Seçim Anketlerine Akademik Destek Çağrısı - Son Dakika
Güncel

Seçim Anketlerine Akademik Destek Çağrısı

Seçim Anketlerine Akademik Destek Çağrısı

’Siyaset, İletişim, Seçimler’ paneline katılan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 1 Kasım seçimlerinde bütün anket şirketlerinin aynı hatayı yapmasından dolayı modelle ilgili sistematik bir sorun olduğuna dikkat çekti.

11.11.2015 10:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

' Siyaset, İletişim, Seçimler' paneline katılan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 1 Kasım seçimlerinde bütün anket şirketlerinin aynı hatayı yapmasından dolayı modelle ilgili sistematik bir sorun olduğuna dikkat çekti. Ağırdır, akademik dünyanın da katkısıyla anket modellerinin elden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin katkılarıyla düzenlenen SBE Salı Seminerleri kapsamında 'Siyaset, İletişim, Seçimler' konulu bir panel gerçekleşti. 1 Kasım seçim sonuçlarının da değerlendirildiği panel, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, CNN Türk muhabiri Göksel Göksu, KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lerna Yanık'ın katılımıyla gerçekleşti. Koordinatörlüğünü Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Doç. Dr. Levent Soysal'ın gerçekleştirdiği seminerler dizisinin etkinliği olan panelin moderatörlüğünü ise Prof. Dr. Mitat Çelikpala yaptı. Siyaset ve seçimlere iletişim çerçevesinden bakılan panelde siyasal iletişim araçlarının zaman içindeki değişimine vurgu yapıldı.

"MODELLE İLGİLİ SİSTEMATİK BİR SORUN VAR"

1 Kasım seçimlerinde bütün anket şirketlerinin aynı hatayı yapmasından dolayı modelle ilgili sistematik bir sorun olduğuna dikkat çeken KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, akademik dünyanın da katkısıyla anket modellerinin elden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Anket sonuçlarındaki yanılmanın birkaç sebebi olduğunu ifade eden Ağırdır, " Kanada, İngiltere, İsrail ve Yunanistan seçimlerinde aynı durum yaşandı. Gündelik hayatın ritmi, metropolleşme ve kalabalıklaşma, birtakım zihin haritalarına, korkuya ve endişeye neden oluyor. Geleneksel anket yöntemlerinin insanların duygularını ve düşüncelerini anlamak için bazı eksikleri var ve bu yöntemler bugünkü hayatın ritmine yetmiyor. Her şeye rağmen başka ülkelerde olması bizim de böyle bir hata yapmamızı haklı kılmaz. Sonuç olarak biz de insanların duygularını anket yönteminin içine monte etmeyi başaracak bir model üretemedik. Yaklaşan fırtınayı göremediysek mesele ölçüm de değil, o ölçümden çıkan sonuçları modelleyip ileriye dönük tahmine çevirme kısmında. Dolayısıyla bütün anket şirketleri birden aynı hatayı yaptığına göre modelle ilgili sistematik bir sorun olduğu anlaşılıyor. Akademik dünyanın da katkısıyla yeniden tüm bu modelleri elden geçirmemiz gerekiyor" dedi.

"SEÇİMLER FESTİVAL HAVASINDA GEÇİYOR"

Türkiye'de seçim dönemlerinin büyük bir festival havasında geçtiğini ve medyanın da bu havaya kapıldığını söyleyen Doç. Dr. Levent Soysal, "Medya kurumlarının zaman içinde nasıl bir değişim gösterdiği, nasıl bir propaganda düzlemine girildiği ve nelerin değiştiği gibi konulara yaklaşmak istiyoruz. Genelde Türkiye'deki seçim ortamı büyük bir festival gibi oluyor. Müzikler, mitingler ve bayraklar yoğun şekilde kullanılıyor. Hele son 2-3 ayda tüm Türkiye, festival havasına bürünüyor. Genel olarak medya da bu havaya kapılıyor ve o kurumsal yapının içinde sürüklenip gidiyor" diye konuştu.

"GAZETECİLİK YAPMAK EYLEMİ YENİDEN YAPILANDIRILMALI"

1 Kasım seçimlerinden sonra 'gazetecilik yapmak' eyleminin yeniden yapılandırması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Fuat Keyman, "Son iki yıldır, Türkiye'de basınla ilgili bir sorun vardı. 1 Kasım seçimi sonuçları itibariyle çok güçlü bir hükümet çıkardı ve Türkiye'ye yeni bir sayfa açtı. Bu nedenle yeni seçimden sonra herkesin kendisini bu döneme göre konumlandırması, son dönemlerde yaşanan sorunların halledilmesi ve basının da gazetecilik yapmak eylemini yeniden yapılandırması gerekiyor. Dolayısıyla 1 Kasım seçimini hem son dönemlerde olan seçimlerinin sonuncusu hem de Türkiye'nin içinde ve dışında yaşadığı şiddet, terör ve güvenlik tehditlerinin olduğu olağanüstü bir dönemin son noktası olarak görüyorum" dedi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Seçim Anketlerine Akademik Destek Çağrısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement