(Özel Haber) Cumhurbaşkanı ve Başbakana Kaftan Dikti - Son Dakika
Güncel

(Özel Haber) Cumhurbaşkanı ve Başbakana Kaftan Dikti

(Özel Haber) Cumhurbaşkanı ve Başbakana Kaftan Dikti

Kayserili terzi Sami Temel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından, yılın ahisi seçilen Mahir Solak'a da kaftan dikti.

20.09.2013 12:45

Kayserili terzi Sami Temel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından, yılın ahisi seçilen Mahir Solak'a da kaftan dikti.

Kayseri'de 37 yıldır terzilik yapan usta Sami Temel, babasından öğrendiği mesleğini 37 yıldır hiç aksatmadan sürdürdüğünü söyledi. Temel, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki bir iş hanında küçük dükkanında kardeşi Abdurrahman Temel ile birlikte yıllardan beri iş gömlek, iş elbisesi, önlük, hac kıyafetleri ve kaftan dikimi yaptıklarını ifade ederek, "Bir gün, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Mustafa Alan, Ahilik Kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül için Ahilik Kaftanı dikilmesi gerektiğini söyledi. Ben de gerekli çalışmaları yaptım ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kaftanını diktim. Cumhurbaşkanımızın ölçüleri alınmış, bana bir not şeklinde bu ölçüler verildi ve kaftanı ölçülere uygun hazırladım. Televizyonda Cumhurbaşkanımızın benim diktiğim kaftanı giydiğini görünce çok heyecanlandım. Daha sonra 2006 yılında yapılan bir toplantıda Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan için kaftan dikmem söylendi. Başbakanımızın ölçüleri de hazır geldi ve ben de o ölçülerde kaftanı diktim. Sayın Başbakanımız benim diktiğim kaftanı üzerine giydiğinde bir fotoğraf çektirmiş. O fotoğrafı da bana Mustafa Alan Bey hediye etti. O fotoğrafı hala saklıyorum" diye konuştu.

Ahilik kültürünün geliştirilmesi ve genç esnaflara da aktarılması için düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinin çok önemli olduğunu ifade eden terzi Sami Temel, "Bu etkinlikler için çeşitli devlet büyüklerimiz için kaftan siparişi oluyor ve biz de elimizden geldiğince işimizi iyi yapmaya gayret gösteriyoruz. Ahilik Haftası kutlamalarında atalarımızdan gördüğümüz usul ve ilkelerin yaşatılması bizleri mutlu ediyor. Develi'de 67 yıldır mesleğini yürüten terzi ustası Mahir Solak, yılın ahisi seçildi. Onun için bir Ahi Kaftanı diktim. İnşallah önümüzdeki hafta Kırşehir'de yapılacak Ahilik kutlamaları sırasında Mahir ustamız da benim diktiğim kaftanı giyecek" ifadelerini kullandı.

Temel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayserili sanayici Hacı Boydak ve illerinde yılın ahisi seçilen ustalara kaftan diktiğini de sözlerine ekledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Kayseri Ticaret Odası'nda düzenlenen bir toplantıya katıldığını ve kendisinin de bizzat toplantıya giderek ölçü aldığını vurgulayan Sami Temel, "Rifat Hisarcıklıoğlu Bey, çok kibar ve beyefendi bir kişi. Kibar bir şekilde beni karşılayıp, 'Ölçümüzü alacak terzi kardeşimiz nerede?' diye beni sordu. Ben de hemen gidip ölçüsünü aldım ve kaftanını diktim" dedi. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel (Özel Haber) Cumhurbaşkanı ve Başbakana Kaftan Dikti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement