Üstün Yetenekli Çocuklara 'Barış' Eğitimi - Son Dakika
Güncel

Üstün Yetenekli Çocuklara 'Barış' Eğitimi

Üstün Yetenekli Çocuklara \'Barış\' Eğitimi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Doç. Dr. Soner Polat, hayatın her noktasında şiddet olaylarının yaşandığını, bunun ortadan kalkması için eğitimcilerin desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

07.07.2016 12:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Doç. Dr. Soner Polat, hayatın her noktasında şiddet olaylarının yaşandığını, bunun ortadan kalkması için eğitimcilerin desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. KOÜ'de altı yıldır seçmeli ders olarak barış eğitimi verdiğini belirten Doç. Dr. Soner Polat, öğretmen eğitimi programlarına bu dersin konulması gerektiğini ifade etti.

Polat, gelişmiş ülkelerde barış eğitiminin verildiğini, Afrika'nın bazı ülkelerinde de bu dersin okul öncesinden itibaren işlendiğini belirtti. Türkiye'de de bu konuda mutlaka bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayan Polat, "Barış eğitimi kelimesi bazen de yanlış anlaşılıyor. 'Savaşın zıttı' gibi algılanıyor. Savaş uç bir nokta. Biz toplumdaki şiddeti ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Birlikte uyum içinde yaşamayı öğrettiğimiz bir proje. Her şey eğitimle başlıyor. Barışın da eğitim yoluyla öğrenilebileceğini düşünüyoruz." dedi.

Proje çok ilgi gördü"

Polat, TÜBİTAK'ın desteklediği 'Öğretmen Adayları Barış İçin Eğitiliyor' projesiyle, ocak ayında, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği'ne üye Abant İzzet Baysal, Bartın, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Bülent Ecevit ve Kastamonu üniversitelerinin eğitim fakültelerinin üç ve dördüncü sınıflarındaki öğrencilerin eğitimden geçirildiğini belirtti. Projenin çok beğenilmesi üzerine TÜBİTAK'a tekrar başvurduklarını anlatan Polat, şöyle devam etti:

"TÜBİTAK ikinci başvurumuzu da kabul etti. Proje çok ilgi gördü. 31 Ağustos-6 Eylül'de Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilecek projenin hedef kitlesi, Akdeniz, Karadeniz Teknik, Ege, Kocaeli, Gazi, Yüzüncü Yıl ve Dicle üniversitelerinin eğitim fakültelerinde ikinci, üçüncü sınıflarını bitiren öğretmen adayları. Öğretmen arkadaşlarımız, sadece adaylara değil öğretmenlere de bu eğitimin verilmesi gerektiğini söylüyor. Belki bu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilebilir. Çünkü öğretmenlerimiz de şiddet durumundan şikayetçiler ama nasıl baş edecekleri konusunda sıkıntı çekiyorlar. Herkes şiddetten rahatsız. Projelerin çıkış noktası bu. İlk eğitime 56 öğretmen adayı katıldı, ikinci eğitime 40 öğrenci katılacak."

"Üstün yetenekli çocuklar geleceğe yön verecek"

Doç. Dr. Soner Polat, TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Üstün Yetenekli Öğrencilere Barış Eğitimi' projesinin de 4 Eylül'de başlayacağını belirtti. Projenin yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Ogurlu'nun yapacağını dile getiren Polat, "Öğretmen adaylarına yönelik eğitim daha profesyonel. Daha çok barışın nasıl öğretileceğine ilişkin. Üstün yetenekli çocuklara yönelik yapacağımız eğitimler ise daha çok etkinliğe dayalı" diye konuştu.

Polat, "Üstün yetenekli çocuklar, ülkenin yönetiminde ya da kamusal alanda, sivil toplum alanında çok önemli yerlere gelecek çocuklar. Bunlar normal öğrencilerden daha farklı düşünen, geleceğe yön veren öğrenciler. Bu çocuklardan başlarsak, projenin toplumsal etkisinin daha fazla olacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar 190'ın üzerinde başvuru yapıldığını, bunun 300'e ulaşmasını beklediklerini söyleyen Polat, şöyle devam etti:

"Farklı bölgelerden gelen öğrencilere bir arada eğitim vereceğiz. Çocuklarla çalışmak çok güzel. Üstün yetenekli çocuklar, evrensel nitelikleri üst düzeyde olan öğrenciler. Sadece ülkemizde barışa katkı sağlayacak kişiler değil, geleceğin bilim insanları. Evrensel düzeyde de bölgesel düzeyde de barışa katkı yapacaklarını düşünüyoruz. Ortaokul dönemlerinde barış eğitimi verilmesi, onların gelecekteki yaşamını da etkileyecek. Bir şiddetle karşılaştıklarında barışçıl yollarla çözmeye çalışacaklar. En azından şiddete maruz kalmayacaklar."

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Üstün Yetenekli Çocuklara 'Barış' Eğitimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.


Advertisement