Avusturya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü - Son Dakika
Güncel

Avusturya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

- Avusturya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik GünüVİYANA - Avusturya'nın başkenti Viyana'da Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği düzenlendi.

15.07.2017 20:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Avusturya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

VİYANA - Avusturya'nın başkenti Viyana'da Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği düzenlendi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilcisi Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil, Türkiye'nin Avrupa Genişleme ve İşbirliği Teşkilatı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rauf Engin Soysal'ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Büyükelçilikteki program, 15 Temmuz gecesi şehitler anısına saygı duruşuyla başladı. O gece yaşananlarla ilgili yapılan sinevizyon gösterinin ardından Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı, bir konuşma yaptı.

Avusturya'nın eninde sonunda Türkiye'nin mücadelesini anlayacağını ve yanlarında yer alacağını umduğunu söyleyen Çarıkçı, "Türkiye'nin haklı mücadelesini yılmadan dostlarıma anlatmaya devam edeceğim. Biz, bu gayretimizde 15 Temmuz gecesi FETÖ teröristlerinin bombalarına hedef olan Gazi Meclisimizin mimarı Clemens Holzmeister'in memleketi Avusturya'nın bizi eninde sonunda anlayacağını ve yanımızda yer alacağını umuyoruz. FETÖ terör örgütü tarafından kalkışılan hain darbe girişimi sonucu hayatını kaybeden 250 şehidin anısına 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününü idrak etmek ve bu milli değerlerimizi muhafaza uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Türkiye'nin bir yıl önce tarihinin en büyük badirelerinden birini atlattı. FETÖ terör örgütü mensuplarının ülkenin seçilmiş hükümetine ve anayasal düzenine karşı kanlı bir darbe girişimi başlattı. Kendi halkına, Meclisine, polisine ateş açacak, tanklarla uçaklarla bombalayacak kadar gözü dönmüş bu alçaklar Türk milletinin gücünü, cesaretini ve demokrasiye olan bağlılığını hesaba katmadı" dedi.

"Türk milletinin o gece hainlerin mermileri ve tanklarına vücutlarını siper etti"

Büyükelçi Çarıkçı, "Türk milletinin o gece hainlerin mermileri ve tanklarına vücutlarını siper etti. O gece bizler için, demokrasimizi, anayasal düzenimizi, hak ve özgürlüklerimizi FETÖ teröristlerine karşı savunmak için sokaklara çıkanların yaklaşık üçte biri daha Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını duymadan harekete geçmişler, demokrasi destanını yazmaya başlamışlardı.

FETÖ terör örgütüne yönelik bir yıldır yürütülen hukuki süreç devam ediyor. 15 Temmuz gecesi nelerin yaşandığını ve bu kalkışmanın arkasındaki faillerin bu soruşturmalarla daha iyi anlaşılıyor. FETÖ'ye karşı yürütülen mücadelenin bir adalet duygusu içinde yürütülüyor. Bugüne kadar kapatılmış olan 300'den fazla kurum yeniden açılmıştır. 30 bini aşkın kamu görevlisi idari inceleme komisyonları tarafından görevlerine iade edilmiştir.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve AGİT dahil olmak üzere ilgili uluslararası mekanizmalarla yapıcı bir diyalog ruhuyla işbirliğini sürdürmeye devam edecek. Bundan sonraki görevimiz, bir yandan FETÖ denen bu hıyanet şebekesiyle mücadele ederken, diğer taraftan da bu mücadelemizin haklılığını tüm dünyaya daha iyi anlatmaktır" şeklinde konuştu.

"Türkiye, Avusturya'yla aynı evrensel değerleri paylaşıyor"

Çarıkçı, "FETÖ'nün yurt dışında oluşturduğu yapılarla bulundukları ülkeleri Türkiye aleyhinde yanlış bilgilendirmeye çalışıyor. Bazı ülkelerin bilerek ya da bilmeyerek bu dezenformasyonlara alet oldular. Türkiye'nin haklı mücadelesini bütün olumsuzluklara rağmen yılmadan dostlarına anlatmaya devam edeceğim. Biz, bu gayretimizde 15 Temmuz gecesi FETÖ teröristlerinin bombalarına hedef olan Gazi Meclisimizin mimarı Clemens Holzmeister'in memleketi Avusturya'nın bizi eninde sonunda anlayacağını ve yanımızda yer alacağını umuyoruz. Türkiye, Avusturya'yla aynı evrensel değerleri paylaşıyor. Bu ülkenin FETÖ terör örgütünün faaliyetlerine karşı teyakkuzda olunması gerekiyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılara 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı Almanca kitapçıklar dağıtıldı. Program şehitlerin ruhlarına okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duaların ardından sona erdi.

Avusturya\'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Avusturya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu 2024
  11:43 Antalya Diplomasi Forumu 2024

  Antalya Diplomasi Forumu 2024'te düzenlenen "Enerji Güvenliğinde Değişen Paradigmalar" başlıklı panelde enerji jeopolitiğinde yaşanan paradigma değişiklikleri, Ukrayna'daki savaşın dünya enerji piyasaları ve enerji siyasetine etkileri, temiz enerjiye geçiş ve sıfır emisyon hedefleri ile...

 • Manisa Büyükşehir Belediyesi için 19 partinin adayı yarışacak
  11:41 Manisa Büyükşehir Belediyesi için 19 partinin adayı yarışacak

  Manisa İl Seçim Kurulu Başkanlığı, 31 Mart'ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Manisa Büyükşehir Belediyesi için 19 partinin ve adayının yarışacağını açıkladı.

 • Rize'nin Çayeli ilçesi Aşıklar köyü üzümden yapılan pekmez ile tanınacak
  11:41 Rize'nin Çayeli ilçesi Aşıklar köyü üzümden yapılan pekmez ile tanınacak

  Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar Köyü, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle pekmez ve kokulu üzüm şırası üretmek için tarımsal kalkınma kooperatifini kurdu. Köy halkı, israf olan meyveleri pekmez, meyve suyu, şıra ve reçel haline getirerek ek gelir elde etmeyi hedefliyor. Projeyle kırsalda yaşayan nüfusun geliri artırılarak kente göçün azaltılması amaçlanıyor.

 • Muğla Yeşilay Şubesi, gençlere teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla 'Sosyal İkilem' filmini ücretsiz olarak izletti
  11:40 Muğla Yeşilay Şubesi, gençlere teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla 'Sosyal İkilem' filmini ücretsiz olarak izletti

  Muğla Yeşilay Şubesi, Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında gençlere teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla 'Sosyal İkilem' filmini ücretsiz olarak izletti. Film, internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın etkin kullanımının gençlerin manipülasyonuna ve demokrasinin tahrip edilmesine nasıl yol açtığını anlatıyor. Film gösterimi, öğretim üyeleri, öğrenciler ve halkın ilgisiyle dikkat çekti.

 • Samsun'da polis ekipleri sınava yetişemeyen öğrencileri taşıdı
  11:39 Samsun'da polis ekipleri sınava yetişemeyen öğrencileri taşıdı

  Samsun'da düzenlenen MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na yetişemeyen öğrencileri motosikletli polis ekipleri sınava yetiştirdi. Sınav merkezine belirlenen saatte yetişemeyen bazı öğrenciler ise sınava alınmadı.

 • Denizli Kebabı: Türkiye'nin Sınırlarını Aşan Bir Lezzet
  11:38 Denizli Kebabı: Türkiye'nin Sınırlarını Aşan Bir Lezzet

  Denizli'nin coğrafi işaret belgeli kebabı, Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası bir üne kavuştu. Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistler, Dursun Göçenoğlu'nun restoranında meşhur Denizli kebabının tadına bakıyor. Coğrafi işaretli ve özel tandır pişirme yöntemiyle hazırlanan bu lezzet, etin yumuşaklığı ve baharatların uyumuyla damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Denizli kebabının popülerliği arttıkça, şehir ekonomisine de önemli bir katkı sağlanıyor. Dursun Göçenoğlu, Denizli kebabını dünya markası yapma yolunda mücadele ettiklerini ve uzak doğudan gelen ziyaretçilerin ilgisinin her geçen gün arttığını belirtiyor.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Metrosu'nda Çalışmaları İnceledi
  11:37 İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Metrosu'nda Çalışmaları İnceledi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu'nun General Asım Gündüz İstasyonu'ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Soyer, bu büyük raylı sistem yatırımının İzmirlilere armağan olacağını belirtti.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Erzurum'da ziyaretlerde bulundu
  11:35 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Erzurum'da ziyaretlerde bulundu

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Erzurum'da Vali Mustafa Çiftçi'yi ziyaret etti. Daha sonra Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne geçen Bakan Göktaş, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından karşılandı. Ziyaretlerde Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu, AK Parti Erzurum İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

 • Trabzonspor, Corendon Alanyaspor'u yenmesi halinde 75 hafta sonra ilk kez 4 maç art arda kazanacak
  11:33 Trabzonspor, Corendon Alanyaspor'u yenmesi halinde 75 hafta sonra ilk kez 4 maç art arda kazanacak

  Trabzonspor, Corendon Alanyaspor ile yapacağı maçta galip gelmesi durumunda, 2021-2022 sezonunun ardından ilk kez art arda ligde 4 maçtan galibiyetle ayrılacak. Abdullah Avcı yönetimindeki takım, şampiyonluk sonrası en iyi seriyi elde etmek için mücadele edecek.

 • Kayseri'deki 700 yıllık Köşk Medrese, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor
  11:31 Kayseri'deki 700 yıllık Köşk Medrese, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor

  Kayseri'deki yaklaşık 700 yıllık Köşk Medrese, restorasyonun ardından kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye başlayacak. Medrese, çeşitli etkinliklerle ramazan ayında hizmete açılacak. Medresenin içinde Alaeddin Eretna ve ailesinin mezarının bulunduğu kümbet de yer alıyor. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, medresenin tarihi ve kültürel değerini vurgulayarak, buranın Türk İslam merkezi olarak kullanılacağını belirtti.

 • İnternetten 20 bin liralık tablet siparişi verdi, kargo paketinden taş çıktı
  11:26 İnternetten 20 bin liralık tablet siparişi verdi, kargo paketinden taş çıktı

  Gaziosmanpaşa'da bedensel engelli Sibel Zengin, internet sitesi üzerinden 20 bin lira değerinde tablet sipariş etti. Zengin, kargo paketini açtığında ise hayatının şokunu yaşadı. Paketten tablet yerine taş çıktı. Genç kız yaşanan olaya "Yani taşı görünce şok oldum, 20 bin lira verdim. Birazcık zoruma gitti, üzüldüm. Ben para biriktirerek aldım o ürünü. Böyle bir taş geldi bize, şok olduk" sözleriyle tepki gösterdi.


Advertisement