Sirtaki Öğrenmek İçin 1500 Kişi Sırada - Son Dakika
Güncel

Sirtaki Öğrenmek İçin 1500 Kişi Sırada

Sirtaki Öğrenmek İçin 1500 Kişi Sırada

Avcılar Belediyesi tarafından açılan Yunan dansı Sirtaki'nin öğretildiği kursa 1500 kişi başvuruda bulundu.

07.03.2016 11:16  Güncelleme: 12:42

Yunan dansı Sirtaki'yi öğrenmek için Avcılar'da ücretsiz açılan kursa 1500 kişi başvurdu.

GÖÇMEN AİLELER ETKİLİ OLDU

Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi tarafından açılan kurslardan en fazla ilgiyi gören dallardan biri sirtaki oldu. Bunda da yıllar önce Bulgaristan veya Yunanistan'dan Avcılar'a göç eden ailelerin sayıca fazla olmasının etkili olduğu bildirildi.

KURS ÜCRETSİZ VERİLİYOR

Kursun beklenilenden büyük ilgi gördüğünü anlatan eğitmen Haydar Yıldız, sirtakinin çok zor bir dans olmadığını belirtti. Yıldız şunları söyledi:

"Yan yana, omuz omuza yapılıyor. Zaten Türk danslarına da çok yakın. Biraz zeybek, Kırklareli, Üsküp yörelerine de yakın. 1500'e yakın başvuru oldu. 3 aylık kurslarla bunu eritmeye çalışıyoruz. Bu kurs dışarıda ayda 180 TL'ye veriliyor. Burada ücretsiz. Dışarıda verdiğimiz eğitimin aynısını veriyoruz."

KURSİYERLERİN ÇOĞU KADIN VE GENÇ

Ücretsiz olarak haftada bir gün verilen kursa katılmak üzere işlerinden veya evlerinden gelen çoğunluğu kadın ve genç kızların kurstan önce koridorda çalışmaya başladığı görüldü.

"HAYRANLIKLA İZLİYORDUM"

Yunan müziği veya Candan Erçetin'in 'Bahar' isimli şarkısı eşliğinde 1 saat sirtakinin inceliğini öğrenmeye çalışan Batı Trakya göçmeni Zeynep Melis Mutlu, 'Yunan gecelerine katılıyorduk, arkadaşlarımı hayranlıkla izlediğim halde ben oynayamıyordum. Artık ben de Sirtaki oynayabileceğim" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sirtaki Öğrenmek İçin 1500 Kişi Sırada - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement