Bakü'de Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu - Son Dakika
Güncel

Bakü'de Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu

Bakü\'de Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu

Bakü’de, Türk düşünürü Hoca Ahmet Yesevi’ye ithafen uluslararası sempozyum gerçekleştirildi.

02.11.2016 15:20

Bakü'de, Türk düşünürü Hoca Ahmet Yesevi'ye ithafen uluslararası sempozyum gerçekleştirildi.

Bakü'de Mirza Fatali Ahunzade Azerbaycan Milli Kütüphanesinde Türk düşünürü Hoca Ahmet Yesevi'ye ithafen uluslararası bir sempozyum düzenlendi. Hoca Ahmet Yesevinin vefatının 850'nci yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen sempozyuma Azerbaycan, Kazakistan, Makedonya ve Türkiye'den önde gelen bilim adamları ve kanaat önderleri katıldı.

Uluslararası sempozyumun açılış konuşmalarını yapan Azerbaycan Milli Kütüphanesi Müdürü K.??irov ve Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev katılımcılara başarılar diledi.

Sempozyumun açılış töreninde Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk Kültür ve Mirası Fonu Başkanı Günay Efendiyeva, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev ve Türkiye Milli Kütüphanesi Başkanı Zülfi Toman, Yesevi'nin düşünce hayatı ve mirası hakkında konuşmalar yaptı. İki oturumdan oluşan sempozyumda Türk dünyasından gelen bilim adamları konuyla ilgili bildiriler sundu.

Uluslararası sempozyum çerçevesinde "Hoca Ahmet Yesevi-Türk Dünyasının Büyük Edebiyatçısı" konulu kitap sergisi düzenlendi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bakü'de Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement