Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 115. sırada yer aldı - Son Dakika
Güncel

Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 115. sırada yer aldı

Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi\'nde 115. sırada yer aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, 2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye'nin 115. sırada yer aldığını ve son yıllarda en ciddi düşüş gösteren 12 ülkeden biri olduğunu belirtti. Türkiye'nin yolsuzluk algısı yüksek olan bir ülke olarak ekonomik gelişme kaydetmesi için yolsuzluğun önlenmesi ve mücadelenin artırılması gerektiğini vurguladı.

04.02.2024 10:47  Güncelleme: 08:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, "2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye, 34 puanla 115'inci sırada yer almıştır. 2022 yılında kıyasla bu sene 2 puan daha kaybeden Türkiye'nin ülke sıralamasında da 14 sıra gerilediği görülmektedir. Ayrıca Türkiye, son yıllarda endekste en ciddi ölçüde düşüş gösteren 12 ülkeden biri seçilmiştir. Öyle ki 2014 yılından beri son 10 senede endekste 10 puan birden kaybetmiştir. Bu puanla ülkemiz Burkina Faso, Vietnam, Tanzanya, Tunus, Hindistan, Arjantin, Zambiya gibi ülkelerin de gerisinde kalmıştır. Ekonomide gelişme kaydedilmesi için yolsuzluğun önlenmesi, her alanda yolsuzlukla mücadelenin artırılması gerekir. Hukuk ve adalet sistemine güvenin azaldığı, demokrasi konusunda gelişme kaydedemeyen ve yolsuzluk algısı yüksek olan bir ülkeye yatırım da sıcak para da gelmez" dedi.

CHP Ticaret Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gölge Bakan Volkan Demir, 2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye'nin durumuna dikkat çekti. Demir, yaptığı yazılı açıklamada, 2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye'nin 34 puanla 115'inci sırada yer aldığını belirterek şunları söyledi:

"RAPORDA KAMU ALANINDA 180 ÜLKE BAZINDA YOLSUZLUK ALGISININ ÖLÇÜLMESİ HEDEFLENMEKTEDİR"

"Uluslararası Şeffaflık Organizasyonu'nu (Transparency International) dünyanın her yerinde; hükümetlerle, şirketlerle, çalışanlarla, sivil toplumla birlikte yolsuzluğun olmadığı bir dünya amacıyla 1993 yılından itibaren çaba sarf eden bir kuruluştur. Bu kuruluş ocak ayı sonunda, 2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi Raporu'nu yayınlandı. Bu raporda kamu alanında dünyada 180 ülke bazında yolsuzluk algısının ölçülmesi hedeflenmektedir. Raporda ülkeler ve bölgeler 100 puan üzerinden değerlendirilmekte; 0 puan çok yüksek derecede yolsuzluk algısı olan, 100 puan ise yolsuzluk algısının olmadığı çok temiz anlamına gelmektedir.

"TÜRKİYE, YOLSUZLUK ALGI ENDEKSİNDE EN CİDDİ ÖLÇÜDE DÜŞÜŞ GÖSTEREN 12 ÜLKEDEN BİRİ SEÇİLMİŞTİR. SON 10 SENEDE ENDEKSTE 10 PUAN BİRDEN KAYBETMİŞTİR"

Yolsuzluk Algı Endeksinde ilk sıralarda yer alan (en temiz) bazı ülkeler: Danimarka (90), Finlandiya (87), Yeni Zelanda (85), Norveç (84), Singapur (83), İsveç (82), İsviçre (82), Hollanda (79), Almanya (78), Lüksemburg (78), İrlanda (77). 2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye, 34 puanla 115'inci sırada yer almıştır. 2022 yılında kıyasla bu sene 2 puan daha kaybeden Türkiye'nin ülke sıralamasında da 14 sıra gerilediği görülmektedir. Ayrıca Türkiye, son yıllarda endekste en ciddi ölçüde düşüş gösteren 12 ülkeden biri seçilmiştir. Öyle ki 2014 yılından beri son 10 senede endekste 10 puan birden kaybetmiştir. Bu puanla ülkemiz Burkina Faso, Vietnam, Tanzanya, Tunus, Hindistan, Arjantin, Zambiya gibi ülkelerin de gerisinde kalmıştır.

"YOLSUZLUK ALGISI YÜKSEK OLAN BİR ÜLKEYE YATIRIM DA SICAK PARA DA GELMEZ"

Ekonomide gelişme kaydedilmesi için yolsuzluğun önlenmesi, her alanda yolsuzlukla mücadelenin artırılması gerekir. Hukuk ve adalet sistemine güvenin azaldığı, demokrasi konusunda gelişme kaydedemeyen ve yolsuzluk algısı yüksek olan bir ülkeye yatırım da sıcak para da gelmez. Yüksek bedeller ödeyerek getirilecek sıcak para da şu sıralar yaşadığımız gibi gelir dağılımını bozar. Zengin daha zengin fakir de daha fakir olur. Dünyada ciddi araştırmalarla ölçülen hukuk ve demokrasi, yolsuzluk, mutluluk gibi tüm alanlarda çok geride kaldık. Artık bu açmazdan kurtulmamız gerekir."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 115. sırada yer aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı
  01:15 Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan şüpheliler operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı
  01:10 Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı

  Meizu, akıllı telefon operasyonlarını sonlandıracağını duyurmasına rağmen, Meizu 21X modeliyle amiral gemisi serisini genişletmeye hazırlanıyor. Çinli kaynaklara göre, Meizu 21X, Meizu için Fuzhikang Precision Electronics tarafından üretilen ve Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle güçlendirilen bir telefon olacak. Ayrıca, 66W hızlı kablolu şarj özelliği ve 5500mAh batarya kapasitesiyle geleceği belirtiliyor. Meizu, yeni modelin teknik özellikleri, fiyatlandırma ve lansman tarihi hakkında henüz bilgi vermedi.

 • Uğur Dündar, yayın yasağı aldırdı
  01:09 Uğur Dündar, yayın yasağı aldırdı

  Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu ve kardeşi Dilara Gülatan'ın kendisine yönelik iddialarıyla ilgili haberlere yayın yasağı kararı aldırdıklarını sosyal medyadan paylaştı. Dündar, daha önce yaptığı açıklamada, Duygu Nebioğlu'nun annesi Suphiye Orancı'yı hiç tanımadığını ve Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı test ile babalık durumunun var olmadığının ispatlandığını belirtmişti. Mahkeme tarafından çıkarılan yayın yasağı kararı nedeniyle Dündar, elimdeki belgeleri şimdilik açıklamadığını belirtti.

 • Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek
  01:09 Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek

  Qualcomm, Windows bilgisayarlar için geliştirdiği Snapdragon X serisi işlemcilerini genişletmeye hazırlanıyor. Şifreli şekilde paylaşılan yeni bir etkinlik, Snapdragon X'e dikkat çekiyor. 15 saniyelik bir video yayınlayan şirket, duyurunun 24 Nisan'da yapılacağını belirtti. Etkinlikle ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor, ancak video Qualcomm'un planlarına dair spekülasyonları körükledi. Pek çok kullanıcı ilk masaüstü işlemcisi Snapdragon X Elite'e yönelik olduğunu düşünüyor. X Elite'den gücünü alan ilk Windows 11 bilgisayarların yaza kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 • Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
  01:09 Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

  Ünlü şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti çatısı altında Safranbolu Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ancak kazanamadı. Peker, seçim sürecinden sonra yaptığı açıklamada siyasetin herkesin hakkı olduğunu ve kaybetmekten çekinmediğini belirtti. Aday olduğu takdirde Safranbolu'yu kültür kenti yapmayı hedeflediğini söyleyen Peker, her zaman kazanmanın mümkün olmadığını ifade etti.

 • PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor
  01:09 PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor

  Kena Bridge of Spirits oyununun Xbox platformuna taşınacağı, oyunun derecelendirilmesiyle ortaya çıktı. Ember Lab tarafından geliştirilen oyun, PlayStation'a özel olarak çıkmıştı ve büyük beğeni toplamıştı. Xbox kullanıcıları da artık bu benzersiz maceraya katılabilecek.

 • Aydınlatma lambası alev alev yandı
  01:04 Aydınlatma lambası alev alev yandı

  Düzce'de fırtınanın etkisiyle aydınlatma direğindeki ampul patladı. Vatandaşlar tarafından söndürülen alev alev yanan ampul, itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

 • Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı
  01:02 Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan şüpheliler operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi
  00:48 DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi

  Batı Trakya'daki Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine'de ortak bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer konuşmacılar, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına dikkat çekti ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını belirtti. DEB'in kurulma amacının azınlık haklarına çözüm bulmak olduğunu vurgulayan Asafoğlu, EFA'nın desteğiyle Yunanistan'daki haksızlıkları tüm Avrupa'ya duyurabildiklerini ifade etti.

 • Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış
  00:46 Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış

  Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Belediye Başkanı Gülşah Durbay, belediyenin hiçbir geliri olmadığını ve borçlarının büyük olduğunu açıkladı. Durbay, kreş çalışmalarına başladıklarını da belirtti.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır
  00:45 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve fırtına uyarısıyla birlikte teyakkuza geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1200 personelle olası olumsuzluklara karşı hazır bekledi.


Advertisement