Biga'da Tübitak Bilim Fuarı Açıldı - Son Dakika
Güncel

Biga'da Tübitak Bilim Fuarı Açıldı

Biga\'da Tübitak Bilim Fuarı Açıldı

Çanakkale’nin Biga ilçesinde Gümüşçay Ortaokulu öğrencilerinin projelerinin sergilendiği ’TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’ Gümüşçay pazar yerinde açıldı.

04.05.2018 12:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin Biga ilçesinde Gümüşçay Ortaokulu öğrencilerinin projelerinin sergilendiği 'TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı' Gümüşçay pazar yerinde açıldı.

Açılışa, Kaymakam Mustafa Can, Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Okul Müdürü Gökhan Günay yaptığı açılış konuşmasında, "Proje Yürütücüsü Mehmet Kılınç nezaretinde okulumuz öğrencilerinin hazırladığı 22 proje tanıtılacak. 12. Ortaokul öğrencileri arasında yapılan araştırma projeleri kapsamında 120 proje arasından ilk 15'e girerek Bursa Bölge sergisinde yer alan iki projemiz de sergimizde yer almaktadır" diye konuştu.

Folklor gösterilerinin ardından fuar törenle açılarak katılımcılar tarafından gezildi. Pirinç ve mısır saplarından sunta elde edilmesi projesi katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Proje Koordinatörü Mehmet Kılınç burada yaptığı açıklamada, "Öğrencimiz Fatma Nur Cesur ile birlikte hazırladığımız projede Türkiye'de elde edilen ve tarım atıkları olan buğday, arpa, çavdar, yulaf ve mısır gibi bitkilerin artıkları sunta yapımında kullanılabilir. Proje ile Gümüşçay beldesinde tarımı oldukça fazla yapılan pirinç ve mısır bitkisinin kullanılmayarak tarlalarda yakılan sap kısımlarının değerlendirilmesi, yakımı sırasında toprağa verilen zararın engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu projede elde edilen malzeme ile plastik kullanımının azaltılması, mobilya sektörü ihtiyaçlarının doğal tarım artıkları ile karşılanması, çevrenin korunması ve tarım atıklarının geri dönüşüme katkısı sağlanacaktır. Kurutulmuş küçük parçalara ayrılmış pirinç ve mısır sapları tutkal ile karıştırılıp preslenerek sunta elde edilmiştir" ifadelerini kullandı. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Biga'da Tübitak Bilim Fuarı Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin'de düzenlenecek Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Gençler Triatlon Kupası başlıyor
  16:28 Mersin'de düzenlenecek Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Gençler Triatlon Kupası başlıyor

  Mersin'de düzenlenecek olan Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Gençler Triatlon Kupası'nın ilk yarışları yarın yapılacak. Yenişehir Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu iş birliğiyle organize edilen bu önemli etkinlikler, kentin renkli bir atmosfer kazanmasını sağlayacak. Organizasyona 29 ülkeden 140'ı yabancı olmak üzere toplam 380 sporcu katılacak.

 • Tokat'ta Deprem Sonrası Yapı İncelemeleri
  16:26 Tokat'ta Deprem Sonrası Yapı İncelemeleri

  Tokat'ta meydana gelen deprem sonrası yapılan incelemelerde, 500 ihbardan 50 yapı incelendi ve 5 yıkık, 15 ağır hasarlı yapı tespit edildi. Bakan Yardımcısı Tuzcuoğlu, hasarlı yapıların çoğunlukla 1999 öncesi yapılan binalar olduğunu belirtti ve ülkemizin deprem bölgesi olduğunu vurguladı. Kamu binalarında ise herhangi bir hasar görülmediği açıklandı.

 • Havza Muhtarları Derneği Başkanı Muhtarlarla Belediye Başkanı İkiz'i Ziyaret Etti
  16:25 Havza Muhtarları Derneği Başkanı Muhtarlarla Belediye Başkanı İkiz'i Ziyaret Etti

  Havza Muhtarları Derneği Başkanlığı tarafından düzenlenen ziyarette, muhtarlar Belediye Başkanı Murat İkiz'i ziyaret etti. İkiz, muhtarların önemli iletişim köprüleri olduğunu belirterek, önümüzdeki 5 yılda mahallelerin sorunlarını çözmek ve yaşam standartlarını yükseltmek için çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Dernek başkanı Şahin ise İkiz'in ilçeye ve mahallelere değer katacak çalışmalar yapacağına inandıklarını söyledi.

 • Suluova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Kurulu Gerçekleştirildi
  16:24 Suluova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Kurulu Gerçekleştirildi

  Suluova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2024 yılı 1. Dönem Olağan Genel Kurulu, öğretmenevinde gerçekleştirildi. Toplantıda, görev süreleri dolan encümenlerin yerine yeni encümenler seçildi. Birlik başkanı Kaymakam Şafak Gürçam, daha önce görev alanlara teşekkür ederek, amaçlarının köylerde yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek olduğunu belirtti. Yapılan seçimde İl Genel Meclisi üyeleri Hasan Basri İnan ve Akın Yağız Demirelli, köy muhtarları Muhittin Çakır ve Yavuz Çarıkçı göreve getirildi. Toplantı sonunda muhtarların sorun ve talepleri dinlendi.

 • Gaziantep'te restoranda yöresel lezzetler 40 liraya halkla buluşuyor
  16:24 Gaziantep'te restoranda yöresel lezzetler 40 liraya halkla buluşuyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan restoranda, 4 çeşit yöresel lezzetten oluşan menü, 40 liradan halkla buluşturuluyor. Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi'nde bulunan restoranda günlük hazırlanan menüler, öğle ve akşam saatlerinde vatandaşlara ikram ediliyor. Uygulama, vatandaşlara daha ucuz yemek sunabilmek amacıyla başlatılmış olup, halktan olumlu dönüşler almaktadır.

 • Bolu'da tartışma sonucu eş ve kayınpederini öldüren damat adliyeye sevk edildi
  16:24 Bolu'da tartışma sonucu eş ve kayınpederini öldüren damat adliyeye sevk edildi

  Bolu'da yaşanan olayda, tartıştığı eşi ve kayınpederini bıçaklayarak öldüren damat, adliyeye sevk edildi. Olayda ayrıca kayınvalidesini de yaralayan şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Tartışmanın nedeni olarak geçimsizlik gösterildi.

 • Osmaneli Kaymakamı Yüksel, Muhtarlarla İstişare Toplantısı Yaptı
  16:24 Osmaneli Kaymakamı Yüksel, Muhtarlarla İstişare Toplantısı Yaptı

  Bilecik'in Osmaneli İlçesinde Kaymakam Yüksel, köy ve mahalle muhtarları ile tanışma ve istişare toplantısı düzenledi. Kaymakam Yüksel, muhtarlara yeni görevlerinde başarılar diledi ve vatandaşların sorunlarını aktarmalarını istedi. Yeni Belediye Başkanı Bekir Torun da muhtarların önemine vurgu yaparak iş birliği içinde çalışacaklarını belirtti.


Advertisement