Makedonya'da Türk Filmleri Haftası - Son Dakika
Güncel

Makedonya'da Türk Filmleri Haftası

Makedonya\'da Türk Filmleri Haftası

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Makedon ve Türk halklarının birçok yönünün birbirine benzediğini, Makedonya'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası'nda iki milletin 500-600 yıldır paylaştığı hikayelerin izlenebileceğini söyledi.

10.05.2017 15:32

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Makedon ve Türk halklarının birçok yönünün birbirine benzediğini, Makedonya'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası'nda iki milletin 500-600 yıldır paylaştığı hikayelerin izlenebileceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yerli Düşünce Derneğinin Makedonya'da ortaklaşa düzenlediği Türk Filmleri Haftası vesilesiyle başkent Üsküp'te basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, AK Parti Milletvekili Metin Gündoğdu, Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Yalçın Topçu, sanatın toplumların birbirlerini daha iyi tanımasında çok önemli rol oynadığını belirterek sinemanın barış, özgürlük ve güvene katkıda bulunacağını ifade etti.

Makedonya'da Türk Filmleri Haftası boyunca ülkenin çeşitli yerlerinde Türk filmlerinin gösterime sunulacağını dile getiren Topçu, Makedon ve Türk halklarının birçok yönünün birbirine benzediğini, iki milletin 500-600 yıldır paylaştığı hikayelerin bu filmlerde izlenebileceğini söyledi.

Topçu ayrıca geçen haftalarda Makedonya meclisinde yaşanan olaylardan duyulan üzüntüyü dile getirerek anlaşmazlıkların hoşgörü, uzlaşı ve karşılıklı anlayışla çözülmesi temennisinde bulundu.

Makedonya'nın bölgede barış unsuru olduğuna işaret eden Topçu, "Makedon devletinin de akrabalarımıza, soydaşlarımıza ve dindaşlarımıza bireysel hak ve özgürlükler noktasında iyi şeyler yaptığını görüyor, takip ediyor ve bundan memnun oluyoruz. Bir devlet için bireysel hak ve özgürlüklerin önünün açılması, o devletin çokluk içinde birlik olarak kıyamete kadar devam etmesini sağlar. Bizim ülkemizde de hak ve özgürlüklerin önü sonuna kadar açılmaktadır." ifadesini kullandı.

Yalçın Topçu, Türkiye'nin PKK/PYD, YPG, DEAŞ, FETÖ terör örgütleriyle mücadelesine de değinerek "Türkiye bu mücadelede stratejik ortaklarını ve dost ülkeleri yanında görmek istiyor. Küreselleşen terör sadece Ankara'nın meselesi olamaz. Makedonya devletinin, FETÖ, PKK/PYD ve DEAŞ terör örgütleriyle verdiğimiz mücadelede desteğini görüyoruz ve memnun oluyoruz. Bunun devam etmesini istiyoruz." dedi.

Üsküp Büyükelçisi Kara da Türk kültürünü Makedonya'da yaşatmanın ve tanıtmanın önemine vurgu yaptı.

Makedonların Türkçeyi Türk dizileri ve filmlerinden öğrendiklerini kendilerine ifade ettiklerini aktaran Kara, Makedonya'da Osmanlı'nın izlerinin hala devam ettiğine, bunların unutturulmaması gerektiğine işaret etti.

Yönetmen Osman Sınav da Balkanlar'a geldiğinde özlediği evine dönmüş gibi hissettiğini belirterek Türk Filmleri Haftası'na Balkan ruhu taşıyan bir filmle gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sınav, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar birçok yerde Türk dizi ve filmlerinin gösterildiğini de söyledi.

Oyuncu Ayçin İnci de sinemanın hem kültürel hem turizm alanlarında birleştirici etkisi olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Makedonya'da Türk Filmleri Haftası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement