöpler sahil yolu boyunca yayıldı. Karayolları ekipleri bu sabah bölgede temizlik çalışması başlattı. Karayolları çalışanları, 'Belediyelerin pisliğini biz temizliyoruzö diye yakınırken bölgeden 500 kamyon çöp çıkabileceği belirtildi.

VALİ'DEN FIRSATÇILIK İDDİALARINA TWİTTER ÜZERİNDEN CEVAP

Hopa'da bazı esnafın içme sularını yüksek fiyatta sattığı iddiası gündeme geldi. Ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Bayraktar'a ait Yüksel İnşaat firmasının da iş çizmelerini 50 liraya satmasına vatandaşlar tepki göstermişti. Bu iddialar üzerine Twitter hesabından açıklama yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, 'Hiçbir Hopa esnafı sattığı ürünlerde fiyat artışına gitmemiştir; ki kontrol edilmektedir. Dezenformasyon yapılmaktadır, itibar etmeyinizö ifadesini kullandı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Artvin Hopa?da Sular Çekildi, Çamur ve Balçıkla Mücadele Sürüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement