Kösem Sultan Nasıl Öldü? Mahpeyker Kösem Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem - Son Dakika
Güncel

Kösem Sultan Nasıl Öldü? Mahpeyker Kösem Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem

Kösem Sultan Nasıl Öldü? Mahpeyker Kösem Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem

Kösem Sultan nasıl öldü? Mahpeyker Kösem Valide Sultan kimdir? FOX TV Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde hayatı işlenen Kösem Sultan'ın hayatı ve ölümü haberimizde.

09.12.2016 19:42  Güncelleme: 19:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kösem Sultan kimdir? Osmanlı'nın en güçlü kadını Mahpeyker Kösem Valide Sultan nasıl öldü? Kösem isminin anlamı ne? FOX dizisi Muhteşem Yüzyıl Kösem ile birlikte hayatı merak konusu haline gelen Mahpeyker Kösem'in hayatı ve ölümüyle ilgili detaylar haberimizde...

KÖSEM SULTAN KİMDİR? - VALİDE MAHPEYKEM KÖSEM'İN HAYATI

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisiyle gündeme gelen Kösem Sultan, Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış Haseki Sultan ve Valide Sultan. Torununun saltanatında bile haremi yönetmiş ve büyük kayınvalidesi Safiye Sultan gibi kendisi de Büyük Valide Sultan olmuştur. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in nikahlı eşi ve en sevdiği eşidir, padişah IV. Murad ile I. İbrahim'in annesidir ve IV. Mehmed'in babaannesidir. Safiye Sultan'ın isteği üzerine adı Mahpeyker olmuştur. Daha sonra Kösem adını almıştır.


DEVLETİ YÖNETEN KADIN SULTAN: KÖSEM

Osmanlı tarihinin etkili kadınlarından olan Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan'da Anastasya adıyla doğdu. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul'a kızlarağasına gönderildi.

Kösem Sultan küçük yaşta Harem'deki eğitime başladı. 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet'e haseki oldu. Keskin zekasıyla padişahı etkisi altına aldı ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirdi. Kösem Sultan, Safiye Sultan ve Hürrem Sultan'ı örnek alarak, kendi yoluna başladı. Bu sirada III. Mehmed vefat etti ve genç Şehzade Ahmed Osmanlı tahtına oturdu. I. Ahmed olarak 14. Osmanlı padişahı ve 93. İslâm halifesi oldu.Kösem parlak zekası ve güzelliği ile Sultan Ahmet'i kendine aşık etmeyi başardı.

Kocası ölünce önce tahta geçen kocasının kardeşi Sultan I. Mustafa ve daha sonra da kocasının başka bir kadından olma oğlu Sultan II. Osman zamanında devlet işlerinde etkinliği arttı.

Fakat II. Osman yaşı çok genç olmakla birlikte Kösem Sultan'ın devlet işlerine çok karışmasından rahatsız oldu ve muhtemelen annesi Valide Sultan Mahfiruz Hatice Sultan'ın da etkisiyle onu eski saraya gönderdi. Genç Osman'ın tahttan indirilmesi ve tekrar yerine geçen I. Mustafa'nın da tekrar tahttan indirilmesi üzerine tahta nihayet Kösem Sultan'ın kendi oğlu IV. Murat çıktı. IV. Murat tahta çıktığında sadece 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan artık oğlu adına devleti büyük ölçüde yönetmeye başlamıştı.


KÖSEM ZAMANINDA OSMANLI'DA BÜYÜK KRİZ

Zamanla Sultan IV. Murat olgunlaşarak annesinin faaliyetlerini bir ölçüde engellemeye başlamışsa da genç yaşta ölümü üzerine tahta Kösem Sultan'ın diğer oğlu İbrahim çıktı ve Kösem Sultan'ın nüfuzu tekrar arttı. İbrahim tahta çıktığında Osmanlı Hanedanı büyük bir krizle karşılaştı. İbrahim hanedanın tek erkek varisi durumundaydı ve acil bir şekilde hanedanın devamını sağlama zorunluğu vardı. Oysa I. İbrahim bir ölçüde dengesiz görünüyor ve kadınlarla olan ilişkilere ilgi duymuyordu.

Osmanlı hanedanının devamını sağlama görevi büyük ölçüde Kösem Sultan'a düştü. Oğlunu tedavi amacıyla ülkenin her yanından üfürükçüler getirtti. Bu üfürükçülerin en ünlüsü Cinci Hoca lakabıyla tanınan Safranbolulu Karabaşzade Hüseyin Efendi'ydi. Nihayet İbrahim'in tahta çıkmasından 2 yıl sonra şehzade Mehmet doğdu, Kösem Sultan buna karşılık olarak Hüseyin Efendi'ye Safranbolu da daha sonra cinci hanı olarak anılacak hanın yapım masraflarını karşılayacak para verdirmiştir.

En nihayetinde hanedanın devamı sağlanmış oldu. Hatta Cinci hoca o kadar güçlendi ki Cinci Hoca'nın öldürülmesinden sonra hazineye aktarılan paralar askere cülus olarak dağıtıldı ve bu paralar halk arasında 'cinci hoca akçesi' diye anılır oldu.


KÖSEM SULTAN NASIL ÖLDÜ?

I. İbrahim, İstanbul'da patlak veren bir isyan sonucunda öldürüldükten sonra yerine Kösem Sultan'ın torunu 6 yaşındaki Sultan IV. Mehmet geçti. Önceleri Kösem Sultan'ın nüfuzu devam etti ama bir süre sonra Kösem Sultan'a rakip olan bir başka kadın ortaya çıktı.
Kösem Sultan ile gelini Turhan Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan'ın bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı.

Bu olaydan sonra Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların (padişahların anneleri) devlet siyasetindeki etkileri sona erdi. Hayattayken Osmanlı tarihinde birçok yeniliğe öncülük eden Mahpeyker Kösem Sultan, ölümüyle de Osmanlı tarihine yine bir ilke öncülük etmişti. Kösem Sultan, Harem'de öldürülen ilk Valide Sultan oldu. Kösem Sultan'ın cenazesi Sultan Ahmet Camii'ndeki I. Ahmet türbesine gömüldü.


KÖSEM İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Kösem Sultan'ın Kösem ismini alması hakkında iki rivayet vardır. Birincisi cildi pürüssüz ve bembeyaz olduğu için Sultan I. Ahmed ikinci ad olarak Kösem konmuştur. Diğer bir rivayet ise Kösem'in anlamı olan "emin, ne zaman ne yapacağını bilen, yol gösteren ve yönlendiren kişi veya kimse" anlamında Kösem Sultan'a verilmiştir.

KÖSEM SULTAN MI YOKSA HÜRREM SULTAN MI DAHA GÜÇLÜ?

Osmanlı tarihinin en güçlü Valide Sultan'ı kabul edilir. En güçlü Haseki Sultan olarak Hürrem Sultan öne çıkmaktadır. Kösem Sultan, eşi döneminde siyasi işlere tam anlamıyla olmasa da bir nebze karışmış ve veraset sisteminin dönüşümünde önemli bir rol oynamıştır. Kösem Sultan, oğulları ve torunu dönemiyle otuz yıla yakın devletin fiili ve idari gücünü bizzat elinde bulundurmuş ve oynadığı siyasi satrançlarla imparatorluk üzerinde iktidar sahibi olmak isteyen devlet adamlarını, dahili ve harici düşmanların tümünü bertaraf ederek adeta Osmanlı ataerkil egemenliğine meydan okumuştur. Hayatı romanlara, tiyatro oyunlarına,dizilere,filmlere ve opera eserlerine konu olmuştur. Naibe-i Saltanat, Valide-i Muazzama, Valide-i Muhtereme, Sahibet-ül Makam, Valide-i Kebire,Valide-i Maktule, Der-i Devlet, Ümmü'l Müminin, Ulu Valide sıfatlarıyla da anılan Kösem Sultan, Osmanlı hareminde kadın hakimiyetinin sembolü haline gelmiş tarihin en önemli kadın figürlerinden biridir ve Avrupalıların ifadesiyle tam bir ana kraliçedir.


KÖSEM SULTAN'IN ÇOCUKLARI

Erkek çocukları
- Şehzade Mehmed (1605 - 1621) - Genç Osman tarafından idam edildi.
- IV. Murad (1612 - 1640) - 17. Osmanlı padişahı ve 96. İslam halifesi
- Şehzade Kasım (1614-1638) - IV. Murad tarafından boğduruldu.
- I. İbrahim (1615 – 1648) - 18. Osmanlı padişahı ve 97. İslam halifesi

Kız çocukları
Ayşe Sultan (1605-1657)
Fatma Sultan (1606-1670)
Gevherhan Sultan (1608-1660)
Hanzade Sultan (1609 - 1650)
Burnaz Atike Sultan (1614-1675)

Son Dakika Güncel Kösem Sultan Nasıl Öldü? Mahpeyker Kösem Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Beyoğlu'nda Askeri Üniforma Görüntüsü İle İlgili 3 Kişi Gözaltına Alındı
    21:55 Beyoğlu'nda Askeri Üniforma Görüntüsü İle İlgili 3 Kişi Gözaltına Alındı

    Beyoğlu'nda bulunan bir restoranda askeri üniforma ile çekilen görüntülerin sosyal medyada paylaşılması olayı ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı. İş yerinin sahibi, işletme müdürü ve görüntülerdeki kişi emniyet tarafından gözaltına alındı. İstanbul Valiliği olayla ilgili açıklama yaparak, işletmenin Turizm İşletme Belgesi'nin iptal edildiğini duyurdu.


Advertisement