Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Balıkesir'de Kuvayımilliye Günü Kutlandı - Son Dakika

Balıkesir'de Kuvayımilliye Günü Kutlandı

Kurtuluş hareketinin ilk kıvılcımlarının atıldığı Balıkesir'de Kuvayımilliye Günü kutlandı.

Balıkesir\'de Kuvayımilliye Günü Kutlandı
16.05.2017 - 18:21,

Kurtuluş hareketinin ilk kıvılcımlarının atıldığı Balıkesir'de Kuvayımilliye Günü kutlandı.

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen etkinlikler, Alaca Mescit Camisi'nde yapılan mevlitle başladı, Kuvayımilliye Anıtı'nda devam etti. Programda, Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan anıta çelenk sundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, törende yaptığı konuşmada, 98 yıl önce tüm yurda yayılan özgürlük ateşinin Balıkesir'de yandığını ifade ederek Kuvayımilliye ruhunu daimi kılmak, geleceğe ümitle bakmak için kendilerine düşen görevin Cumhuriyeti 100. yıl hedeflerine hazırlamak olduğunu söyledi.

Uğur, birçok cephede savaşan, içeriden ve dışarıdan kaynaklanan büyük sorunlarla mücadele eden Osmanlı Devleti'nin, Birinci Dünya Savaşı'nda yenilgiye uğradığını hatırlatarak şunları kaydetti:

"İmzalanan ateşkes anlaşmasıyla Osmanlı Devleti'nin, yenik düşen diğer devletler gibi ordusunun hemen hemen tamamı terhis edilmiş, haberleşme araçlarına el konulmuştu. Ülke adeta işgallere açık hale getirilmişti. ve maalesef 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar İzmir'i işgal etmeye başladılar. Balıkesir'de kara haber duyulur duyulmaz belediye meclisi toplanarak durumu müzakere etmiştir. Bugün de yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi neticesinde ortaya çıkan ruh, Balıkesirlilerin milli iradeye ve bağımsızlığımıza olan bağlığını ortaya koymuştur."

Törene, İl Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Balıkesir'de Kuvayımilliye Günü Kutlandı - Son Dakika


Advertisement