Şevket Çoruh, "Baba Sahne"Yi Savaş Dinçel'in Doğum Gününde Açtı - Son Dakika
Güncel

Şevket Çoruh, "Baba Sahne"Yi Savaş Dinçel'in Doğum Gününde Açtı

Şevket Çoruh, "Baba Sahne"Yi Savaş Dinçel\'in Doğum Gününde Açtı

ŞEVKET ÇORUH, "BABA SAHNE"Yİ SAVAŞ DİNÇEL'İN DOĞUM GÜNÜNDE AÇTIHaber: Orhan SENCER / Kamera: İstanbul, DHASinema ve dizi oyuncusu Şevket Çoruh, tamamen kendi yatırımı olan ve İstanbul'un kültür sanat hayatına büyük emeklerle kazandırdığı Kadıköy'deki tiyatrosu Baba Sahne'yi, 10 yıl önce...

02.04.2017 16:27

ŞEVKET ÇORUH, "BABA SAHNE"Yİ SAVAŞ DİNÇEL'İN DOĞUM GÜNÜNDE AÇTI

Haber: Orhan SENCER/ Kamera: İstanbul, DHA

Sinema ve dizi oyuncusu Şevket Çoruh, tamamen kendi yatırımı olan ve İstanbul'un kültür sanat hayatına büyük emeklerle kazandırdığı Kadıköy'deki tiyatrosu Baba Sahne'yi, 10 yıl önce hayatını kaybeden usta oyuncu Savaş Dinçel'in 75'inci doğum gününde açtı.

Çok sayıda ünlü ismin katıldığı gecede Baba Sahne'nin perdelerini, Savaş Dinçel'in torunu ve öğrencilerinin çocukları açtı. Sunuculuğunu Şevket Çoruh'un yakın dostu, Dinçel'in eski öğrencilerinden İlker Ayrık'ın üstlendiği açılış gecesinde, usta oyuncunun doğum günü sahnede kutlandı. Öğrencileri sahnede, Savaş Dinçel'in "Sersem Kocanın Kurnaz Karısı" oyununda seslendirdiği ve sözleri kendisine ait olan "Bir Sanatkar Asla Ayı Değildir" şarkısını söyledi. Daha sonra Dinçel'in doğum günü pastası kesildi. Savaş Dinçel için özel olarak hazırlanan video gösteriminin ardından, her yıl aynı tarihte Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından tiyatro alanında verilen Savaş Dinçel Ödülleri de 10. kez sahiplerini buldu. En İyi Kadın Oyuncu seçilen Demet Evgar, ödülünü Mustafa Alabora'dan alırken; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Aliye Uzunatağan, Erdal Beşikçioğlu adına menajerine takdim etti. En İyi Yazar ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan Ferhan Şensoy, oyunu nedeniyle geceye katılamazken ödüllerini Şensoy adına Ortaoyuncular'ın müdürü Mustafa Gültekin aldı.

Gecede ayrıca Müjdat Gezen, İsmail Dümbüllü'nün tulüat fesini Şevket Çoruh'a devretti.

TAPUDA "TİYATRO" OLARAK KAYITLI TEK YER

Tapuda "tiyatro" olarak kayıtlı tek yer olma özelliği taşıyan "Baba Sahne", binanın müteahhidi Mustafa Ekşioğlu tarafından tiyatro sahnesi olarak yapılmış ve tapuya bu şekilde kaydettirilmiş. İlk kez 1967 yılında Yıldırım Önal Kadıköy İl Tiyatrosu adıyla oyunların oynandığı mekanda, daha sonra Abdurrahman Palay, Nezih Tuncay, Ani İpekkaya-Çetin İpekkaya gibi birçok usta isim sahne aldı. İlerleyen dönemlerde sinema, atari salonu, oyun alanı olarak yeniden düzenlenen ve kullanılan mekanın mülkünü Şevket Çoruh, 27 Mart 2015 tarihinde Dünya Tiyatro Günü'nde satın aldı. Mekanı, ilk röleve çizimlerine uygun olarak asıl yapım nedeni olan tiyatroya dönüştürmeyi hedefleyen ünlü oyuncu böylece İstanbul'a 232 koltuk kapasiteli muhteşem bir salon kazandırdı. Baba Sahne, iki fuaye alanı, kafeteryası, özenle hazırlanan teknik altyapısı, havalandırması, (PA) ses sistemi, ışık sistemi ve ekipmanıyla tiyatro oyunlarının yanı sıra İstanbul'un kapalı konser alanları arasında da yerini alacak.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Tiyatro perdesinin çocuklar tarafından açılması

-Savaş Dinçel'in 75'inci doğum gününün sahnede pasta ile kutlanması

-Ödül töreni

-Müjdat Gezen'in, İsmail Dümbüllü'nün tulüat fesini Şevket Çoruh'a devretmesi

-Salondan detaylar

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şevket Çoruh, 'Baba Sahne'Yi Savaş Dinçel'in Doğum Gününde Açtı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement