Çuval Davası'nda Hakim Karşısına Çıkan Tgb'lilerden "6 Mayıs" Vurgusu - Son Dakika
Güncel

Çuval Davası'nda Hakim Karşısına Çıkan Tgb'lilerden "6 Mayıs" Vurgusu

Çuval Davası\'nda Hakim Karşısına Çıkan Tgb\'lilerden "6 Mayıs" Vurgusu

* TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, "Bundan 43 sene evvel ülkemizin bağımsızlığı savunan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan için 73. Asliye Ceza Mahkemesi içinde bir anma toplantısı gerçekleştirdik" "İçeride bir yargılama yoktu çünkü. Amerikan askerine çuval geçiren bu ülkenin vatansever ve devrimci gençlerini yargılayabilecek, onları suçlu görecek bir durumu kabul edemiyoruz.

06.05.2015 13:31

* TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz,

"Bundan 43 sene evvel ülkemizin bağımsızlığı savunan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan için 73. Asliye Ceza Mahkemesi içinde bir anma toplantısı gerçekleştirdik"

"İçeride bir yargılama yoktu çünkü. Amerikan askerine çuval geçiren bu ülkenin vatansever ve devrimci gençlerini yargılayabilecek, onları suçlu görecek bir durumu kabul edemiyoruz. Kabullenmiyoruz da"

Haber-Kamera: Ümit TÜRK İSTANBUL/ DHA

Sarayburnu açıklarında demirleyen Amerika Birleşik Devletleri'ne ait askeri gemiden inen askerlerin başına 12 Kasım 2014'te çuval geçiren Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 13 kişi hakkında, "Basit yaralama" ve "Hakaret", "İzinsiz gösteri yürüyüşü" suçlarından, 1 yıl 8 aydan 10,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın 2 . duruşması görüldü. Amerikan askerlerinin avukatı, "Müvekkilleri bana ölene kadar Türkiye'ye gelmeyeceklerini beyan ettiler" dedi

İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 13 tutuksuz sanıktan 12'si ve avukatları katıldı. Müşteki ABD askerleri

Mark Antony ve Henry Francesko'yu ise avukat Abdullah Kaya temsil etti. Önceki celse duruşmaya katılamadığı için savunma yapamayan sanıklardan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz savunma yaptı.

"MEHMETÇİĞİMİZE SÜRÜLMÜŞ OLAN KARA LEKEYE KARŞI PROTESTO HAKKIMIZI KULLANDIK"

İddianamedeki suçlamaları kabul etmeyen Cengiz, gerçekleştirilen protestonun sonuna kadar meşru olduğunu belirtti. Cengiz, '4 Temmuz 2003 günü Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirilip bir kamyonete üst üste yığılarak 40 saat boyunca fiziksel ve psikolojik işkence ile sorgulandığı günlerde ben lise öğrencisiydim. Burada yargılanan 12 arkadaşım da o günlerde ilköğretim öğrencisiydi. Bizler Türk milletine, onurumuza, mehmetçiğimize, hatta milli devletimize aynı zamanda Türk yargısına sürülmüş olan kara lekeye karşı protesto hakkımızı kullandık" dedi.

"HEDEF ASKERLER DEĞİL AMERİKAN EMPERYALİZMİYDİ"

Eylemde davacı tarafın hedef alınmadığını öne süren Cengiz, 'Burada hedef alınan Amerikan emperyalizminin Irak'ta, Suriye'de, Mısır'da, Vietnam'dan Güney Amerika'ya kadar dünyanın dört bir yanında döktüğü kanlara ilişkindir. Ülkemizin bölünmesi amacıyla terör örgütlerinin desteklemesine karşı bir protestodur" dedi. Cengiz, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın 43 yıl önce idam edildiklerini anımsatarak, 'Verdikleri mücadele Türkiye'nin bağımsızlığı içindi. Onlar da Dolmabahçe'den benzer gerekçelerle Amerikan askerlerini denize dökmüşlerdi. Gene bir 6 Mayıs günü benzer gerekçelerle yargılanıyoruz" diye konuştu.

ASKERLERİN AVUKATI: "ASKERLER ÖLENE KADAR TÜRKİYE'YE GELMEZLER"

Mahkeme hakiminin müştekilerin duruşmalara katılıp katılmayacaklarını sorması üzerine, ABD askerlerinin avukatı Abdullah Kaya, askerler Mark Antony ve Henry Francesko'nun vekaletnamesi sunacağını bildirerek, "Müvekkiller bana artık Türkiye'ye gelmeyeceklerini beyan ettiler. Sanırım ölene kadar da Türkiye'ye gelmezler" diye konuştu.

11 EYLÜL'E ERTELENDİ

Mahkeme müşteki Amerikan askerlerinin avukatlarının verdiği adrese talimat yazılmasına karar vererek, duruşmayı 11 Eylül'e erteledi.

ADLİYE BASIN AÇIKLAMASI

Duruşmanın ardından Çağlayan Adalet Sarayı önündeki alanda toplanan TGB'liler burada "Çuvalı geçirdik, denizede dökeriz" yazılı pankart açarak, "İnan, Deniz, Aslan gibiyiz" sloganları attılar. Burada yapılan basın açıklamasına Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan ve bazı partililer de katıldı.

"YARGILAMADAN ÖTE BİR ANMA TOPLANTISI..."

Açıklamada konuşan Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, 6 Mayıs'ın çok anlamlı bir gün olduğunu ve bu anlamlı günü anmak için burada toplandıklarını ifade etti. Cengiz, "Bundan 43 sene evvel ülkemizin bağımsızlığı savunan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan için 73. Asliye Ceza Mahkemesi içinde bir anma toplantısı gerçekleştirdik. İçeride bir yargılama yoktu çünkü. Amerikan askerine çuval geçiren bu ülkenin vatansever ve devrimci gençlerini yargılayabilecek, onları suçlu görecek bir durumu kabul edemiyoruz. Kabullenmiyoruz da. O yüzden 73. Asliye'de görülen yargılamayı, bir yargılamadan öte bir anma toplantısı olarak değerlendirdik. Mahkeme zabıtlarına da bu şekilde işledik. Bizler Denizlerin öldürülemediğini, hayatta olduğunu ve kavgayı sürdürdüğünü ilan etmek için ilan etmek için burada toplandık" diye konuştu.

"ARTIK DOSTÇA OLMAYAN NİYETLERLE BU TOPRAKLARDA DOLAŞAMAYACAKLARDIR"

Daha sonra Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan yaptığı açıklamada, "Artık mahkeme tutanaklarına geçtiği şekilde Amerikan askerleri kötü niyetle, dostça olmayan niyetlerle bu topraklarda dolaşamayacaklardır. Kendileri de bu çuval geçiren iradenin önünde boyun eğmişlerdir. Artık Amerikan askerleri 4 milyon insanın kanını döktükleri bölgemizde de gezemiyorlar, dolaşamıyorlar. Böldükleri zannettikleri ülkelerin topraklarına da inemiyorlar" diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, aralarında Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'in de bulunduğu bir grup TGB üyesinin, 12 Kasım 2014 günü Sarayburnu'nda ABD'li askerlerin başına çuval geçirdiği anlatıldı. Eylemin ardından gözaltına alınan 13 TGB'li, savcılık sorguları yapılmadan serbest bırakılmıştı. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'in de aralarında bulunduğu 13 şüphelinin "Basit yaralama" ve "Hakaret" suçlarından ayrı ayrı 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çuval Davası'nda Hakim Karşısına Çıkan Tgb'lilerden '6 Mayıs' Vurgusu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement