İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Yaşamak - Son Dakika
Güncel

İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Yaşamak

İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Yaşamak

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi, "Istanbul : Living with Difference in a Global City / İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Yaşamak" kitabının tanıtımına ev sahipliği yaptı.

27.06.2018 12:05  Güncelleme: 12:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Öğretim Üyesi ve İPM Direktörü Fuat Keyman, Nora Fisher Onar ve Susan C. Pearce tarafından hazırlanan kitapta, " İstanbul'u bir seferde tek bir yer olarak keşfetmek yerine, kentin son 200 yılda yaşadığı göç ve küreselleşme deneyimlerine odaklanılması yerinde olur" mesajı veriliyor

Sabancı Üniversitesi SSBF Öğretim Üyesi ve İPM Direktörü Fuat Keyman, Nora Fisher Onar ve Susan C. Pearce tarafından hazırlanan "Istanbul : Living with Difference in a Global City/ İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Yaşamak" kitabı Sabancı Üniversitesi İPM ev sahipliğinde gerçekleşen bir toplantıyla tanıtıldı. Tanıtım kapsamında; kitabı hazırlayan veya katkıda bulunan isimlerin de katıldığı özel bir söyleşi gerçekleştirildi.

"İstanbul'u bir seferde tek bir yer olarak keşfetmek yerine, kentin son 200 yılda yaşadığı göç ve küreselleşme deneyimlerine odaklanılması yerinde olur" ortak mesajının verildiği söyleşiye konuşmacı olarak Fuat Keyman, Nora Fisher Onar, Feyzi Baban, Çağlar Keyder, İlay Romain Örs ve Hande Paker katıldı.

Tanıtım toplantısının açılışında konuşan Sabancı Üniversitesi SSBF Öğretim Üyesi ve İPM Direktörü Fuat Keyman, kitap fikrinin 2010 yılında İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla ortaya çıktığını, olgunlaşıp bu yıl tamamlanabildiğini söyledi. Keyman, "İstanbul tek değil, birden fazla İstanbul var. Bir taraftan tarihi, bir taraftan finans merkezi, bir tarafı geleneksel, bir tarafı modern, öteki tarafı post modern. Kentten ziyade küresel bir kent, etrafını da içeren bir kent havzası. İstanbul direnen ve kendini koruyan bir kent. Bu nedenle İstanbul'a dair hiçbir çalışma hiçbir zaman tamamlanmış olmuyor" dedi.

Kitaba katkı sağlayan 2015/16 Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacısı Çağlar Keyder de, şöyle konuştu:

"Kozmopolitlik 1980'lerden sonra kullanılmaya başlandı. Ancak kozmopolitlik bir şehre verilebilecek bir başlık değil. Kozmopolitlik; insanların birbirine tahammül edip, birlikte yaşamasıyla açıklanabilir. İnsanlar birbiriyle ilişki içinde olabilir, birlikte bir projeye girebilir. Kozmopolitlik, kozmopolitan insanların bir arada yaşayarak birlikte etkileşim halinde bir şeyler yapmasıdır. İstanbul, zamanın belli vakitlerinde bu özelliği yansıtmıştır."

Kitabı hazırlayanlardan Nora Fisher Onar ise İstanbul'un sınırları içinde yaşayan tüm insanların birlikte hayatta kalmayı ve hayatı idare etmeyi öğrendikleri kozmopolit bir yapı olduğunu söyledi.

İstanbul, bir ulus devletinin gurur duyduğu gözde bir şehirdir

Kitabın tanıtımında İstanbul'a ait şu saptamalara yer veriliyor: "İstanbul, uzun zamandır insanların birbiriyle şehri paylaşırken eski-çağ prizmasını nasıl kullanacağını araştırıyor. Avrupa, Asya ve Afrika'yı birbirine bağlayan ticaret ağlarının kesiştiği noktada yer alan İstanbul hem batı ve doğu hem de kuzey ve güney olmasının yanı sıra dindar ve lâiktir. Eski imparatorlukların varisi olan İstanbul, çokuluslu şirketler, STK'lar ve sermaye akımları gibi küresel bir kent haline gelmesinin yanında, bir ulus devletinin gurur duyduğu gözde bir şehridir. İstanbul'u bir seferde tek bir yer olarak keşfetmek yerine, kentin son 200 yılda yaşadığı göç ve küreselleşme deneyimlerine odaklanılması yerinde olur. İstanbul'un, kendi umutlarıyla yaşamaya ittiği insanlarla yaşamak hakkında bize ne öğrettiğinin cevabı ise geleceğin bu dünya kentinde kozmopolit bir diyaloğun doğuşunu, çöküşünü ve kırılgan yeniden doğuşunu keşfetmekle başlıyor. Sonuç, zaman ve mekândaki çeşitlilik ikilemlerinden oluşan bir mikro-mekân olan kentin tutarlı ve disiplinlerarası değişimidir."

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Yaşamak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa'da Üreticilere Yüzde 75 Hibe Desteğiyle 800 Bin Fide Dağıtıldı
  13:34 Manisa'da Üreticilere Yüzde 75 Hibe Desteğiyle 800 Bin Fide Dağıtıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Manisa'daki üreticilere yüzde 75 hibe desteğiyle 800 bin fide dağıtıldı. Domates, biber ve patlıcan üretimini geliştirme projesi kapsamında temin edilen fideler, çiftçilere teslim edildi. Proje ile ilin sebze üretimi yaygınlaştırılarak üreticinin maliyeti azaltılmayı, tarıma uygun olmayan arazilerin kullanılması ve kaliteli sebze üretiminin arttırılması hedefleniyor. Dağıtılan fidelerle küçük ölçekli bitkisel üretim işletmelerinin gelirlerinin arttırılması ve çeşitlendirilmesi planlanıyor.

 • Sarıkamış'ta yaşlı ve engellilere ev temizliği hizmeti
  13:34 Sarıkamış'ta yaşlı ve engellilere ev temizliği hizmeti

  Sarıkamış Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen 'VEFA Yaşlı Evde Bakım Projesi' kapsamında, yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşların evleri temizleniyor. Proje kapsamında görevlendirilen 9 personel, ilçe merkezi ve köylerde yaşayan 160 ihtiyaç sahibi vatandaşa yardım etti. Yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı olan vatandaşların ev ve kişisel temizlikleri düzenli olarak yapılıyor. Vatandaşlar, yapılan hizmetlerden memnuniyetlerini dile getirerek yetkililere teşekkür etti.

 • Fethiye Kaymakamı, 23 Nisan'da makamını öğrenciye bıraktı
  13:34 Fethiye Kaymakamı, 23 Nisan'da makamını öğrenciye bıraktı

  Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk İlkokulu 3-B sınıfı öğrencisi Reyyan Duru Şenal'a makamını devretti. Şenal, kaymakamlık mesleğini hedeflediğini ve Fethiye'de gerçekleştirmek istediği projeleri anlattı.

 • Düzce'de odunluk yangını: Kullanılamaz hale geldi
  13:30 Düzce'de odunluk yangını: Kullanılamaz hale geldi

  Düzce'nin Cumayeri ilçesinde Nezaket U.'ya ait evin yanında bulunan odunlukta çıkan yangın sonucunda odunluk kullanılamaz hale geldi.

 • Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, makam koltuğunu ilkokul öğrencilerine teslim etti
  13:30 Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, makam koltuğunu ilkokul öğrencilerine teslim etti

  Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makam koltuğunu ilkokul öğrencilerine devretti. Öğrenciler, başkanlık koltuğuna oturarak talimatlar aldı.

 • Uluslararası Balkan Keman Festivali Trakya Üniversitesi'nde başladı
  13:29 Uluslararası Balkan Keman Festivali Trakya Üniversitesi'nde başladı

  Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Balkan Keman Festivali, açılış töreniyle başladı. Festival boyunca birbirinden güzel konserler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Festivalin Balkanlar'da barış ve dostluğun pekişmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

 • Diyarbakır'ın 7 mahallesinde mühür kadın muhtarlarda
  13:29 Diyarbakır'ın 7 mahallesinde mühür kadın muhtarlarda

  Diyarbakır'ın merkez Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerine bağlı 7 mahallede rakiplerini geride bırakan kadınlar, muhtar seçilmeyi başardı. 2014 ve öncesinde tek kadın muhtarın görev yaptığı kent merkezinde, bu seçimde 7 mahallede mühür, kadın muhtarlara geçti. Seçimde rakiplerini geride bırakan ve mazbata ile mühürlerini alan kadınlar, vatandaşlara hizmet için işe koyuldu.

 • Ulusal Egemenlik Satranç Turnuvası Düzce'de Gerçekleşti
  13:29 Ulusal Egemenlik Satranç Turnuvası Düzce'de Gerçekleşti

  Türkiye Satranç Federasyonu Düzce İl Temsilciliği ve TED Düzce Koleji Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen Ulusal Egemenlik Satranç Turnuvası'na Düzce ve çevre illerden 160 sporcu katıldı. Turnuvada dereceye giren sporculara madalya ve ödüller verildi. Ayrıca, sporcular ve aileleri Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladılar.

 • Edirne'de 14 düzensiz göçmen yakalandı
  13:28 Edirne'de 14 düzensiz göçmen yakalandı

  Edirne'de, yasa dışı yollarla yurda girdiği belirlenen 14 düzensiz göçmen, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yakalandı. Göçmenler, jandarma işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.


Advertisement