Balyoz Planı Davası Yargıtay'da Sanık Avukatı Pekşen: Karanlığa Konuşmaktan Bıktık - Son Dakika
Güncel

Balyoz Planı Davası Yargıtay'da Sanık Avukatı Pekşen: Karanlığa Konuşmaktan Bıktık

Balyoz Planı Davası Yargıtay\'da Sanık Avukatı Pekşen: Karanlığa Konuşmaktan Bıktık

18 sanığın Avukatı Haluk Pekşen, davanın Türk hukuk tarihine geçeceğini çok önemli bir dava olduğunu belirterek, "Bu dava için sizin oluşturacağınız içtihat dünyanın bir çok yerinde feyz alınacaktır 361 sanıklı Balyoz Planı Davası'nın temyiz"...

31.07.2013 15:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

18 sanığın Avukatı Haluk Pekşen, davanın Türk hukuk tarihine geçeceğini çok önemli bir dava olduğunu belirterek, "Bu dava için sizin oluşturacağınız içtihat dünyanın bir çok yerinde feyz alınacaktır 361 sanıklı Balyoz Planı Davası'nın temyiz duruşmasına Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde devam edildi. 18 Sanığın Avukatı Haluk Pekşen, davanın Türk hukuk tarihine geçeceğini çok önemli bir dava olduğunu belirterek, "Bu dava için sizin oluşturacağınız içtihat dünyanın birçok yerinde feyz alınacaktır. Çok daha yetkin bir karar alacağınızı düşünüyorum. Karanlığa konuşmaktan artık yorulduk, bu konuda elimizde bir içtihat olsun istiyoruz. Suçun maddi unsurunda hazırlık hareketlerinin ne zaman bittiği icra hareketlerinin ne zaman başladığı önemli bir sorudur. Ortada plandan başka bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Balyoz Davası'nda Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'ya 20 yıl hapis kararı çıkmıştı. 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşmasına Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde devam ediliyor. 18 sanığın Avukatı Haluk Pekşen savunmasına öğleden sonraki oturumda kaldığı yerden devam etti. Dijital verilerin hazırlanmasında özensizliğin bulunduğuna dikkat çeken Pekşen, Devletin resmi belgeleri dahi birbiri ile örtüşmemekte iddiayı tamamen çürütmektedir" dedi. Müvekkili Kubilay Baloğlu'nun F-16 pilotu olduğunu belirten Pekşen, "Hayatını denizlere vermiş insanlar bu dava kapsamında tutukluyken planda denizlere ilişkin tek iddia olan İDO'ya el konulmasında F-16 pilotu neden görevlendiriliyor anlamakta güçlük çekiyoruz. Müvekkilim F-16 pilotu hayatı boyunca masa başı görevi yapmamış F-16'ların güvenli uçuşunu denetleyen bir insanken neden İDO'ya el koyuyor. Bir değil iki görevi var hem Balıkesir'de görevli hem İDO'ya el koyacak hem de filosu ile Çorlu'ya uçacak. Dijital verilerde bir insana 3 farklı çıktıyla 3 farklı görev veriliyor" dedi. Baloğlu'nun hazırladığı iddia edilen dijital verilerin kayıt edildiği tarihlerde Baloğlu'nun Varşova'da NATO toplantısında olduğunu anlatan Pekşen, heyete müvekkilinin yurtdışında olduğuna ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Atatürk Hava Limanı kayıtlarını sundu.

-DENİZCİLER DURURKEN F-16 PİLOTU İDO'YA EL KOYACAK-

Müvekkili Mustafa İlhan'ın da suç tarihinde yurtdışında olduğunun anlatan Avukat Pekşen, müvekkili Atilla Özler'in ise dijital verilerde Cumhur Asparuk'u emniyet altına almakla görevli olduğunun belirtildiğini ifade ederek, "Müvekkilim ile Asparuk ilkokuldan beri arkadaştır. Müvekkilim görevdeyken eşini doğuma Asparuk götürmüştür. Bu kadar yakın arkadaşını elimine etmekle suçlanıyor, bu mümkün olabilir mi?" diye sordu.

-"F-16, 1 SN'DEN AZ SÜREDE GEÇECEĞİ SARAÇOĞLU'NU NASIL EMNİYETE ALACAK?"-

Müvekkili Süleyman Namık Kurşuncu'nun ise darbe yapıldığı zaman tutuklanacakların konulacağı Fenerbahçe Stadı'ndan F-16 ile geçerek emniyete almakla suçlandığını belirten Pekşen, "Efendim bir F-16 ile bir stadın üzerinden geçmek 1 saniye bile sürmez, nasıl emniyete alacak? Bu ordunun helikopter varken neden F-16 uçağı emniyet alıyor anlayamıyoruz" dedi. Müvekkilinin hayatında hiçbir faturasını atmamış bir insan olduğunu anlatan Pekşen,dijital verilerin oluşturulduğu tarihte Bursa'da bankada işlem yaptığına ilişkin dekontu heyete gösterdi.

Sanık Yusuf Volkan Yücel'in görevinin uzun menzilli füzeler olduğunu ifade eden Pekşen, "Dijital verilerde Yücel'e verilen yetki Kuzey Kore devlet başkanında yoktur. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na el koyacak. Üstelik kendisi yüzbaşı olmasına rağmen binbaşı Baloğlu'na emirler ve talimatlar verecek" değerlendirmesinde bulundu.

Müvekkili Rasim Arslan'ın ise darbe döneminde Ankara'daki garnizonda öncelikli olarak askeri birliklerin yiyecek ve ihtiyaçları gidermek için yazı hazırladığının iddia edildiğini anlatan Pekşen, "Bu talimatı veren bir tümgeneral kovulur efendim. Ankara'da TSK'nın 11 tane lojistik merkezi varken bunları beğenmeyecek ve yeni bir lojistik merkez oluşturacak. Bu hayatın olağan akışına uygun değil" ifadelerini kullandı.

-KARANLIĞA KONUŞMAKTAN YORULDUK-

Sanık Ayhan Gümüş'ün ise dijital verilere göre kendi kendine emir ve talimat verdiğini ifade eden Avukat Pekşen, "Gümüş bu emri Lojistik Daire Başkanı olarak, plan subayı olan kendisine veriyor. Bunu nasıl değerlendirelim efendim kendi kendine emir ve talimat veriyor. Bunu nasıl belge olarak kabul edelim" diye sordu.

Sanık Tevfik Özkılıç'ın ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Okullar Daire Başkanı olduğunu söyleyen Pekşen, "Hakkında hiçbir dijital veri yok. Seminere gözlemci olarak katılıyor. Seminere katılan 15 gözlemciden tek mahkümiyet alan bir komutandır. Kendisi, yerel mahkeme başkanının hakkında beraat etmesini istediği tek kişidir ancak oy çokluğu ile mahküm olmuştur değerlendirmesinde bulundu.

Davanın Türk hukuk tarihine geçeceğini çok önemli bir dava olduğunu belirten Pekşen, 9. Ceza Dairesi'nin vereceği kararla bir içtihat oluşturulacağını söyledi. Pekşen, "Bu dava için sizin oluşturacağını içtihat dünyanın birçok yerinde feyz alınacaktır. Çok daha yektin bir karar alacağınızı düşünüyorum. Karanlığa konuşmaktan artık yorulduk, bu konuda elimizde bir içtihat olsun istiyoruz. Suçun maddi unsurunda hazırlık hareketlerinin ne zaman bittiği icra hareketlerinin ne zaman başladığı önemli bir sorudur. Ortada plandan başka bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu. Pekşen, "Balyoz Darbe Planın görüşülmesi suça teşebbüsün icra hareketlerini asla oluşturmaz. Suçun icra hareketlerinin gerçekleşmediği sabittir planın seminerde tartışılması hükümetin düşürülmesine yönelik yakın hareketi oluşturmamaktadır" dedi. (ANKA/DEVAM)

(YE/ORH) - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Balyoz Planı Davası Yargıtay'da Sanık Avukatı Pekşen: Karanlığa Konuşmaktan Bıktık - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay'ın Payas ilçesinde intihar girişimi sonucu 2 kişi yaralandı
  01:04 Hatay'ın Payas ilçesinde intihar girişimi sonucu 2 kişi yaralandı

  Hatay'ın Payas ilçesinde bir kişi intihar etmek için 4. kattan atladı ve cadde üzerinde yürüyen başka bir kişinin üzerine düştü. Olayda, hem intihar eden kişi hem de üzerine düşen kişi hayati tehlikeyle hastaneye kaldırıldı.

 • Amedspor Başkanı Aziz Elaldı: Diyarbakır'a 1 milyon kişi gelecek
  00:54 Amedspor Başkanı Aziz Elaldı: Diyarbakır'a 1 milyon kişi gelecek

  TFF 2. Lig Kırmızı Grup lideri Amedspor Başkanı Aziz Elaldı, Diyarbakır'a hafta sonu 1 milyon kişinin geleceğini açıkladı. Elaldı, taraftarlardan anlayış beklediklerini belirtti.

 • İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 55 kişilik aday kadrosunu açıkladı
  00:28 İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 55 kişilik aday kadrosunu açıkladı

  İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 5 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlere gireceği 55 kişilik aday kadrosunu duyurdu. Başkan adayı Dr. Ahmet Erçek, daha etkin bir İstanbul Tabip Odası için değişim istediklerini belirtirken, yönetim kurulu adayı Dr. Nedim Uzun ise odanın daha güçlü ve etkin bir kurumsal kimlik kazanmasını hedeflediklerini ifade etti. Değişim Grubu, tüm hekimleri seçimlerde kendilerine oy vermeye çağırdı.

 • Kuşadası'nda bir işletmeye ateş açan 2 kişi tutuklandı
  00:25 Kuşadası'nda bir işletmeye ateş açan 2 kişi tutuklandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kuşadası'nda çıkan kavga sonrası bir işletmeye ateş açan 6 şüphelinin yakalandığını 2 kişinin ise tutuklandığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, olayla ilgili çeşitli suçlardan suç kayıtları olan B.S. ve Ö.K.'nin tutuklandığını belirtti.

 • Malatya'da Oto Kiralama Ofisine Silahlı Saldırı: 1 Yaralı, Zanlı Yakalandı
  00:21 Malatya'da Oto Kiralama Ofisine Silahlı Saldırı: 1 Yaralı, Zanlı Yakalandı

  Malatya'nın Battalgazi ilçesinde bir oto kiralama ofisine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir kişi yaralanırken, 61 ayrı suç kaydı bulunan ve olay sonrası kaçan zanlı ormanlık alanda yakalanarak gözaltına alındı. Saldırı sonucu yaralanan şahıs hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Samsun'un Kavak ilçesinde yonca yüklü tır şarampole devrildi
  00:18 Samsun'un Kavak ilçesinde yonca yüklü tır şarampole devrildi

  Samsun-Ankara kara yolu Hacılı Geçidi mevkisinde H.B. idaresindeki 01 ATY 920 plakalı yonca yüklü tır şarampole devrildi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi ve kaza nedeniyle yolun bir şeridi kapatıldı. Sürücü yara almadan kurtuldu ve ekipler tırı çekici yardımıyla kurtarmak için çalışma başlattı.

 • AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması
  00:12 AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, 'İlk Evim Arsa' projesinde gelinen son durumu açıkladı. Önsay, müstakil ve müşterek arsalar için yapılan kura çekimlerinin tamamlandığını ve sözleşmelerin imzalanmaya başlandığını belirtti. Müstakil arsalar için çalışmaların devam ettiğini ve 2 ay içinde sözleşme imzalama aşamasına gelinmesi için hızla çalışıldığını ifade etti.


Advertisement