Çanakkale - 332 Yıl Sonra Hizmette - Son Dakika
Güncel

Çanakkale - 332 Yıl Sonra Hizmette

Çanakkale - 332 Yıl Sonra Hizmette

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne Bağlı Babakale Köyü'nde Yapımına 1679 Yılında Başlanan Balıkçı Barınağı, 332 Yıl Aradan Sonra Tamamlanarak Törenle Hizmete Açıldı.

24.02.2011 17:40

ÇANAKKALE'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Babakale Köyü'nde yapımına 1679 yılında başlanan balıkçı barınağı, 332 yıl aradan sonra tamamlanarak törenle hizmete açıldı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından tamamlanan Babakale Balıkçı Barınağı'nın açılış törenine Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdür Yardımcısı Metin Tahan, AK Parti Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş, Müjdat Kuşku ve vatandaşlar katıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Libya'daki Türklerin tahliye işlemlerinin sürmesi nedeniyle katılamadığı açılış töreninde konuşan Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdür Yardımcısı Metin Tahan, Babakale'nin Asya Kıtası ve Anadolu Yarımadası'nın en uç noktasında kalan önemli bir yer olduğuna dikkat çekti.

Babakale Balıkçı Barınağı'nın temelinin Osmanlı paşalarından Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1679 yılında atıldığını anlatan Tahan, şunları söyledi:

"Ancak çıkan isyan neticesinde Kaymak Mustafa Paşa öldürülünce, maalesef balıkçı barınağı 100 metre kadar sıradan taş dolgu yapılarak bugüne kadar beklemiş. 2009 yılı Ocak ayında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bize bu tarihi limanın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için talimat verdi. Biz de 18 aylık bir sürede barınağı tamamladık ve bugün açılışını yapıyoruz. Balıkçı barınağı, 575 metre uzunluğunda ana dalgakıran, eksi 240 metrelik tali dalga kıran, 50 metre çekek yeri, 348 metre eksi 2 metrelik rıhtım, 55 metre eksi 3 metrelik rıhtım ve 112 metrelik eksi 4 metrelik rıhtımı yapılarak tamamlandı. Balıkçı barınağına gırgır dahil çeşitli boylardaki 200 tekne yanaşabilecek. Ayrıca burası gemiler, yat ve teknelerinin de muhafaza yeri olacak."

Vali Abdülkadir Atalık da Çanakkale'nin 671 kilometre sahil şeridiyle Türkiye'nin en uzun kıyısına sahip illerinden birisi olduğunu söyledi. Çanakkale'de 10 bin vatandaşın balıkçılıkla uğraştığını, aileleriyle birlikte balıkçılıktan geçinenlerin sayısının 40 bin bulduğunu belirten Atalık, "Bu balıkçı barınağının tarihi çok eski yıllarda dayanıyor. Son olarak 1989 yılında bir kez daha ihale edilmiş. Ama tamamlanamamış. Şimdi hizmete açıyoruz. Babakale Balıkçı Barınağı'na kayıtlı 61 tekne bulunuyor. Bunların dışında diğer bölgelerden gelip uluslararası sularda avlanan ve bu balıkçı barınağından faydalanan 40 kadar daha balıkçı teknesi var. Yani buraya bağlanan tekne sayısı 100'ü buluyor. Ancak bu barınağın kapasitesi çok daha geniş" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte kurdeleyi keserek Babakale Balıkçı Barınağı'nı hizmete açtı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çanakkale - 332 Yıl Sonra Hizmette - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement