Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı - Son Dakika
Güncel

Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı

Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı

Kendilerine verilen Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç kitaplarından sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar, düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

24.04.2018 10:38  Güncelleme: 10:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk edebiyat tarihinin yaşayan en büyük yazarlarından Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç'un kitapları, Kocaelili çocukların ellerinde okundu, insanlığa verdikleri en önemli mesajlar belleklere kazındı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Edebi Hayat Okumaları" projesi kapsamında iki yazarımızın en güzel kitapları öğrencilere dağıtıldı. Öğrenciler okudukları kitaplardan sınava girdi ve derece elde edenler belli oldu. Ödül töreni ise 25 Nisan Çarşamba günü saat 11.00'de Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'in katılımıyla yapılacak. Şirin'in öğrenci ve velilerine yönelik bir konuşma da yapacağı KSMMO Salonu'nda düzenlenecek törende sınavda başarılı olan öğrenciler ve okulları ödüllerine kavuşacak.

EDEBİ HAYAT OKUMALARI PROJESİ

Proje kapsamında öğrencilerde kitap sevgisi oluşturulması ve kitap okumaya özendirilmesi hedefleniyor. Kocaeli genelinden 279 ortaokul ve 159 liseden 7 bin 945 öğrenci ''Edebi Hayat Okumaları Projesi''ne katıldı. Öğrencilere Türkçe'yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, kelime dağarcığını zenginleştirmek, onlara güven duygusu kazandırmak isteyen proje; milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını da taşıyor.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE

Kocaeli'nde özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik proje kapsamında, ortaöğretim öğrencilerine Mustafa Ruhi Şirin'e ait eserler, lise öğrencilerine ise Sezai Karakoç'a ait eserler verildi. Okullarda oluşturulan beşer kişilik gruplardan ortaokul öğrencileri Mustafa Ruhi Şirin'in ''Geceleri Mızıka Çalan Kedi, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var, Mavi Rüyalar Gören Çocuk, Dünyaya Gülen Adam, Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun'' kitaplarını; lise öğrencileri ise Sezai Karakoç'un ''Diriliş Neslinin Amentüsü, Monna Rosa Şiirler-1, Alınyazısı Saati Şiirler, Günlük Yazılar 4 (Gün Saati), Diriliş Muştusu'' kitaplarını dikkatlice okudu.

OKUDUKLARINDAN SINAVA GİRDİLER

Kitapları okuyan, kendi aralarında tartışan ve almaları gereken mesajları belirleyen öğrenciler, 7 Nisan tarihinde 120 sorudan oluşan bir sınava abi tutuldu. 2 saatlik sınav sonucunda başarılı olan öğrencileri ve grubu, rehber öğretmenlerini tam ve çeyrek altın, okullarını ise kitap seti ve bilgisayar ödülleri bekliyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Konya'da motosiklet ile tır çarpışması: 1 yaralı
  18:09 Konya'da motosiklet ile tır çarpışması: 1 yaralı

  Konya'nın Karapınar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, motosiklet ile tır çarpıştı. Kazada motosiklet sürücüsü yaralandı ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Turizmde yükselen değer: Amasra
  18:03 Turizmde yükselen değer: Amasra

  Bartın'ın Amasra ilçesi, doğası, denizi, tarihi ve kültürü ile turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Kruvaziyer turizmi ile rekor sayıda turist ağırlayan Amasra, bayram tatilinde ise tarihi bir rekora imza atmıştır. Amasra, yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir turizm durağıdır ve Türkiye genelinde turist sayısı açısından önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca, Japon, Asyalı ve Rus turistlerin ilgi gösterdiği Amasra, yat ve yelken turizmi ile de dikkat çekmektedir. Yerli turistlerin de sık sık ziyaret ettiği Amasra, muhteşem doğası ve sessiz ortamıyla dinlenmek isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır.

 • Osmaniye'de 10 Suriyeli yakalandı, 1 kişi gözaltına alındı
  18:03 Osmaniye'de 10 Suriyeli yakalandı, 1 kişi gözaltına alındı

  Osmaniye'de, yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 10 kişi yakalandı, göçmen kaçakçılığı iddiasıyla 1 kişi gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Hasanbeyli ilçesi Kalecik mevkisinde şüphe üzerine bir minibüsü durdurdu. Kontrollerde minibüsteki 10 Suriyelinin yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlendi. Araç sürücüsü göçmen kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı, 10 düzensiz göçmen sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün'e eski başkan İbrahim Sarıcaoğlu'ndan hayırlı olsun ziyareti
  18:01 Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün'e eski başkan İbrahim Sarıcaoğlu'ndan hayırlı olsun ziyareti

  Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, eski başkan İbrahim Sarıcaoğlu'na yapılan hayırlı olsun ziyaretinde başkanlık mührünü teslim aldı. Ün, hizmet odaklı bir anlayışla tüm Kavak halkını kucaklayacaklarını belirtti.


Advertisement