Nemrut Dağı Ören Yeri Kış Mevsiminde de Ziyaretçilerini Ağırlıyor - Son Dakika
Güncel

Nemrut Dağı Ören Yeri Kış Mevsiminde de Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Nemrut Dağı Ören Yeri Kış Mevsiminde de Ziyaretçilerini Ağırlıyor

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Nemrut Dağı Ören Yeri, kış mevsiminde de ziyaretçilerini ağırlıyor. Karla kaplanan dağ, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer olarak biliniyor. Ziyaretçiler, karlı bölgedeki zorlu yolculuğa rağmen 2 bin yıllık dev heykelleri fotoğraflamak için dağa tırmanıyor. Depremden hasar almayan ve turist sayısının arttığı Nemrut Dağı, Adıyaman'ın önemli bir turistik cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

03.02.2024 12:29  Güncelleme: 13:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki 2 bin 150 metre rakımlı Nemrut Dağı Ören Yeri, seyrine doyulmaz güzelliğiyle kış mevsiminde de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer olarak bilinen Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki Nemrut Dağı'nın karla kaplanması güzel görüntüler oluşturdu.

Araçlarıyla ören yerinin belirli bir noktasına ulaşabilen, geriye kalan yaklaşık 1,5 kilometrelik mesafeyi ise karla kaplı mesafeyi yürüyerek çıkan ziyaretçiler, 2 bin yıllık Kommagene Krallığı'ndan kalma dev heykelleri fotoğraflıyor.

Havanın sıcak olduğu yaz aylarında bile zorlu dik rampa ve merdivenleri çıkarak ulaşılabilen dev heykellere kavuşmak, yarım metreyi bulan karlı bölgede daha zorlu bir yolculuğu da kaçınılmaz kılıyor. Bu zorlu yolculuk, hızlı hareket edildiğinde bile ortalama bir saati buluyor.

Depremden hasar almadı, turist sayısı da artmaya başladı

Adıyaman Valisi Osman Varol, AA muhabirine, depremden sonra turizm tesislerinde azalma olduğunu söyledi.

Depremden hemen sonra azalan turistik hareketin yeniden artmaya başladığını ifade eden Varol, şöyle konuştu:

"Çok kıymetli kültürel miraslarımız var. Nemrut Dağı Ören Yeri çok ilgi gören bir alan. Yabancı turistlerin de çok ilgi gösterdiği bir alan. Kentte çok ciddi bir turistik hareketlik yılın ikinci yarısıyla beraber başladı. Fena olmayan bir şekilde de yılı kapattık. Bu yıl çok daha umutlu bakıyoruz. Adıyaman turizm açısından önemli bir şehir Adıyaman. Bu şehrin değerini muhafaza etmek, korumak ve geliştirmek en temel amaçlarımızdan biri."

Vali Varol, "Özellikle turizm anlamında esas aldığımız önemli rakamlardan biri de Nemrut Dağı Ören Yeri ziyaretçi sayısıdır. Depremden önceki yıl 250 binin üzerine çıkan ziyaretçi sayımız vardı. 2023 yılında ise 150 bin ziyaretçi sayımız var. Bu da bizim için aslında bir toparlanmanın başladığını göstergesi." dedi.

Ziyaretçiler için kışın bir başka güzel

Ziyaretçilerden Hatice Başıbüyük ise eşi ve çocuğuyla Antalya'dan Adıyaman'a geldiğini belirtti.

Kardan dolayı yürüyerek Nemrut Dağı'na çıktığını ifade eden Başıbüyük, şunları kaydetti:

" Karadeniz Bölgesi'ni gezerek buraya geldik. Nemrut Dağı'nda manzara çok güzel. Buraya kış mevsiminde gelinmesi gerekiyor. Yazın ve sonbahar mevsiminde de çok güzel. Nemrut Dağı kışın gelinliğini giymiş gibi. Kar olmasına rağmen hava güneşli ve sıcak. Zorlu bir yolculuk yaptık. Buraya gelmek için karların üzerinden yürüdük. Buraya güneşli havalarda çıkılması gerekiyor. Fotoğraf çektik. Nemrut Dağı'nda güzel fotoğraflar çektik. Yürümemiz yorgunluğumuza değdi."

Alper Başıbüyük ise "Buraya güzel havaya denk geldiğimiz için çıkabildik. Okulların tatil dönemini fırsat bilip, Karadeniz'den Güneydoğu Bölgesi'ne geldik. Burası görülmesi gereken yerlerden biri, bizde gelmek istedik. Gayet de güzeldi." ifadelerini kullandı.

Mersin'den gelen Mehmet Güler de "Nemrut Dağı'nı gelip görmek istedim. Zorlu bir yolculuk oldu, ama değdi. Burasını tavsiye ediyorum. Buraya ilk defa geliyorum. Manzarası güzel. Burada harika bir ortam var." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nemrut Dağı Ören Yeri Kış Mevsiminde de Ziyaretçilerini Ağırlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı
  21:29 Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı

  Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda evleri hasar gören vatandaşlar için inşa edilen 88 konutun kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirildi. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kura çekilen konutların hak sahiplerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • İstanbul Balat'ta vurulan köpeğin bekçi tarafından ateş edilmesiyle ilgili açıklama
  21:28 İstanbul Balat'ta vurulan köpeğin bekçi tarafından ateş edilmesiyle ilgili açıklama

  İstanbul Balat'ta vurulan köpeğe ateş eden bekçinin cezalandırılması istendi. Köpeğin çenesini parçalayan kurşunun vücuduna saplandığı belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise olayın genel asayiş çalışmaları sırasında meydana geldiğini açıkladı. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ise bekçinin cezalandırılması için gereken adımların atılacağını duyurdu.

 • Ezidiler Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı
  21:28 Ezidiler Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı

  Mardin, Şırnak ve Batman'da yaşayan Ezidiler, Rumi takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününün kutsallığına inandıkları 'Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı. Bayram dolayısıyla mezarlıkları ziyaret eden Ezidiler, haşlanmış yumurtaları boyadı, mumlar yaktı. Renkli kıyafetler giyen Ezidiler halay çekti, yemek dağıttı. Bayramlaşma programına katılan yetkililer, Ezidi vatandaşların köylerine dönmesini ve birlikte nice bayramlar kutlamayı umut ettiklerini belirtti. Şırnak'ın İdil ilçesinde ve Batman'ın Beşiri ilçesinde de Ezidiler bayramlarını kutladı.

 • Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi'nde Kadın Kursiyerlerin Ürünleri Sergilendi
  21:26 Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi'nde Kadın Kursiyerlerin Ürünleri Sergilendi

  Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) projesi kapsamında kadın kursiyerler tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin sergilendiği etkinliğe katıldı. Sergide başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

 • İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi
  21:24 İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi

  İsrail ordusu, İran'dan gelen insansız hava aracı ve füze saldırılarına karşı kullanılan Demir Kubbe hava savunma sistemini basın mensuplarına sergiledi. Sistem, Gazze Şeridi yakınlarındaki Sderot kentinde hazır bekliyor. İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail'in bu saldırılara karşı ABD ve diğer ülkelerle işbirliği yaptığını belirtti. Demir Kubbe, 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA saldırılarını önlemek için kullanılıyor.

 • Takla atan araçtan fırlayan sürücü hayatını kaybetti
  21:24 Takla atan araçtan fırlayan sürücü hayatını kaybetti

  Aydın'ın Efeler ilçesinde meydana gelen trafik kazasında takla atan otomobilden yola fırlayan sürücü hayatını kaybetti.

 • Kars'ta Akılcı Fikirlerle Kaliteyi Artırma Stratejileri (KAFKAS) Projesi kapsamında düzenlenen akıl ve zeka oyunları turnuvası
  21:23 Kars'ta Akılcı Fikirlerle Kaliteyi Artırma Stratejileri (KAFKAS) Projesi kapsamında düzenlenen akıl ve zeka oyunları turnuvası

  Kars'ta Akılcı Fikirlerle Kaliteyi Artırma Stratejileri (KAFKAS) Projesi kapsamında ilk defa düzenlenen akıl ve zeka oyunları turnuvasında öğrenciler derece elde etmek için kıyasıya mücadele etti. İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen turnuvada ilkokul ve ortaokul öğrencileri farklı kategorilerde yarıştı. Dereceye giren öğrencilere bisiklet ve diğer hediyeler verildi. Derece elde eden öğrenciler Rize'de düzenlenecek Türkiye finallerinde Kars'ı temsil edecek.

 • Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'daki Türk vatandaşlarına İsrail-İran gerilimi uyarısı
  21:21 Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'daki Türk vatandaşlarına İsrail-İran gerilimi uyarısı

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile İran arasındaki gerilim nedeniyle Lübnan'daki Türk vatandaşlarının tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça ülke içinde seyahat etmemeleri uyarısında bulundu. Bakanlık, gelişmelerin Lübnan'a yansımaları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça ülkenin 4 vilayetine gitmemeleri için uyarı yayımladı.


Advertisement