Osmanlı Padişahı ile İngiliz Amiralin Dostluğu, Modacıya İlham Verdi - Son Dakika
Güncel

Osmanlı Padişahı ile İngiliz Amiralin Dostluğu, Modacıya İlham Verdi

Osmanlı Padişahı ile İngiliz Amiralin Dostluğu, Modacıya İlham Verdi

CITY bölgesindeki The Goldsmiths Hall'da düzenlenen defile öncesinde Zeynep Kartal'ın ev sahipliğinde düzenlenen sergide, 300 adet elmas taşla bezeli çelenge karşılık olarak Birleşik Krallık'ın o dönemde III.

16.09.2018 13:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CITY bölgesindeki The Goldsmiths Hall'da düzenlenen defile öncesinde Zeynep Kartal'ın ev sahipliğinde düzenlenen sergide, 300 adet elmas taşla bezeli çelenge karşılık olarak Birleşik Krallık'ın o dönemde III. Sultan Selim için armağan edilmek üzere tasarlanan ama verilemeyen yaklaşık 220 yıllık cami şeklindeki saat hediyesi de ilk defa bu sergide tanıtıldı.

Amiral Nelson

Bir Osmanlı padişahını ilk kez yabancı bir komutana verdiği hediye olarak da tarihe geçen çelengin, İngiliz Hükümeti tarafından 17'nci yüzyıla ait elmaslar ve yakutla tasarlanan replikasının yanı sıra Kartal da bu sergiye özel olarak 13 elmas okun bütünleştiği bir çelenk tasarladı. Paha biçilmez çelenkler, özel korumlar eşliğinde Goldsmiths's Hall'de korundu.

Sergi kapsamında Türkiye ve İngiltere'nin özel arşivlerinden ilk kez çıkarılan III. Sultan Selim ve Amiral Nelson'ın orijinal fotoğrafı ve yazışmaları da yer aldı. III. Sultan Selim'in inciden tasarlanmış olan iki tespihin replikası da sergide yerini aldı.

Tarihi geçmişi 1339 yılına dayanan, Kraliçe II.Elizabeth'e ait olan mülk olmasının yanı sıra geçmişte kraliyet ailesinin sahip olduğu hazinelerin korunduğu yer olarak bilinen The Goldsmiths' Hall'de özel defile ve sergi düzenlendi. Elmas çelenk figürlerinin özel olarak işlendiği tasarımlar ise Kartal'ın koleksiyonunda göz kamaştırdı.

Zeynep Kartal, defiledeki tasarımlarıyla bütünleştirdiği çelenk motifleriyle geçmiş ve bugün arasında kültür harmonisi de yarattı. Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtan elmas bezeli çelenk ve İngiliz hükümetinin armağanı cami şeklindeki altın saat, ilk kez bu defile kapsamında dünyaya tanıtıldı hem de bir Türk tasarımcının defilesinde kullanıldı.

Zeynep Kartal'ın Londra Moda Haftası kapsamındaki etkinliğine Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Milletvekili E. Sare Aydın Yılmaz, KKTC'nin yeni Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, eşi İhsan Tuncalı, Müsteşar Cem Işık, Konsolos Gülcan Ökçün, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş, MÜSİAD (UK) Başkanı Nuri Bulgurcu, İTSEB Başkanı Dr. Ali Demirbağ, Özgül Holding Y.K. Başkanı Ömer Faruk Özgül, eşi Züleyha Özgür, Titanic Hotel'leri sahibi Sevil Aygün'ün beraberinde Şule Arınç, Hacer Özil, gazeteci Şebnem Bursalı, iş adamı Hüseyin Özer, Güray Tex Moda Şirketi Londra Temsilcisi Aynur Gürgür, fotoğraf sanatçısı Mine Zabcı katıldı.

Zeynep Kartal Abdurrahman Bilgiç

İngiltere'nin yıldız oyuncularından Candine Brown, Victoria Ekanoye, Montana Brown, Hayley Hughes, Samira Mighty, Zara Mcdermont, Kimberley Garner, Olivia, Arben Gemma Oaten, Bhavna Limbachia ise bu özel gününde Kartal'ı yalnız bırakmadı.

Londra Moda Haftası kapsamında özel olarak gerçekleştirdiği defile ve sergi hakkında bilgi veren Zeynep Kartal, şunları söyledi:

"Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim her defilenin öncesine mutlaka ülkemi tanıtan bir öğe koymayı amaçladım, bu koleksiyonumda ise bana ilhamı III. Sultan Selim ve Amiral Nelson arasındaki dostluk verdi. Aslında tarihimiz Trafalgar Meydanı'nda bulunan Nelson heykelinde Amiral'in taktığı şapkanın üzerindeki çelenkte bile gizli. Osmanlı ve İngiltere'nin dostluğunu pekiştiren III. Selim'in İngiliz Amiral Nelson'a hediye ettiği, 1951 yılında kaybolan elmas bezeli çelenkten esinlenerek koleksiyonumu hazırladım. Umarım bu çelenk, defilemden sonra yine iki ülke arasındaki dostluğumuzun değerli nişanesi olarak kalır." Zeynep Kartal'ın düzenlediği bu özel sergi, The Goldsmiths' Hall'de 7 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Osmanlı Padişahı ile İngiliz Amiralin Dostluğu, Modacıya İlham Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gelibolu'da Kask Kullanmayan ve Ehliyetsiz Motosiklet Sürücülerine Denetim
  13:27 Gelibolu'da Kask Kullanmayan ve Ehliyetsiz Motosiklet Sürücülerine Denetim

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde polis ekipleri tarafından kask kullanmayan, yetersiz ehliyet ile motosiklet kullanan ve ehliyetsiz motosiklet kullanan sürücülere yönelik denetim gerçekleştirildi. Denetimde çok miktarda cezai işlem uygulandı ve 5 motosiklet bağlanarak, yediemin otoparkına çekildi. Ayrıca GBT sorgusunda bir şahsın ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 6 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası tespit edilerek, gözaltına alındı. Gelibolu'da bu tür denetimlerin sürekli devam edeceği ve kask kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandığı belirtildi.

 • Beşiktaş Yeni Teknik Direktör Arayışlarını Sürdürüyor
  13:25 Beşiktaş Yeni Teknik Direktör Arayışlarını Sürdürüyor

  Beşiktaş Futbol Takımları Genel Koordinatörü Samet Aybaba, yeni teknik direktör arayışlarının devam ettiğini ve Sergen Yalçın ile görüşmediklerini belirtti. Aybaba, ayrıca yeni sezon öncesi kadro yapılanması konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Beşiktaş Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar ise, Beşiktaş'a yakışacak olan hocayı belirleyeceklerini ve sezon sonunda anlaşma yapacaklarını söyledi.

 • Niğde Valiliği TYP Programı ile 150 Kişi İşe Alacak
  13:24 Niğde Valiliği TYP Programı ile 150 Kişi İşe Alacak

  Niğde Valiliği bünyesinde çalıştırılmak üzere TYP (Toplum Yararına Program) çerçevesinde 150 kişi alınacak. Başvurular başlamış olup son başvuru tarihi 18 Nisan 2024 Perşembe olarak belirlendi. İstihdam edilecek kişiler kura sonucu belirlenecek ve 29 Nisan - 29 Ekim 2024 tarihleri arasında 6 ay süreyle istihdam edilecek. Başvurular iskur.gov.tr, e-Devlet veya Alo 170 iletişim hattı üzerinden yapılabilecek. Detaylı bilgi için https://esube.iskur.gov.tr/ adresi ziyaret edilebilir.


Advertisement