Bakü'deki Karabağ'ın yeniden imarı fuarına en büyük katılımı Türk şirketleri sağladı - Son Dakika
Güncel

Bakü'deki Karabağ'ın yeniden imarı fuarına en büyük katılımı Türk şirketleri sağladı

Azerbaycan'da 1. Uluslararası Karabağ'ın Restorasyonu, İmar ve Gelişimi Fuarı (Rebuild Karabakh) kapılarını ziyaretçilere açtı.

20.10.2021 13:51  Güncelleme: 14:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Azerbaycan'da 1. Uluslararası Karabağ'ın Restorasyonu, İmar ve Gelişimi Fuarı (Rebuild Karabakh) kapılarını ziyaretçilere açtı.

Bakü Expo Center'de düzenlenen, 17 farklı ülkeden 280 şirketin yer aldığı fuara en büyük katılımı 44 şirketle Türkiye sağladı. Bireysel şirket katılımlarının yanı sıra Türkiye milli standıyla da fuarda yerini aldı.

Katılımcılar hem Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde gerçekleştirdikleri projeleri hem de işgalden kurtarılan Karabağ'ın imarında yapacakları işleri tanıtma fırsatı buldu.

Fuarı organize eden şirketin yöneticilerinden Kerim Arslan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Karabağ'ın imarında yer alan ve yer almak isteyen Türk altyapı, üstyapı ve yol inşaatı şirketlerinin fuara katılım sağladığını bildirdi.

Fuarın Türk katılımcılarından ASELSAN Bakü Genel Müdürü Özgür Kürüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASELSAN'ın daha çok savunma sanayisi alanındaki çalışmalarıyla bilindiğini fakat sivil alanda da pek çok teknolojiye yatırım yapan bir şirket olduklarını söyledi.

Kürüm, Karabağ'ın yeniden inşasına ve hizmetlerin insanlara daha iyi ulaşabilmesine öncelik verdiklerini belirterek "Bunlar, akıllı ulaştırma, akıllı şehirler, akıllı çevre, akıllı enerji, raylı sistemler ve otomasyondur. Bu konularda ASELSAN'ın geniş tecrübesi var. Bunu Karabağ başta olmak üzere tüm Azerbaycan arazisinde sunmak üzere ilgili kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor." diye konuştu.

Güvenlik, maden endüstrileri, sağlık, bilgi teknolojisi, eğitim, gıda endüstrisi, tarım, inşaat, yol yapımı ve altyapı, ulaşım, turizm ve kültürel miras, enerji ve ekoloji ile ilgili ürünlerin, işgalden kurtarılan bölgelerde hayata geçirilen "yeşil enerji" ve "akıllı köy" gibi projelerin tanıtıldığı fuar 22 Ekim'e kadar sürecek.

Bakü\'deki Karabağ\'ın yeniden imarı fuarına en büyük katılımı Türk şirketleri sağladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bakü'deki Karabağ'ın yeniden imarı fuarına en büyük katılımı Türk şirketleri sağladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement