Tded Genel Başkanı Erdem: "Dilini Kaybeden Millet, Her Şeyini Kaybetmiştir" - Son Dakika
Güncel

Tded Genel Başkanı Erdem: "Dilini Kaybeden Millet, Her Şeyini Kaybetmiştir"

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, Peyami Safa'nın ifade ettiği gibi dilini kaybeden milletin her şeyini kaybetmiş olacağını belirterek, "Dilini geliştirip zenginleştiremeyen, yabancı dillere karşı kendisini koruyamayan milletlerde ne milli kültür oluşturulabilir...

10.11.2018 21:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, Peyami Safa'nın ifade ettiği gibi dilini kaybeden milletin her şeyini kaybetmiş olacağını belirterek, "Dilini geliştirip zenginleştiremeyen, yabancı dillere karşı kendisini koruyamayan milletlerde ne milli kültür oluşturulabilir ne de oluşturulmuş kültür korunabilir." dedi.

Erdem, Alanya ilçesindeki otelde düzenlenen 4. İstişare Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk diline hak ettiği hassasiyetin gösterilmediğini savundu.

Bu hassasiyetin her geçen gün daha da azaldığına dikkati çeken Erdem, "Tanıtım yerine lansmanı kullanmayı, toplantıyı yöneten kişiye moderatör demeyi anlamıyorum. Milli birlik ve beraberliğimize göz dikenler geçmişimizle, kültürümüzle, dinimizle, dilimizle bağımızı koparmak için planlı, programlı, çalışmalar yaptılar, yapmaya devam ediyorlar." şeklinde konuştu.

"Dilimizi kaybederken kavrayışımızı ve bizi millet yapan ruhumuzu kaybediyoruz." diyen Erdem, şunları kaydetti:

"Peyami Safa'nın ifade ettiği gibi 'Dilini kaybeden millet, her şeyini kaybetmiştir.' Burada karşı karşıya kaldığımız, milli kimliğimizdir. Dilini geliştirip zenginleştiremeyen, yabancı dillere karşı kendisini koruyamayan milletlerde ne milli kültür oluşturulabilir ne de oluşturulmuş kültür korunabilir. Bu kötüye gidiş, dilimizin yeteri kadar bilinmemesi ve gücünün farkında olunmamasından kaynaklanmaktadır. Oysa yazı dili olarak bin 500, konuşma dili olarak da 5 bin yıllık geçmişi olan Türkçe, bugün dünyanın dört bir yanında yaklaşık 250 milyon konuşanla bu sahada dünyanın 5. büyük dilidir."

Erdem, Türkçenin korunmasında yerel belediyeler ve idarede görevli bireylere çok büyük görevler düştüğünü vurgulayarak, "Türkçe olmayan iş yeri tabelalarına ilişkin bir madde konularak yabancı isimden 10 katı fazla vergi alınmalı. Yani yasakçı değil, dilimize teşvik edici maddeler konularak bunlar halledilebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Türk diline yerleşen yabancı kökenli kelimeleri Türkçeleştirmek gerektiğini belirten Erdem, toplumsal duyarlılığın yükseltilmesi adına herkese görevler düştüğünü ifade etti.

"Yasaklamak yerine caydırıcı hale getirebiliriz"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de dilin milli şuuru besleyen çok önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Milletin varlığının dilin varlığı ile mümkün olduğunu vurgulayan Türel, "Bir ülkeyi bölmek istiyorsanız bunun en iyi yolu, onu manevi değerlerinden, dilinden uzaklaştırmaktır." şeklinde konuştu.

İnternet ve buna bağlı olarak kullanımı hızla artan sosyal medyanın dil üzerindeki etkisinin fazla olduğuna işaret eden Türel, "Ne yazık ki gençlerimiz ve çocuklarımız, bilişim dili olarak kabul edilen bir dili öğreniyor. Q klavyeden vazgeçmiyor." dedi.

Türel, Antalya'nın turizm kenti olması dolayısıyla esnafın yabancıların ilgisini çekmek için yabancı tabelalar kullandığını belirterek, "Antalya'nın yaz nüfusu 5 milyon. Bunun önemli bir kısmı yabancı. Esnaf onların ilgisini çekecek şekilde yabancı isimler kullanıyor. Turizm şehrinde buna 'Hayır' diyemeyiz ama bunu bir yasal mevzuata dayandırabiliriz. Yasaklamak yerine caydırıcı hale getirebiliriz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Erdem, "Bizimki Türkçe Sevdası" isimli kitabını protokol üyelerine hediye etti.

Tded Genel Başkanı Erdem: "Dilini Kaybeden Millet, Her Şeyini Kaybetmiştir"
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tded Genel Başkanı Erdem: 'Dilini Kaybeden Millet, Her Şeyini Kaybetmiştir' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2024 Yılı İş Cinayetleri Raporu Açıklandı
  13:42 2024 Yılı İş Cinayetleri Raporu Açıklandı

  İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2024 yılının ilk üç ayını kapsayan İş Cinayetleri Raporu'nu açıkladı. Rapora göre ocak ayında 161, şubatta 149 ve martta 115 olmak üzere üç ayda en az 425 işçi cinayetinde hayatını kaybetti. Raporda, en çok iş cinayetinin yaşandığı il İstanbul olarak belirtildi. 70 işçinin hayatını kaybettiği İstanbul'u 33 işçi ölümü ile İzmir, 20 işçi ölümü ile Konya, 18'er işçi ölümü ile Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa takip etti. Ölen işçilerin 13'ü kadın, 16'sı çocuk ve dokuzu mülteci-göçmen işçilerden oluşuyor. Raporda en çok iş cinayetinin yaşandığı sektörün 105 ölüm ile inşaat, yol işkolu olduğu bilgisi verilirken; taşımacılıkta 58, tarım, orman işkolunda 39, metal işkolunda 31, konaklama işkolunda 27 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hazırlanan raporda son 3 ayda en az 14 motokuryenin çalışırken hayatını kaybettiği, onlarca motokuryenin de iş kazası sonucu yaralandığı kaydedildi. Son 3 ayda yaşanan iş cinayetleri incelendiğinde sektörel açıdan en fazla ölüm 177 işçininin ölümüyle sanayi sektörü olurken, bunu sırasıyla 105 işçinin ölümüyle inşaat sektörü ve 105 işçinin ölümüyle hizmet sektörü takip etti. Ayrıca son 3 ayda 14 yaş ve altı 4 çocuk, 15-17 yaş aralığında 12 genç/çocuk ve 18-25 yaş aralığında 57 genç işçi hayatını kaybetti.

 • Uludağ eteklerinde çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor
  13:40 Uludağ eteklerinde çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor

  Bursa'nın Uludağ eteklerinde çıkan yangına karadan İtfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler, havadan ise helikopterler ile müdahale ediliyor. Yangın, 10:00 sıralarında Uludağ eteklerinde Teferrüç-Kadıyayla mevkiinde başladı. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

 • AK Parti'de tartışma yaratan
  13:37 AK Parti'de tartışma yaratan "ıstakoz" paylaşımı: Herkes kendine gelsin ya da bu partiden defolup gitsin

  AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, Monako Yat Kulübü'nde yediği ıstakozun fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Bursalı'nın mesajına sert tepki gösteren AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci, "Herkes kendine gelsin! Ya da bu partiden defolup gitsin, yeter" ifadelerini kullandı.


Advertisement