İzmir'de Büyükşehire Aday Olan 12 Kişiden Yalnızca Biri Kadın - Son Dakika
Güncel

İzmir'de Büyükşehire Aday Olan 12 Kişiden Yalnızca Biri Kadın

İzmir\'de Büyükşehire Aday Olan 12 Kişiden Yalnızca Biri Kadın

İZMİR'de Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan 12 kişiden sadece biri kadın.

11.03.2019 09:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İZMİR'de Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan 12 kişiden sadece biri kadın. Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) aday olan Senem Doruk İnam (29), AK Parti, CHP, DSP, DP gibi partilerin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının yanı sıra, 4 de bağımsız aday ile yarışıyor.

İzmir'de, AK Parti, CHP, DSP, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) yanı sıra 4 de bağımsız aday, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına katıldı. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim yarışına katılan 12 adaydan yalnızca birinin kadın olması dikkat çekti. TKP adayı Senem Doruk İnam, Nazım Hükmet Kültür Merkezi'nde genel koordinatör olarak görev yapıyor. İnam, özellikle seçim süreçlerinde kadın adayların tartışılan en önemli konulardan biri olduğunu söyledi. Türkiye'de siyasetin 'erkek mesleği' gibi görüldüğünü savunan Senem Doruk İnam, ülke siyasetine dair söz söylemek isteyen kadınların, seçim dönemlerinde partiler tarafından seçim propagandası haline getirildiğini ileri sürdü. İnam, şöyle dedi:

"Türkiye Komünist Partisi'nde kadın adayları için kotalar yok, eş görevlendirmeler yok. Çünkü partimiz kadınların siyasette etkin ve eşit olmalarının yolunun bu gibi teknik meselelerle çözülemeyeceğine inanıyor ama Türkiye Komünist Partisi'nin üç büyükşehirde 3 kadın adayı var. TKP'nin kadın adayları, zaten siyasette aktif olan, etkin sorumluluk alan kişiler. Bugün Türkiye'de kadınların maruz kaldığı her şey içinde yaşadığımız paranın hüküm sürdüğü bu düzenin bir sonucu. Kadının eşitliği ve özgürlüğü için bu düzende yapılabilecekler kısıtlı olmaya mahkum. İşte bu yüzden biz, mücadelemizin temeline düzen değişikliği hedefimizi oturtuyoruz. Böyle bir ortamda, böyle bir düzende kadınların siyasette etkin olabilmelerinin tek bir yolu var. Daha fazla mücadele etmek. Eşitlik ve özgürlük için kadınlar boyun eğmeyecek, mücadele edeceğiz, kadınlar örgütlenecek ve bu sömürü düzeninin karşısında dimdik duracak."

'İZMİR CİDDİ BİR TEHDİT ALTINDA'

İzmir'de kadın adayları bulunmayan partilerin, kenti kadına benzetme yarışına girdiklerini ileri süren Senem Doruk İnam, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir'de kadın kent dokusunda, kent profilinde çok önde bir unsur ve söz konusu İzmir'i kadınlar ile değerlendirmekse, bıraksınlar bu kent için kadınlar konuşsun. Bu kenti kadınlar yönetsin. Ben komünist bir kadınım, İzmirimiz bugün ciddi bir tehdit altında. Bu tehdit kentimizin yağmaya, ranta ve talana tam boy açılmasıdır. Kentimiz sermaye uğruna yok ediliyor. Yeşil alanlarımız azalıyor, çirkin gökdelenler kentimizin göbeğinde boy gösteriyor. Her yanı AVM'lerle donatılmış bir kent haline geliyor. İzmir çirkinleştiriliyor. İşte bizim İzmir'i taşıyacağımız nokta, tüm bunlara 'dur' demek olacak. Biz İzmir'de toplumcu ve halkçı bir yerel yönetim anlayışı ile hareket edeceğiz. Paranın değil, insanın ve emeğin değer olduğu bir kent yaratacağız. Birlikte üreteceğiz ve birlikte paylaşacağız. Evet, İzmir'de bir kadının yerel yönetimlerde yer almasının büyük önemi var ama şunu unutmayın biz birlikte, yönetmek istiyoruz ve öyle yapacağız."

- İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir'de Büyükşehire Aday Olan 12 Kişiden Yalnızca Biri Kadın - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.


Advertisement