Uludağ'da mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşılmaya çalışılıyor - Mahsur kalan Ali Can'ın abisi Fahrettin Can - Son Dakika
Güncel

Uludağ'da mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşılmaya çalışılıyor - Mahsur kalan Ali Can'ın abisi Fahrettin Can

Uludağ'da doğa yürüyüşü sırasında mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşılması için başlatılan çalışma sürüyor.

06.12.2021 00:37  Güncelleme: 04:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uludağ'da doğa yürüyüşü sırasında mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşılması için başlatılan çalışma sürüyor.

Bölgede, Jandarma Arama Kurtarmanın (JAK) yanı sıra İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), AKUT Arama Kurtarma Derneği, ANDA Arama Kurtarma, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) görevlilerinden oluşan yaklaşık 50 kişi operasyona katılıyor.

Arazi aracı ATV'lerle çıkan ekiplerin, mahsur kalan Ahmet Çakırer (36), Ali Can (48) ve Ömür Büyüköztürk'ün (49) telefonlarından son sinyallerin alındığı mevkiye yaklaşmaya çalıştığı, fırtına ve sis nedeniyle güçlükle hareket edebildikleri belirtildi.

Bu arada, mahsur kaldıkları bildirilen amatör dağcıların, sosyal medya hesaplarından en son Uludağ'da gündüz saatlerinde olumsuz hava şartlarında karlı ve rüzgarlı havada yürüyüş yaparken çekilmiş bir video paylaştıkları görüldü.

Oteller Bölgesi'nden zirve noktasına doğru yürüyüşe çıkan 3 amatör dağcı, Küçük Zirve ile Büyük Zirve arasında içlerinden birinin ayağının burkulması nedeniyle yürüyemediği için mahsur kalmış, telefonla jandarmaya ulaşıp yardım istemişlerdi. Bunun üzerine telefon sinyallerinden bu kişilerin bulunduğu yeri belirleyen ekipler, kurtarma operasyonu başlatmıştı.

"İglo tarzında bir mağara yapmışlar

Mahsur kalanlardan Ali Can'ın ağabeyi Fahrettin Can, gazetecilere, kardeşinin ve beraberindeki iki kişinin amatör dağcı olduğunu ve her hafta Uludağ'a çıktıklarını söyledi.

Can, sağlık durumları hakkında da bilgi aldıklarını ve şu anda iyi olduklarını anlatarak, şöyle konuştu:

"Üşümeye başlamışlar. Kardan bir mağara yapmışlar. En son 1 saat önce irtibat kurabildik. Jandarmaya konum atmışlar. Ayağı sakatlanan benim kardeşim. Ayağını burkmuş. Ondan dolayı ilerleyememişler. Sise de yakalanmışlar. İglo tarzında bir mağara yapmışlar. Barınıyorlar ve bekliyorlar. Telefonları 1 saattir çekmiyor. Aşırı fırtına bizi engelliyor."

Ali Can'ın arkadaşlarından Ahmet Eraslan da ellerinden ne geliyorsa yapmak için buraya geldiklerini dile getirdi.

Devletin bütün imkanlarını seferber ettiğini gördüklerini belirten Eraslan, şunları kaydetti:

"İnsansız Hava Aracı çıkarılacaktı ama hava muhalefetinden dolayı olmuyor. Helikopter hazır ama fırtınadan dolayı kalkamıyor. Ali sürekli ses kaydı atıyor. Yer tespiti var. En son uykusunun geldiğini söyledi. Biz de uyumaması gerektiğini söyledik. Oraya giden kurtarma ekipleri de problem yaşıyor. Çok zor şartlarda çalışıyorlar. Meteorolojiden bilgi alınmış. Sabah 09.00'da havanın açacağı söylendi. O saate kadar beklemekten başka yapacak bir şey yok. Dua ediyoruz."

Uludağ\'da mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşılmaya çalışılıyor - Mahsur kalan Ali Can\'ın abisi Fahrettin Can
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uludağ'da mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşılmaya çalışılıyor - Mahsur kalan Ali Can'ın abisi Fahrettin Can - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement